top of page
  • Haber Merkezi

Uyuyan Dev Uyanıyor mu?

Dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri olan Amazon, Türkiye’ye geldiği ilk zamanlar sessiz sedasız faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ve beklenilenin gerisinde bir performans göstermişti. Ancak 2022 yılı, Amazon.com.tr için dönüm noktası oldu ve yılı büyük bir yükselişle kapatarak adeta ‘uyuyan dev uyandı’. Bu doğrultuda Gemius, yıl boyu Amazon.com.tr’ yi yakından takip ederken, oldukça çarpıcı verilere ulaştı.

AMAZON, TÜRKİYE’DEKİ ZİYARETÇİ SAYISINI NEREDEYSE İKİYE KATLADI

ABD’de doğan ve sonrasında dünyaya açılan ve bulunduğu ülkelerde büyük başarı gösteren Amazon, Türkiye’de de gücünü göstermeye başladı. Gemius Audience’ın “2022’de E-ticaret devlerinin ziyaretçi sayısı” tablosuna göz attığımızda Amazon.com.tr’nin büyük bir sıçrama yaptığı dikkat çekiyor. Rakip markalar daha yatay bir seyirle yılı kapatırken, e-ticaret devinin aydan aya ziyaretçi sayısını artırdığı ve yılı neredeyse iki katı bir ziyaretçi artışıyla kapamaya yakın olduğu görülüyor.

Yayıncıların web rekabet analizinde ortak tercihi olan ve güvenerek kullandıkları Gemius Audience’ın Ocak-Kasım 2022 verilerine göre Trendyol, Hepsiburada ve Çiçeksepeti ile kıyaslandığında Amazon.com.tr, ziyaretçi sayısı temelinde yıl boyu bu üç markanın arkasında yer aldı. Ancak ziyaretçi sayısını aydan aya artıran şirket, Ocak’ta ulaştığı 11 milyonluk ziyaretçi sayısını Kasım’da 20 milyona taşımayı başardı.

Ziyaretçi sayısını bir yıl içinde neredeyse ikiye katlayan Amazon.com.tr, kullanıcıların alışverişte daha kolay bir deneyim yaşamaları için her platformdan hızlıca siteye erişimi mümkün kıldı. Bir yandan webden ziyaretçilerini ağırlayan e-ticaret devi, diğer yandan da mobil uygulama üzerinden de kullanıcılarına ulaştı. Gemius Audience’ın App ve Web platformları arasındaki trafik ölçümlerine göre kullanıcılar ağırlıklı olarak amazon.com.tr’ye tarayıcıdan girmeyi tercih etti. Uygulamadan girenlerin oranı ise yüzde 40’ta kaldı. Tüketicilerin büyük bir kısmı, uygulama indirmeksizin telefonlarından daha özgür bir şekilde alışveriş yapabildiğinden web trafiğinin daha yüksek olduğu görülüyor.


E-ticaret devini ziyaret edenlerin yaş ve cinsiyet kırılımlarına göz atıldığında da çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Diğer üç dominant alışveriş uygulamasını kullananların ağırlıklı yaş ortalaması 25-34 olurken, Amazon.com.tr’yi ziyaret edenlerde bu yaş aralığının 35-44’e yükseldiği dikkatlerden kaçmadı.


Ziyaretçilerin cinsiyet kırılımı söz konusu olduğunda da erkeklerin öne çıktığı görülüyor. Ocak-Kasım 2022 döneminde siteyi ziyaret edenlerin yüzde 56’sını erkekler oluşturdu.

REKLAM GÖSTERİMİ 1 MİLYARA DAYANDI

Amazon.com.tr, ziyaretçi sayısını artırırken pek çok farklı reklam kampanyasına imza attı ve kullanıcıları kendine çekmeye çalıştı. Ocak ve Şubat aylarında hiç kampanya çıkmadığından daha ‘sönük’ bir performans gösteren e-ticaret devi, Mart itibariyle Türkiye’de dijital reklamcılığına yatırımlarını ciddi oranda artırmaya başladı. Marka yöneticilerinin ortak tercihi Gemius Adreal’in verilerine göre reklam gösterimlerini aydan aya artıran şirket, Kasım ayında 900 milyon reklam gösterimine ulaşarak gösterim hacmini yıl sonu itibariyle neredeyse 1 milyara taşıdı.


Böylece reklam gösterimlerinin artmasıyla daha fazla ziyaretçi siteye çekilirken, ziyaretçi trafiği de yıl içinde önemli oranda artış gösterdi.


Gemius, Amazon.com.tr’nin yıl boyunca en çok hangi mecralardan iletişim yaptığını da gözler önüne serdi. 52.6 milyon ile YouTube uygulaması ilk sırada yer alırken, 46.2 milyon ile Instagram ikinci sırada yer aldı.

DEVLERİ ARDINDA BIRAKTI, ERİŞİM ŞAMPİYONU OLDU

Gemius Adreal’in verilerinde dikkat çeken bir başka nokta da Amazon.com.tr’nin eriştiği kişi sayısı bazında tüm markaları geride bırakması oldu. Şirket, reklamlarıyla toplamda eriştiği kişi sayısına göre 2022 Ocak ayında 81. marka olmuşken, Kasım 2022’de ise bu tablo tamamen değişti ve tüm Türkiye’deki markalar içerisinde Trendyol ve Disney gibi dev markaları da ardında bırakarak ilk sıraya yükseldi.

ÖNE ÇIKAN KAMPANYALAR

Şirket, yıl boyunca birçok farklı kampanya ile kullanıcılarına ulaştı. Yoğun olarak Amazon Prime’ı öne çıkaran şirket, ücretsiz hızlı kargo ve indirimlerini öne çıkarırken, alışveriş çılgınlığının tepe yaptığı Kasım’da da “Gülümseten Kasım Fırsatları” kampanyasıyla ses getirdi.


2023’TE E-TİCARET SEKTÖRÜ DAHA DA KIZIŞACAK

Tüm bu tablo, altyapı çalışmaları nedeniyle uzun bir süredir ‘uyuyan’ e-ticaret devinin uyandığını gösteriyor. 2022’yi büyük bir sıçrama ile kapatmaya hazırlanan şirketin 2023 yılında vitesi daha da yükseltmesi bekleniyor. Böylece gelecek yılın e-ticarette büyük bir rekabete gebe olduğu söylenebilir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Comments


bottom of page