top of page
  • Haber Merkezi

Veri Merkezleri, Securitas Technology’nin Yenilikçi Ve Entegre Çözümleriyle Güvende

Securitas Technology, sunduğu yenilikçi, kapsamlı ve entegre güvenlik çözümleriyle veri merkezlerini işletme süreçleri ile bütünleşmiş olarak güvenli hale getiriyor. Securitas Technology Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, “Bu yapılarda uçtan uca hatasız ve eksiksiz bir güvenlik sistemi kurulabilmesi için henüz tesisin tasarımı yapılırken bu perspektifle yaklaşan bir çözüm ortağının masada yer alması gerekiyor” dedi.

Günümüzün dijital dünyasında, veri merkezleri hayatın önemli bir parçası haline geldi. İnternet siteleri, e-postalar, bulut çözümleri ve çevrimiçi oyunlar veri merkezleri sayesinde kullanılıyor. Sesler, videolar, dokümanlar, sunumlar ve farklı formatlardaki sayısız dijital varlık, kullanıma her an hazır olacak şekilde veri merkezlerinde tutuluyor. Çok miktarda temel bilgiyi depolamak, işlemek ve analiz etmek için veri merkezlerin fiziksel ve siber tehditlere karşı korunması hayati önem taşıyor.


Çözüm ortağı tasarım aşamasında yer almalı

Securitas Technology Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, hayati öneme sahip bilgilerin tutulduğu veri merkezi gibi tesislerde güvenlik perspektifinin ilk andan itibaren tecrübeli ve alanında yetkin bir çözüm ortağı desteğiyle oluşturulması gerektiğini belirterek, “Veri merkezleri çok katmanlı, kompleks ve en üst düzey güvenliğe ihtiyaç duyan tesislerdir. Bu yapılarda uçtan uca hatasız ve eksiksiz bir güvenlik sistemi kurulabilmesi için henüz tesisin tasarımı yapılırken bu perspektifle yaklaşan bir çözüm ortağının masada yer alması gerekiyor. Tasarım aşamasından itibaren masada yer aldığımızda, kullanılması gereken teknolojileri çok daha verimli bir şekilde tespit ederek, en doğru güvenlik çözümlerini tesisin kendi işletme süreçlerine entegre edebiliyoruz” diye konuştu.


Güvenlikte çözüm ortağı arayışında olan yöneticilerin, özellikle ‘entegrasyon yeteneği’ konusunda tecrübeli firmalarla çalışmaları gerektiğinin altını çizen Yelkencioğlu, Securitas Technology’nin veri merkezleri için sunduğu yenilikçi, kapsamlı ve entegre güvenlik çözümlerini şöyle anlattı:


Geçiş Kontrol Çözümleri

İleri düzey otomasyon teknolojileri kullanıldığı için çalışan sayısının az olduğu veri merkezlerinde giriş- çıkışlar, Geçiş Kontrol Çözümleri ile tam denetim altında gerçekleşiyor. Tesise giriş yetkisi bulunan kişiler ve araçlar sisteme tanımlandığı için, hangi aracın ve kimlerin veri merkezine hangi saatler arasında giriş çıkış yapabileceği, Geçiş Kontrol Sistemi tarafından biliniyor. Düzenli veya düzensiz aralıklarla yeni donanım montajı, kurulum ve bakım gibi işlemler için tesise girmesi gereken harici kişiler de sisteme ayrıca tanımlanabiliyor.


Veri merkezi yerleşkesinin en dışında başlayan kontrol ve izleme, kişinin bina içinde attığı hemen her adımda yeni bir doğrulama talep ediyor. Bina içindeki her geçiş noktası için ayrı bir yetkilendirme yapılıyor. Bu yetkilendirme süreli olarak tanımlanabildiği için, örneğin içeri giren bakım personeline bina içindeki ilgili bölüme sadece bir saat giriş hakkı verilebiliyor. Turnikeden geçerek binaya giren ana personel veya bakım çalışanları, attıkları hemen her adımda güvenlik kartlarıyla ya da biyometrik teknolojilerle bu doğrulamayı yaparak ilerliyor.


