top of page
  • Haber Merkezi

Yandex, Yandexgpt API'yi Dünya Çapındaki Tüm Kullanıcıların Erişimine Açıyor

Uluslararası teknoloji şirketi Yandex, YandexGPT API erişimini Yandex Cloud üzerinden küresel çapta tüm işletmelere açıyor.

Yandex Search Strateji Başkan Yardımcısı Alexander Popovskiy, bu gelişme ile ilgili olarak; "Ekosistemimizde yer alan ürün ve hizmetleri dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için geliştirmekten heyecan duyuyoruz. Yandex, şirketlerin iş süreçlerini otomatikleştirmelerine ve sunduğumuz teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak yararlı çözümler yaratmaya büyük önem veriyor. Bu yatırımın dijital topluluklara büyük değer katacağını umuyoruz” dedi.


YandexGPT API, metinler ile ilgili karmaşık görevleri çözmek için uygun, büyük bir eşzamansız modele sahip. Arama sorguları ve kullanıcı sorularına yanıt vermenin dahil olduğu gerçek zamanlı sorguları işlemek için kullanılan daha basit bir model de bulunuyor.

Platform ayrıca, işletmelerin sinir ağından yararlanmasının en yaygın yollarını içeren bir istem kitaplığı da sunuyor. İstemler, belirli GPT kullanım durumlarını basitleştirmek ve hızlandırmak için önceden yazılmış metin sorgularıdır (örneğin, bir makaleye başlık oluşturmak veya bir reklam metni yazmak gibi). Ek olarak, Yandex API’si açık kaynaklı kütüphanelerle de entegre olabiliyor.


Yandex Cloud İşletme Müdürü Oleg Koverznev, "YandexGPT API’nin test ve pilot çalışmalarını tamamladıktan sonra büyük bir ilgi ve geniş bir uygulama yelpazesi olduğunu fark ettik. Bazı şirketler birtakım iş süreçlerini otomatikleştirmenin de ötesine geçerek IT ürünleri geliştirmek için sinir ağını kullanıyor. Bu tür projeler için pazara sunma süresini en aza indiren ve üretkenliği en üst düzeye çıkaran uzmanlığımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.


Farklı Sektörlerden 20.000’den Fazla Başvuru

YandexGPT API test aşamasındayken başta IT, perakende ve bankacılık sektörlerinden olmak üzere 20.000'den fazla başvuru yapıldı. Örnek olarak bazı perakende zincirleri, yerleşik YandexGPT API ile birlikte gelen Smart-Reply.AI'yi kullanıyor ve böylelikle müşterilerin pazaryerlerinde sordukları sorulara ve ürün incelemelerine otomatik yanıtlar sağlıyor. Bazı şirketler de, çağrı merkezlerinde ses tabanlı kullanım durumlarını otomatikleştirmek için bir çözüm olarak YandexGPT API'yi test ediyor. Sinir ağı, müşterilerden gelen telefon sorgularının etiketlenmesine ve düzinelerce kullanım durumunda robotların sorgu ile en alakalı olacak şekilde yanıt verebilmesinin ayarlanmasına yardımcı oluyor. Çalışanların, bir alıcıyla yapılan görüşmenin yazıya dökülmesi, sipariş detaylarının girilmesi, bir gönderi yazılması, görevlerin ayarlanması veya metin düzenlemesi gibi işlerini hallediyor.


YandexGPT API, iş uygulamaları ve web servislerinde kullanılmak üzere üretken dil modellerinin yeteneklerini ortaya çıkaran bir Yandex Bulut hizmetidir. En son sürüm olan YandexGPT 2 halihazırda kullanılabilir durumdadır. Şirketler ayrıca kendi verilerini kullanarak bu teknolojiyi eğitebilir ve metin diyaloğunu destekleyen sohbet modu yapılan konuşmaları hatırlar. Ek olarak, YandexGPT bulut ortamlarında yerleştirmeleri kullanarak vektör veritabanları ve metin kümelemesiyle çalışmaya olanak tanıyor. YandexGPT API fiyatlandırması ve ücretleri Yandex Cloud web sitesinde mevcuttur.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page