top of page
  • Haber Merkezi

Western Digital, Müşterilerin Yapay Zekanın Değerini Yakalamasına Yardımcı Olacak Yeni “AI Data Cycle” Depolama Çatı Sistemini Tanıttı

Western Digital, büyümekte olan kurumsal sınıf SSD ve HDD portföyünü AI Data Cycle çatısı dahilindeki kritik iş yüklerini destekleyecek şekilde geliştiriyor

Western Digital (NASDAQ: WDC), yapay zeka inovasyonunun en yeni aşamalarını da kapsayabilmek amacıyla büyük ölçekli yapay zeka iş yükleri için en uygun depolama kombinasyonunu tanımlayan altı aşamalı bir AI Data Cycle - Yapay Zeka Veri Döngüsü çatı sistemini tanıttı. Bu sistem müşterilerin yapay zeka yatırımlarını en üst düzeye çıkarmak, verimliliği artırmak ve yapay zeka iş akışlarının toplam sahip olma maliyetini (TCO) azaltmak için gelişmiş depolama altyapılarını planlamasına ve geliştirmesine yardımcı olacak.

 

Aralıksız bir veri tüketimi ve üretimi döngüsü içinde çalışan yapay zeka modelleri; metin, görüntü, ses ve video gibi çeşitli veri türlerini işlerken aynı zamanda yeni ve benzersiz veriler üretiyor. Yapay zeka teknolojileri geliştikçe, veri depolama sistemleri, büyük hacimli verileri yönetirken, büyük, karmaşık modeller için gereken hesaplama yüklerini ve hızlarını da destekleyecek kapasite ve performansı sağlamak durumunda. Flash ve HDD çözüm ve teknoloji yol haritasını, var olan döngünün her bir kritik aşamasının depolama gereksinimlerine uygun şekilde stratejik olarak geliştiren Western Digital, yapay zeka eğitimi ve bu süreçlerin çıkarımını desteklemek için endüstri lideri, yüksek performanslı bir PCIe® Gen5 SSD; hızlı yapay zeka veri havuzları için yüksek kapasiteli 64TB* SSD; ve uygun ölçekte uygun maliyetli depolama için dünyanın en yüksek kapasiteli ePMR’si olan UltraSMR 32TB* HDD’sini tanıttı. 

 

AI Data Cycle videosunu görüntülemek için tıklayın.

 

IDC Araştırma Direktörü Ed Burns, “Üretken yapay zekanın sıradaki büyük teknolojik dönüşüm olduğuna şüphe yok; depolama ise bu süreç için kritik önem taşıyan bir kolaylaştırıcı etken. Depolamanın ve verilere erişimin rolü yapay zeka modellerinin hızını, verimliliğini ve doğruluğunu etkilemesi nedeniyle; özellikle daha büyük ve daha kaliteli veri kümeleri yaygınlaştıkça, depolamaya ilişkin sonuçların önemli olacağı bekleniyor. Flash ve HDD’de lider konumda olan Western Digital, güçlü pazar konumu ve geniş portföyüyle farklı yapay zeka veri döngüsü aşamalarındaki çeşitli ihtiyaçları karşılayan geniş portföyü ile bu büyüyen yapay zeka ortamında fayda sağlama fırsatı bulunuyor.” dedi.

 

Verinin yapay zekanın yakıtı olduğunu vurgulayan Western Digital Flash İş Biriminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Rob Soderbery, “Yapay zeka teknolojileri neredeyse her sektörde yerini aldıkça, depolama, yapay zeka teknoloji yığını içinde giderek daha önemli ve dinamik bir bileşen haline geldi. Yeni AI Data Cycle çatımız, müşterilerimizi yapay zeka uygulamalarının performansını, ölçeklenebilirliği ve dağıtımını etkileyen bir depolama altyapısı oluşturma konusunda destekleyecek ve bu desteğimizle, müşterilerimize benzersiz değer sunma taahhüdümüzün de altını çizmiş oluyoruz.” dedi.

