top of page
  • Yazarın fotoğrafıYazar

Telefona Uygulamaları Kurmak Zorunda mıyız?

Güncel tartışma konusu olan WhatsApp’ ten millet olarak çıkma vakası hakkında biraz biz de yorum yapalım müsaadenizle.Görüyoruz ki, yazılan köşe yazıları ve yapılan yorumların büyük çoğunluğu hangi uygulamanın bizler açısından en az riski barındırdığına yöneliktir. Tümü somut ve net bir çözüm önerisi içermeyen bu görüşlerde okuyuculara net bir hedef gösterilemediğini görüyoruz. Bizce bu gayet normal çünkü seçenek çok, eğer bu açıdan bakıyorsanız.


Kullanıcılar olarak app’ lerden beklentilerimiz belli aslında:


1. Bir işimize yarasın, bir sorunumuzu çözsün

2. Ücretsiz olsun, az reklam göstersin

3. Banka hesaplarımızın soyulmasına yol açmasın

4. Telefonumuzun içindeki fotoğraf,video, telefon numaraları gibi özel bilgilerimizi ele geçirmesin


Yukarıda saydığımız 4 maddeyi karşıladığını düşündüğümüz tüm uygulamaları telefonumuza hemen kurmaya hazırız. Hele bir de bir yakınımız uygulamanın çok iyi olduğuna dair bize bilgi veriyorsa hemen kurarız ve girişte istediği bütün izinleri hemen kabul eder geçeriz. Bu uygulamalardan kaynaklanmış pek çok güvenlik sıkıntıları yaşandığı aslında bir sır değildir. (2)


Yaklaşık 20 yıllık sektör tecrübesi olan bir bilişimci olarak sizlere farklı bir pencere açmak ve sadece bu seçeneklere mahkum olmadığınızı söylemek istiyorum.


Bir İhtimal Daha Var O da Browser mı Dersin?


Sote Haber olarak okuyucularımıza şunu söylemek istiyoruz ki ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her sosyal medya platforumunun uygulamasını telefonunuza kurmak zorunda değilsiniz. Bunların neredeyse hepsi telefonlarınızda zaten kurulu olan internet tarayıcıları (browser) üzerinde de çalışmaktadır. Aşağıdaki ekran görüntülerinde görüleceği üzere Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin gibi aşağı yukarı hepimizin telefonlarında kurulu olan uygulamaların browser üzerindeki ekran görüntüleridir.


Kullanım kolaylığından vereceğiniz küçük birer taviz ile aslında bu uygulamaların pek çoğunu kurmadan da kullanabileceğinizi göreceksiniz.

Peki Neden Tarayıcıyı Öneriyoruz?


1. Bu yolla telefonunuzun üzerinde hakimiyet kurmadan çalışmak zorundalar

2. Gereksiz pil tüketimi sorunu yaşamazsınız (1)

3. Telefonlarınız eskise bile browser versiyonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha düşük donanım gereksinimleri olur.

4. Gerekli – gereksiz bir sürü bildirim almaktan hiç çaba harcamadan kurtulmuş olursunuz

5. Uygulamaların çoğunun telefonunuzda olmaması daha fazla fotoğraf ve video için yer açılması anlamına geliyor


Sonuç olarak diyoruz ki “mümkünse uygulamaların hiç biri ama tarayıcı üzerinde hepsi”

İyi bir hafta geçirmenizi dileriz.Kaynaklar:

0 yorum

留言


bottom of page