top of page
  • Haber Merkezi

Teknoloji Devi İnDrive Türk Sinemacıların Başvurularını Bekliyor

Dünyanın en popüler ikinci araç çağırma ve şehir içi hizmetler platformu olan inDrive, faaliyet gösterdiği ülkelerde sinemacıları desteklemek için yeni bir proje başlattı. "Alternativa Film Projesi"ne bu yıl sadece Türkiye ve Asya ülkelerinden sinemacılar katılabilecek.

Küresel teknoloji şirketi inDrive, dünya genelinde film yapımcılarını ve sinemacıları desteklemek amacıyla kar amacı gütmeyen yeni bir film girişimi başlattı. “Alternativa Film Projesi”, inDrive’ın hem küresel eşitliği geliştirme misyonunu genişletecek hem de gelecek nesil film yapımcılarına yeni kapılar açacak. Üç aşamadan oluşan film projesi, yerel uzun metrajlı filmlerin, animasyon filmlerin, belgesellerin ve kısa filmlerin yarıştığı bir yarışma ve ödül töreni, para ödülü ve gelecek nesil film yapımcılarını geliştirmek için yapılacak eğitimleri kapsıyor.


“Alternativa Film Projesi” her yıl dünyada farklı bir bölgeyi ön plana çıkaracak. 2023 için Orta Asya’yı seçen projenin merkezi, asırlık göçebe geleneklerinin çağdaş sanat ve müzikle harmanlandığı kültür merkezi Kazakistan'ın Almatı kenti olacak. Çeşitli etnik grupların yaşadığı bölge, kültürlerin, dinlerin ve inançların büyüleyici bir karışımını sunuyor.


“Alternativa Film Projesi” ücretsiz ve uygulamalı eğitim programları ile başlayacak. “Teen Lab” eğitim kampı genç yetenekleri yetiştirmeyi, katılımcıları sinemanın temelleri ve ekip çalışmasının önemi konusunda eğitmeyi amaçlıyor. “Etki Laboratuvarı” ise proje dışındaki ilk program. Küresel Kuzey, çalışan üreticilere STK'lar ve devlet kurumlarıyla ortaklık kurarak nasıl daha etkili, sürdürülebilir ve kapsayıcı filmler yaratabileceklerini öğretmek için tasarlandı. Projede ayrıca halka açık film gösterimleri, network oluşturma, sunum atölyeleri gibi etkinlikler yer alacak.


Büyük ödül 100 bin dolar

Film projesinin bir diğer önemli ayağı ise açılış ödül töreni “Alternativa Film Ödülleri”. Ödül töreni; sanatsal değerleri, film yapma potansiyelini ve sinemanın sosyal etkisini artıran çalışmaların yanı sıra geniş izleyici kitlesine sahip daha ana akım filmleri ödüllendiren alternatif bir takdir sistemi olarak dikkat çekecek. Törende, geleneksel "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Erkek Oyuncu" ödüllerinin yerine kültürel, toplumsal ve sektörel etkiyi örnekleyen unvanlar ve yetenekler için ödüller verilecek. Ayrıca kamuoyunun dikkatini çeken bir konuya ışık tutan bir filmi onurlandıran "Spotlight Ödülü”, ilk kez gösterime giren bir film yapımcısına ise "Geleceğin Sesleri Ödülü" verilecek. Diğer ödüller arasında kritik sosyal konuları (insan hakları, göç, savaş suçları ve çevre gibi) ele alan "Alter Ödülü" ve ulusal kategoride "Nativa Ödülü" yer alıyor.


Jüri, yalnızca sektör profesyonellerinden değil, sosyal sorumluluk sahibi film yapımcılarından ve düşünce liderlerinden oluşacak. Kazananlara, film yapımcılığı becerilerini daha da geliştirmeleri için para ödülleri verilecek. Toplam ödül ise 100 bin dolar. Ödül, hiyerarşi oluşmaması için beş festival kazananı arasında eşit olarak paylaştırılacak. Ödül töreni Aralık ayında gerçekleşecek. “Alternativa Film Projesi”, daha az görünür olan film endüstrilerine ışık tutarak, küresel ölçekte yeni nesil sanatsal sesleri yükseltmeyi hedefliyor.


inDrive CEO'su Arsen Tomsky: “Amacımız daha eşitlikçi bir dünya yaratmak”

inDrive CEO'su Arsen Tomsky “Alternativa Film Projesi” ile ilgili olarak, "Film toplumsal değişim için güçlü bir araç. Geleneksel sistemler tarafından kabul edilmeyen pek çok keşfedilmemiş yaratıcı var. Daha eşitlikçi bir dünya yaratma arzusuyla hareket eden, Küresel Kuzey dışından gelen, çığır açıcı bir start-up olarak, sinema endüstrisindeki benzer şekildeki öncü yaratıcıların çalışmalarını takdir ediyoruz. Sanat alanındaki genişlememizi sürdürmekten ve kaynaklarımızı yeni çıkan film yapımcılarının başarılı olmasına yardımcı olmak için kullanmaktan heyecan duyuyoruz. Mevcut hiyerarşide görünmez kalanları desteklemek, gelişmekte olan pazarlarda yerel yetenekleri bulmak ve sanatsal topluluğu teşvik etmek çok önemli” dedi.


***

“Alternativa Film Projesi” Hakkında

"Alternativa Film Projesi”, film yapımcılarını desteklemeyi ve tanıtmanın yanı sıra gelişmekte olan ancak daha az görünür olan film endüstrilerinden yeni sesler keşfetmeyi amaçlayan yeni bir girişimdir. Misyonumuz, çalışmaları dünya algımızı zenginleştirebilecek yeteneklerin ilgi odağı olmasına yardımcı olmaktır. inDrive'ın adaletsizliğe meydan okuma misyonuna bağlı olarak, yerel endüstrilerin ve toplulukların gelişimini hızlandırarak sinema dünyasındaki statükoyu değiştirecek etkili bir uluslararası proje inşa etmeye çalışıyoruz.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page