top of page
  • Haber Merkezi

Türkiye’nin Fintech Devi Birleşik Ödeme, Formica’ya Güveniyor

Türkiye’nin Unicorn olma yolunda emin adımlarla ilerleyen lider fintech şirketlerinden Birleşik Ödeme, iki yıldır Trlogic Bilgi Teknolojileri'nin sunduğu, gerçek zamanlı veri analizi ve risk yönetimi platformu Formica AI’a güveniyor

2010 yılında kurulan ve 2015 yılında BDDK’dan Türkiye’nin elektronik para ve ödeme hizmetleri lisansını alan ilk şirketler arasında yer alan Birleşik Ödeme, aldığı büyük yatırımlar ve globaldeki aktifliğiyle birlikte Türkiye’nin Unicorn’ları arasına katılma hedefine gün ve gün daha da yaklaşıyor. Türkiye’nin ilk ve tek fintech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketi olarak kurumların nakit yönetimi ile ilgili süreçlerinde finansal işlem yetkinliklerini geliştirecek çözümler sunan Birleşik Ödeme risk operasyonları ve iş takip süreçlerinde Formica AI ile çalışıyor.


Gerçek zamanlı veri analizi ve kendi kendine öğrenme becerisine sahip yapay zekâ destekli altyapısı ile çalışanların ve risk ekiplerinin üzerindeki stresli iş yükünü hafifleten Formica AI, Birleşik Ödeme’yi dolandırıcılıklara karşı gerçek zamanlı olarak korurken milyonlarca uluslarası işlemin de kesintisiz olarak gerçekleşmesine destek oluyor. Türk yazılım ve mühendis ekipler tarafından geliştirilen Formica, Hepsiburada, Birleşik Ödeme, Anadolubank ve Oyak Yatırım da dahil olmak üzere, sektörün öncüsü olan firmalara hizmet veriyor.


Sektörün ihtiyacını karşılayacak ve iş birimlerinin yükünü azaltacak şekilde geliştirilen ürün milyonlarca veri ve işlemi gerçek zamanlı olarak analiz ederek, şirketleri, çalışanlarını ve müşterilerini dolandırıcılık faaliyetlerine karşı gerçek zamanlı olarak koruyabiliyor. Kod gerektirmeyen arayüzü ile sürükle-bırak özelliği sunan Formica AI, iş birimlerinin IT bağımlılığını büyük ölçüde azaltarak operasyon verimliliğini de artırıyor. Özellikle risk yönetimi operasyonları için geliştirilen, yapay zekadan gelen iç görülerle risk ekiplerinin karar alma süreçlerinde kolaylaştırıcı rol oynayan Formica Fraud, makine öğrenimi modelleriyle fraud faaliyetlerine karşı hızlı aksiyonlar alarak, şirketlere fraud kaynaklı kayıpları en aza indirme imkânı sağlıyor.


Sunduğu inovatif finansal teknoloji çözümleri ile her gün sayısız finansal işlemin gerçekleştirilmesine imkân sağlayan Birleşik Ödeme, işlemlerde gerçek zamanlı güvenliği sağlamak için Formica Fraud’u tercih ediyor. Formica’nın sunduğu yapay zeka modelleri gerçekleştirilen her işlemden öğrenerek kendini geliştirirken, değişen fraud metotlarına karşı da daima güncel kalarak özellikle dijitalde para akışının yüksek oranda olduğu sektörler ve şirketler için operasyon verimliliğini ve maliyetini büyük oranda iyileştiriyor. Formica AI, güçlü FaaS altyapısıyla Türkiye’nin en büyük kurumlarına, bankalarına ve global fintechlere sunduğu özelleştirilmiş çözümlerle çok büyük hacimlerdeki işlemleri bünyesinde barındıran Birleşik Ödeme’ye gerçek zamanlı ve kesintisiz veri analitiği süreçlerinde destek oluyor.

