top of page
  • Yazarın fotoğrafıYazar

Google Haritalar Size Havası En Temiz Olan Yolu da Önerecek


Google ve ürünleri son 20 yıldır hayatımızın en önemli noktalarında bize kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde tüm dünyada, en az arama motoru kadar çok, yaygın olarak kullanılan Google Haritalara yeni bir özellik geleceği duyuruldu. (1)
Bu yıl içerisinde ABD’ de kullanıma almayı planladıkları yeni bir özellik ile artık kullanıcılara karbon salınımı daha az olan alternatifleri önerecekmiş. İlk anda bisiklet, scooter gibi araçlarla dolaşmaya çıkan kullanıcıların hedeflendiği düşünülse de aslında otomobil kullanıcıları için de ciddi bir seçenek olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Ülkemizde de benzer projelerin hayata geçmesi çok zor görünmüyor. İlçe bazlı olarak hava kalitesi şehirlerimizde sürekli ölçülüyor ve yayınlanıyor. Ölçüm cihazlarının mahalle / cadde / sokak bazına indirilmesi ile bu bilgi bizde de eşzamanlı olarak üretilebilecektir ki bunu yapabilecek çok sayıda firmamızın olduğunu biliyoruz.


Buna benzer, konum bazlı projelerin önümüzdeki dönem daha çok yapılacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok sanırım.


Kaynaklar:0 yorum

Comments


bottom of page