 

Bilgi İşlem ve Depolama Yoğun İş Yükleri İçin Kurumsal Yapay Zeka Depolama Çözümleri Paketi Büyüyor

Yeni Ultrastar DC SN861 SSD, endüstri lideri rastgele okuma performansına ve yapay zeka iş yükleri için, öngörülen, sınıfının en iyisi güç verimliliği sahip Western Digital’ın ilk kurumsal sınıf PCIe Gen 5.0 çözümü olma özelliği taşıyor. Bu çözüm, 16 TB’a varan kapasitelerle, ultra düşük gecikme süresi ve Büyük Dil Modeli (LLM) eğitimi, çıkarım yapma ve yapay zeka hizmet dağıtımı için inanılmaz yanıt verme hızıyla önceki nesle kıyasla 3 kata kadar rastgele okuma performansı artışı sağlıyor. Ayrıca düşük güç profili ile daha yüksek IOPS/Watt sağlayarak toplam sahip olma maliyetini (TCO) azaltıyor. Artan PCIe Gen5 bant genişliği, yapay zekanın yoğun bilgi işlem ortamlarına hizmet etmek amacıyla düşük gecikme süresinin yanı sıra yüksek hızlı geliştirilmiş bilgi işlemi mümkün kılmak için AI pazarının artan ihtiyaçlarını karşılıyor. Kritik görevler içeren iş yükleri için üretilen Ultrastar DC SN861, NVMe® 2.0 ve OCP 2.0 desteği, 1 ve 3 DWPD ve 5 yıllık sınırlı garanti1 gibi zengin bir özellik seti sunuyor. Ultrastar DC SN861 E1.S şu anda sampling aşamasında. U.2 bu ay itibariyle sampling aşamasına geçecek ve 2024’ün üçüncü çeyreğinde ürünün seri sevkiyatına başlanacak. E1.S ve E3.S form faktörleri hakkında daha fazla detay bu yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşılacak.

 

Depolama açısından yoğun uygulamalar için tasarlanmış kurumsal sınıf SSD serisi, genişletilmiş Ultrastar DC SN655 ise the Ultrastar DC SN861’i tamamlar nitelikte. U.3 SSD için yeni seçenekler, 64 TB’a kadar ulaşarak yapay zeka veri hazırlığı ve daha büyük veri havuzları için daha yüksek performans ve kapasite sağlıyor. Bu yeni DC SN655 çeşitleri şu anda sampling aşamasında. Sürücüler hakkında daha fazla ayrıntı seri sevkiyatların başlamasıyla bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanacak.

 

Western Digital, sektörün en yüksek kapasiteli 32 TB ePMR kurumsal sınıf HDD’sini seçilmiş müşterileri için sampling aşamasına başladı. Hiper ölçekli bulut ve kurumsal veri merkezlerinde büyük veri depolama için tasarlanan yeni Ultrastar DC HC690 yüksek kapasiteli UltraSMR HDD, büyük ölçekli veri depolamanın ve düşük toplam sahip olma maliyetinin önemli olduğu yapay zeka iş akışlarında hayati bir rol oynayacak. Başarılı ürünlerin nesiller boyu süren tasarımlarından yararlanan yeni 32 TB disk, sorunsuz niteliklendirme ve hızlı dağıtım için entegrasyon ile rakipsiz kapasite sunarken üstün güvenilirlik ve dayanıklılık sağlıyor. Sürücü hakkında daha fazla ayrıntı bu yazın ilerleyen dönemlerinde açıklanacak.

 

Soderbery sözlerini şöyle sürdürüyor: “AI Data Cycle çatısının her aşaması, farklı altyapı ve bilgi işlem gereksinimleri nedeniyle benzersiz. Yapay zeka ile veri depolama arasındaki dinamik etkileşimi anlayarak Western Digital, yalnızca daha yüksek kapasiteler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni nesil yapay zeka iş yüklerinin olağanüstü performansını ve dayanıklılığını desteklemek için özel olarak tasarlanmış çözümler sunuyor. Büyüyen portföyümüz, uzun vadeli yol haritamız ve aralıksız sürdürdüğümüz inovasyonumuzla amacımız, müşterilerimizin yapay zekanın dönüştürücü yeteneklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak.” 

