top of page
  • Haber Merkezi

Türk Sporcuların Keşfedilmesi İçin Uygulama: Spoorcu


Yapılan araştırmalara göre bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki spor yapanlarının genel nüfusa oranı en düşük yüzde 13,6 iken, bu oran ülkemizde yaklaşık yüzde 4,7’dir. Türkiye’ye en yakın nüfusa sahip olan Almanya’da bu oran yüzde 33,6 olup, bu sayı ülkemizdeki lisanslı sporcu sayısının 10 katı civarındadır. Türk geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan mobil uygulamayla 355 farklı spor branşında sporcular yeteneklerini artık göstererek keşfedilme fırsatı yakalayabilecek.Türk sporu hemen hemen her alanda altyapılardan sporcu yetiştirme konusunda sorun yaşıyor. Özellikle gençlerin kariyerlerini planlama ve ilk adımlarını atma süreci oldukça sancılı geçiyor. Kalkınma Bakanlığı’nın 10. Kalkınma Planı’nda yer alan Spor Özel İhtisas Komisyonu Raporu’na göre ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki spor yapanların genel nüfusa oranı en düşük yüzde 13,6 iken, bu oranın ise ülkemizde yaklaşık yüzde 4,7 oranında. Türkiye’ye en yakın nüfusa sahip Almanya’da ise her 100 bireyden 30’unun lisanslı olarak spor yaparken bu sayı ülkemizdeki lisanslı sporcu sayısının 10 katı civarında.

Bu sorunun önüne geçmek ve Türk sporcuların keşfedilmesini kolaylaştırmak amacıyla harekete geçen Türk geliştiriciler, Spoorcu adlı bir mobil uygulamayı hazırladılar.


Tüm spor dünyasını kapsayan ilk uygulama olduğu belirtilen Spoorcu, futboldan güreşe, jimnastikten okçuluğa, tenisten biniciliğe ve ekstrem sporlara kadar toplam 355 spor branşında, tüm spor dünyasının yeteneklerini göstererek keşfedilmesini amaçlıyor.


Tüm spor branşları tek bir çatı altında toplanıyor


Uygulamanın çalışma prensiplerine yönelik detayları paylaşan Spoorcu Kurucu Ortağı Bülent Genç, “Spoorcu olarak spor kariyerine yön vermek isteyen sporcu, antrenör, menajer, scout, eğitmen, takım, kulüp, spor okulu, doktor, diyetisyen fark etmeksizin herkesi tek bir çatı altında topluyoruz. Keşfedilmek içinse kişilerin uygulama üzerinden profil oluşturarak en yetenekli videolarını yüklemeleri yeterli oluyor. Gelişmiş arayüz sayesinde spor dünyasının ihtiyaç duyduğu yetenekler spor dalına, mevki/branşına, ligine, şehir, cinsiyet, boy, kilo, yaş veya el/ayak bilgilerine göre filtrelenebiliyor. 220 lig, 16.514 takım, 6.632 kulüp, 189 üniversite ve 7.668 lise arasından şehir şehir gezmeden kolayca bulunabiliyor. Üstelik bunun için adayların herhangi bir lig veya kulübe kayıtlı olması da gerekmiyor.” dedi.


“Amacımız, tüm dünyadan sporculara kendilerini gösterebilme şansı vermek”


Futbol üzerine bazı uygulamalar olsa da tüm spor dünyasını bir araya toplayan hiçbir uygulama bulunmadığında da değinen Bülent Genç, “Dünyada ilk kez tüm spor dünyası için bir uygulama yazıldı ve bu uygulama Türkiye’de yazılıp hayata geçirildi. Spoorcu uygulaması sayesinde artık Türk sporcular, keşfedilmeleri konusunda tüm dünyaya nazaran daha güçlü olacak. Amacımız, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadan sporculara kendilerini gösterebilme ve keşfedilebilme şansı vermek. Böylece artık dünyanın herhangi bir yerinde, küçük bir köyde yaşayan çok yetenekli bir sporcu, kendini gösteremediği için kaybolmayacak. Öte yandan; bir kulüp, aradığı sporcu antrenör ve çok daha fazlasına buradan ulaşabilecek, menajerler kendilerine yeni sporcular bulabilecek ve menajerliğini üstlendiği sporcuların iletişimini yapabilecek. Bir anne-baba kendine veya çocuğuna istediği spor dalından spor hocası, spor okulu, eğitmen veya ihtiyacı olabilecek tüm kullanıcıları bulabilecek. Spor okulları da ihtiyacı olan antrenör eğitmeni veya sporcuyu buradan bulabilecek. Aynı zamanda markalar da ürün tanıtımını buradan istediği hedef kitleye kolaylıkla yapabilecek.” ifadelerini kullandı.


Kaynak:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page