Biyometrik Sistemler

Verinin depolandığı alana giriş çıkışlarda, iris okuma gibi üst seviye biyometrik sistemler kullanılabiliyor. Kişinin iris tabakası benzersiz bir yapıya sahip olduğu için, doğrulama hassasiyeti çok daha yüksek olan bu sistemler tercih ediliyor. Verinin tutulduğu odalarda çalışan personelin her bir raf kabinine erişim yetkisi, yine kişi ve zaman tanımlı şekilde belirleniyor. Hangi personelin, hangi saat aralığında çalışabileceği sisteme tanımlanıyor. Böylelikle sadece kişilerin çalışma yetkisi bulunduğu saatlerde donanıma erişim izni veriyor.


Video Analiz

Analiz yeteneğine ve yüksek görüntü kalitesine sahip güvenlik kameraları, tesisi 7 gün 24 saat izliyor. Önceden belirlenen senaryolar dahilinde bir alarm durumu olduğunda, güvenlik kuvvetleri bilgilendiriliyor. Yapay zeka destekli gelişmiş video analiz teknolojisi, video kayıtları üzerinde kişi ya da nesne aramayı kolaylaştırıyor. Saatler süren görüntüler üzerinde kolaylıkla tarama yapabilen analiz teknolojisi, tüm saha genelinde aranan belirli bir kişiyi veya nesneyi görüntüsünden tanıyor. Örneğin, veri merkezinin bir odasında tespit edilen sahipsiz bir çantanın, oraya kim tarafından, ne zaman bırakıldığının tespiti için önce ilgili çanta ekranda seçiliyor, sonra da kamera görüntüleri içinde arama yapılıyor. Bu örnekte, seçilen obje yani sahipsiz çantanın, mekanda kullanılan tüm kameraların kayıtları içinde aranması da mümkün oluyor. Geçmiş zaman dilimi içinde çantayı oraya bırakan kişi tespit edildikten sonra o kişinin görüntüsü sisteme tanımlanıyor ve şahsın, farklı alanlarda konumlandırılmış diğer kameraların görüntüleri içinde de tespiti sağlanıyor ve çantayı bırakan kişinin nereden geldiği, ne zaman bıraktığı ve sonrasında nereye gittiği dakikalar içinde anbean izlenebiliyor.


Dış mekan kameralar, 7 gün 24 saat kesintisiz olarak izleme sağlıyor. Önceden tanımlanmış risklere bağlı olarak çevreyi kontrol altında tutuyor ve bir risk algıladığında ilgili görüntüyü güvenlik operatörlerinin ekranına yansıtıyor. Bu sayede olay gerçekleşmeden henüz risk aşamasındayken müdahaleye olanak tanıyor. Analiz yeteneğine sahip kameralara entegre edilmiş dış mekan hoparlörler vasıtası ile, canlı olarak ilgili kameranın bulunduğu alana anons yapılarak, suçun caydırılması ya da şüphelinin tesis bölgesinden uzaklaştırılması sağlanıyor.


Yangın Alarm Sistemleri

Binlerce elektronik donanım 7 gün 24 saat tam performans çalıştığı için, veri merkezlerinde bina içi risklerin başında yangın tehdidi geliyor. Securitas Technology’nin sunduğu yangın algılama çözümleri, tesis haritası üzerinden her noktadaki anlık durumu tespit edebiliyor. Hava örnekleme sistemleri, bilgisayar donanımlarının bulunduğu alanlarda havayı bölgesel olarak içine çekip, duman tespiti için ölçümleme yapıyor. Havada duman tespit edildiğinde sistem bir yandan merkeze anında bilgi verirken, diğer yandan dumanın artış hızını ölçümlemeye devam ediyor. Duman seviyesi artmaya devam ederse gazlı söndürme sistemleri otomatik olarak devreye giriyor. Böylelikle, olası bir tehditte dumanın sensöre kadar yükselmesini dahi beklemeden hızlıca müdahale etmek mümkün oluyor.


Yangın algılama sistemi, tesisin mekanik sistemleri ile tam entegre olarak çalışıyor. Bu sayede olası bir yangın durumunda önceden belirlenmiş yangın senaryosu otomatik olarak devreye giriyor. Yangın algılama sistemleri geçiş kontrol ve video izleme sistemleri ile yazılım üzerinden entegre ediliyor. Sistem, en basit algılama durumunda dahi riske ait kamera görüntülerini otomatik olarak operatör ekranına yansıtıyor ve eş zamanlı olarak ilgili kişilere e-posta yoluyla görüntüleri iletiyor. Geçiş kontrol sistemi de senaryoya uygun şekilde işletme sürecini başlatıyor.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Comments


bottom of page