top of page
  • Yazarın fotoğrafıYazar

Su Altı Dalış Projesi Haritası Yayında!

Enez Kaymakamlığı’ nın yürüttüğü “HAZİNE” projesi ile oluşturulacak su altı müzesi interaktif haritası kullanımda.


Proje kapsamında inşa edilen ve belirtilen lokasyona batırılan, aslan figürü, tanrıça Nike heykeli, Enez Kalesi duvarı replikası ve Edirne Müzesindeki aslından kopyalanan rölyef, bölgenin tarihini simgeleyen heykellerdir ve denizel ekosisteme zarar vermeyecek şekilde beton malzemeden yapılmıştır. Böylece Enez’ e gelen dalış turizmi meraklılarının birçok deniz canlısı türünü bir arada görebilecekleri yeni dalış alanları oluşturulacaktır.


Proje kapsamında inşa edilen ve belirtilen lokasyona batırılan, aslan figürü, tanrıça Nike heykeli, Enez Kalesi duvarı replikası ve Edirne Müzesindeki aslından kopyalanan rölyef, bölgenin tarihini simgeleyen heykellerdir ve denizel ekosisteme zarar vermeyecek şekilde beton malzemeden yapılmıştır. Böylece Enez’e gelen dalış turizmi meraklılarının birçok deniz canlısı türünü bir arada görebilecekleri yeni dalış alanları oluşturulacaktır.

Amatör ve deneyimli dalıcılara bu anlamda dalış imkanı yaratılarak bölge turizm gelirlerinin artması sağlanacaktır. Bu çalışmalarla Saros Körfezi’ nin çeşitli kesimlerinde nitelikli ve kalıcı dalış noktaları oluşturmak amaçlanmaktadır. Proje tamamlandığında Enez su altı dalış turizmi uluslararası bir boyut kazanacaktır. Bundan yola çıkarak Enez’in zengin tarihi ve arkeolojik değerlerini imitasyon müzeler, su sporları eğitim merkezi ve su altı fotoğraf ve videoları içeren bir dijital haritanın hazırlanması gibi faaliyetlerle Enez’in geniş kitlelere tanıtılması sağlanacaktır.


Tüm bunlara ek olarak dalış bölgesini ziyaret edecek misafirlerimizin kullanımları için bir Coğrafi Bilgi Sistemi projesi hayata geçirilmiştir. Promapit Yazılım Hizmetleri tarafından hazırlanan ve aşağıdaki linkte yer alan harita ile bölge ziyaretçiler tarafından rahatlıkla incelenebilecek, bölgenin POI noktaları görülebilecek ve yine ziyaretçiler tarafından istenirse kendi çektikleri fotoğraf, video ve yorumlar sisteme eklenebilecektir.Bilgi için T.C. Enez Kaymakamlığı Web Sitesi: http://www.enez.gov.tr/

Promapit Hakkında: https://www.promapit.com/Kaynak:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page