 

AI Data Cycle ve Western Digital’ın AI depolama portföyü hakkında daha fazla bilgi almak için Data Storage for AI - Yapay Zeka için Veri Depolama adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

* Bir terabayt (TB) 1.000.000.000.000 bayta eşittir. Gerçek kullanıcı kapasitesi, işletim ortamına bağlı olarak değişebilir.

1 5 yıl veya Maksimum Dayanıklılık (TBW) sınırı, hangisi önce gerçekleşirse. Bölgeye özel garanti detayları için support.WesternDigital.com adresini ziyaret edin.

  

İleriye Dönük Açıklamalar

Bu basın bülteni, federal menkul kıymetler yasaları anlamında ileriye dönük beyanlar içermektedir. Bu beyanlar, yapay zeka odaklı kullanım ve veri depolama ürünlerine yönelik talep beklentileri; ürünlerimizin yapay zekanın devam eden gelişimi ve büyümesindeki rolü; ürünlerimizin performansı, değeri, yetenekleri, erişilebilirliği ve pazar konumu; ve pazar fırsatları ile ilgili beklentileri içermektedir. Bu ileriye dönük beyanlar, yönetimin mevcut beklentilerine dayanmaktadır ve gerçek sonuçların ileriye dönük beyanlarda ifade edilen veya ima edilenlerden önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek riskler ve belirsizliklere tabidir.

 

İleriye dönük beyanlarda ifade edilen veya ima edilenlerden gerçek sonuçların önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek başlıca riskler ve belirsizlikler şunları içermektedir: Küresel ekonomik koşullardaki dalgalanmalar; HDD ve Flash iş birimlerimizin ayrılmasını uygulamaya koymada doğası gereği bulunan operasyonel, finansal ve hukuki zorluklar ve sıkıntılar; ayrılmanın yönetim kurulumuz tarafından nihai onayı; enflasyon; faiz oranlarındaki artış ve ekonomik durgunluk; küresel sağlık krizlerine gelecekte verilecek yanıtlar ve etkileri; iş ve pazar koşullarının etkisi; NAND ve sabit disk sürücü pazarları için makroekonomik koşullar; açıklanan ayrılma işleminin müşteri ve tedarikçi ilişkileri, düzenleyici ve sözleşmesel kısıtlamalar, hisse senedi fiyatı dalgalanmaları ve yönetimin devam eden iş operasyonları ve fırsatlarından dikkatinin dağılması üzerindeki etkisi; rekabetçi ürünler ve fiyatlandırmanın etkisi; yeni teknolojilere dayalı ürünlerimizin geliştirilmesi ve piyasaya sunulması ve yeni veri depolama pazarlarına genişleme; maliyet tasarrufu girişimleri, yeniden yapılanmalar, satın almalar, elden çıkarmalar, birleşmeler, ortak girişimler ve stratejik ilişkilerimizle ilgili riskler; üretimdeki zorluklar veya diğer tedarik zinciri kesintileri; kilit çalışanların işe alınması ve elde tutulması; borç ve diğer finansal yükümlülüklerimizin seviyesi; kilit müşterilerle olan ilişkilerimizdeki değişiklikler; siber güvenlik olaylarından veya diğer veri sistemi güvenlik risklerinden kaynaklanan ihlal, zarar veya kesinti; rakiplerin eylemleri; uluslararası çatışmalar; terörist faaliyetler; değişen yasal ve düzenleyici gereksinimlere uyumla ilgili riskler ve yasal işlemlerin sonuçları; ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (“SEC”) yapılan başvurularımızda listelenen diğer riskler ve belirsizlikler, bunlar arasında 22 Ağustos 2023'te SEC'e sunulan Form 10-K Yıllık Raporumuz ve 7 Kasım 2023 ve 12 Şubat 2024'te SEC'e sunulan Form 10-Q Çeyrek Raporlarımız da yer almaktadır. Bu ileriye dönük beyanlara gereğinden fazla güvenmemelisiniz, çünkü yalnızca bu beyanların yapıldığı tarih itibariyle geçerlidirler ve yasaların gerektirdiği durumlar haricinde, bu ileriye dönük beyanları yeni bilgi veya olayları yansıtacak şekilde güncelleme veya revize etme yükümlülüğümüz yoktur.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

コメント


bottom of page