• Yazar

Yalancılara Kötü Bir Haber Var

Aslında pek çoğumuz zaman zaman yalan söyleriz. Kimileri küçük, zararsız ama kendimizi iyi hissettirecek türden olsalar da bazıları pek öyle olmayabilir. Öyle veya böyle pek çoğumuz yalan söyleriz.
Teknoloji yardımıyla tüm sorunların hızla çözüldüğü bir dönemde yalanı tespit edecek bir uygulama geliştirilemez mi? Çok mu zor? Bir tuşa dokunup eve taksi çağırabilen insanlarız sonuç olarak.


Cevap: Evet, böyle bir çözümün bulunduğu belirtiliyor.


Bilim insanları etik ve etkili bir yalan tespit yöntemi keşfettiler. Asimetrik Bilgi Sistemi (AIM) adında bir yaklaşım geliştirdiler. (1) Buna göre ayrıntılı bilgi sağlayarak şüphelilere masumiyetlerini veya suçluluklarını araştırmacılara göstermeleri için açık bir yol sağlamak üzere tasarlanmıştır.


Küçük ayrıntılar adli soruşturmaların can damarıdır ve araştırmacılara kontrol etmeleri için gerçekler ve sorgulayacak tanıklar sağlayabilir. Daha da önemlisi, daha uzun, daha ayrıntılı ifadeler genellikle bir aldatmaca için kısa ifadelerden daha fazla ipucu içerir.


Esasen, AIM yöntemi şüphelileri bu gerçekler hakkında bilgilendirmeyi içerir. Özellikle, görüşmeciler, görüşülen kişilere, ilgilenilen olay hakkında daha uzun daha ayrıntılı ifadeler verirlerse, araştırmacının doğruyu mu yoksa yalan mı söylediğini daha iyi tespit edebileceğini açıkça belirtir. Doğruyu söyleyenler için bu iyi bir haber. Yalancıların işi biraz daha zorlaşacak gibi.


Kaynaklar:


1. Spotting liars is hard – but...

2. Bad news for liars: Scientists discover...

0 yorum