FaaS vizyonunun paralelinde, kurumlara; dijital cüzdan, sanal veya fiziksel ön ödemeli kart, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa çözümleri olarak 5 ana dikeyde hizmetler sunan Birleşik Ödeme; PAYCOOP, PAYZEE, PAYPORTS, PAYSELF ve MONEYBO ürünlerinde Formica AI’ın yeteneklerini farklı iş ihtiyaçları için kullanıyor. Binlerce kart, cüzdan ve VPOS gibi farklı ödeme işlemlerini kesintisiz olarak yönetirken erişilebilirlik ve gerçek zamanlı risk yönetimi konuları da hayati önem taşıyor. Bu anlamda Formica Fraud gerçek zamanlı veri analitiği kabiliyetleri ve grafik analitiği teknolojileri ile Birleşik Ödeme Sistemleri’nin sunduğu tüm işlemler için gerçek zamanlı risk yönetimi ve kapsamlı dolandırıcılık tespiti olanağı sağlıyor.


Formica AI, sunduğu mobil uygulama sayesinde Birleşik Ödeme’nin farklı çözümleri için takip ettiği raporları gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak sunarken riskli durumlar için de anlık alarmlar alabilmelerini sağlıyor. Risk ekipleri, platformdan iletilen şüpheli işlemler için aldıkları alarmları anlık olarak görüntüleyip hızlıca aksiyon alabiliyorlar. Formica AI’ın veri işleme kabiliyetleri sayesinde geçmiş ve gerçek zamanlı verileri eş zamanlı olarak risk analizi süreçlerine dahil ederek dolandırıcılık tespiti sağlayabilen Birleşik Ödeme çeşitli sektörlerden tüm müşterilerini dolandırıcılık faaliyetlerine karşı koruyabiliyor.


Birleşik Ödeme ile 2 yıldır süregelen iş birlikleri hakkında TRLOGIC Bilgi Teknolojileri CEO’su Özgür Oktan “Birleşik Ödeme ile iki yıla yakın süredir sürdürdüğümüz partnerliğimiz tamamen inovasyon ve güven üzerine kurulu. Formica’yı ilk geliştirmeye başladığımız dönemlerden bu yana birlikte çalıştığımız Birleşik Ödeme finans dünyasına sunduğu akıllı dijital çözümler ile Formica’nın gelişiminde büyük rol oynadı. Gerçek zamanlı veri analizi olanakları ve kendi kendine öğrenme becerisine sahip yapay zeka teknolojileriyle Formica, hem yerelde hem de globalde kendini kanıtlayan Birleşik Ödeme gibi kurumlarda yarattığı güven ile bizler için gurur kaynağı.” dedi.


Kurumların ve şirketlerin yazılım ve ürün geliştirme verimliliğini artırmak için profesyonel DevOps danışmanlıkları sağlamanın yanı sıra cloud-native uygulamalar geliştiren Trlogic Bilgi Teknolojileri, 2016 yılında kuruldu. Bu yıl altıncı yaşını kutlayan şirket bugüne kadar yazılım geliştirme, bulut dönüşüm ve yazılım süreçleri konularında danışmanlık verdiği finans sektöründe gördüğü ihtiyaç üzerine Formica AI ürününü hayata geçirdi. İki yıla yakın bir süredir müşterilerine aktif olarak hizmet sunan Formica Fraud, Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından Hepsiburada, yatırım ve sigorta alanında Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Oyak, bankacılıkta teknolojiyi yakalayan Anadolubank ve ödeme sistemlerinde sektörünün öncüsü olan Birleşik Ödeme’ye hizmet sunuyor. Türkiye’deki bilinirliliği artırmanın yanı sıra Avrupa’da da fraud tespiti ve risk operasyonları alanında müşterilerine destek vermeyi hedefleyen şirket bu bağlamda kuruluşundan itibaren süregelen SaaS (Software as a Service) yaklaşımı ile ürün geliştirmeye devam ediyorKaynaklar:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page