top of page
  • Haber Merkezi

Aile İçi Şiddet Ve İntiharı Önlemek İçin Ücretsiz Psikolojik Destek


Aile içi şiddet ve intihar, pandemi sürecinde tüm toplum ve bireylerin mücadele ettiği temel sorunlar arasında yer aldı. Türkiye’de de benzer şekilde seyreden bu tablo karşısında Cide Dernekler Federasyonu, halka ücretsiz psikolojik destek projesi başlattı.Pandemi süreci dünya genelinde yalnızca ekonomik değil, toplumsal ve bireysel sorunların da artmasına neden oldu. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından paylaşılan verilere göre, sosyal izolasyon ve ekonomik güvensizlik gibi nedenler aile içi şiddete ivme kazandırdı, bu nedenle yardım isteyen kadınların oranı son bir yılda 5 kat arttı. Türkiye’de ise kadınlara yönelik şiddetin bir önceki yılın mart ayına kıyasla %38,2 artış gösterdiği açıklandı. Benzer bir artış da intihar vakalarında yaşandı. Uzmanların intihar vakalarının pandemi sürecinde %50’ye yakın artış gösterdiği görüşünde birleşmesi dikkat çekti. Bu tablonun önüne geçmek için dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de çalışmalar sürerken, önemli bir hamle de Cide Dernekler Federasyonu’ndan geldi. Federasyon, Kastamonu’da intihar vakalarının ve aile içi şiddetin arttığına ilişkin raporlar üzerine, halka yönelik ücretsiz psikolojik destek projesi başlattı.


“Aile içi çatışmaların önü alınmalı"


2011 yılında kurulan ve çatısı altında 26 köy derneğini barındıran Cide Dernekler Federasyonu’nun Genel Başkanı Mehmet Yılmaz, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Pandemide aile içi çatışmaların meydana gelmesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önünün alınması gereken önemli bir sorun. Bizler bu kapsamda maddi, manevi vatandaşlarımızın yanında olacağız. Cide’nin bu süreci en az hasarla atlatması için elimizden geleni yapacağız. Sosyolog, Aile Danışmanı, Bireysel ve Kurumsal Danışman Ece Neriman Mavi’den ve psikologlarımızdan destek alarak vatandaşlarımızın dertlerini dinlemek, onları güçlendirmek istiyoruz.”


“İnsanların mutlu ve sağlıklı olmalarını çok önemsiyoruz"


İntihar vakalarının önüne geçmek için de yoğun çaba harcadıklarını belirten Mehmet Yılmaz, “Cide’de intihar vakalarıyla karşılaşmamak için, bu coğrafyaya hizmet etmek adına kurulmuş dernekler olarak, vatandaşlarımızın maddi yetersizlikler yüzünden alamadığı psikolojik desteği sağlamak üzere bu görevi üstlendik. Cide ve Kastamonu, dünyanın en güzel, en bakir, en göz alıcı yerlerinden biri. Sağlıklı ve uzun yaşamak, mutlu olmak için gereken doğa, deniz, iklim her şey burada var. İnsanların mutlu ve sağlıklı olmalarını çok önemsiyoruz. Çünkü yaşam kutsaldır, bedenimiz Allah’ın bize emanetidir” dedi. Yılmaz, federasyonun bugüne kadar yaptığı çalışmaları ise şöyle anlattı: “Dünya Çocuk Hakları Günü’nde öğrencilere doğa sevgisi ve yangınla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ücretsiz kitap dağıttık, vatandaşlar için de ücretsiz doğru eş, doğru ebeveyn, meslek edindirme, doğru iletişim ve diksiyon eğitimleri ile konferanslar verdik. İhtiyaç duyulan her alanda, gücümüz yettiğince vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”


Kaynak:


1. Basın Bülteni


Comments


bottom of page