top of page
  • Haber Merkezi

Simülasyonlar Pandemide Sınıfları Daha Güvenli Hale Getirmeye Yardımcı Oluyor

COVID-19 salgını nedeniyle Mart 2020'den bu yana okula gidemeyen 18 milyondan fazla öğrenci, okulların yeniden açılmasıyla birlikte uzun bir aradan sonra yeniden yüz yüze eğitim için sınıflarının yolunu tuttu. Fakat ortaya çıkan yeni varyantlar, bu dönemde hastalık oranlarının dünya çapında yeniden yükselmesine yol açıyor. Öğrenciler, bulaş riskinden kaçınarak eğitimlerine normal bir şekilde devam etmeye çalışırken, onların ve okul personelinin güvenliğini sağlamak ise bir kez daha Türkiye'deki en büyük önceliklerden biri haline geldi.Öğrencilerin ve personelin güvenli bir şekilde okullara geri dönüşüne katkıda bulunmak isteyen Dassault Systèmes, uzun süredir endüstriyel tasarımı optimize etmek için kullanılan simülasyon çözümlerinden faydalanarak bunların düzenleme, tasarım ve önlemler açısından sağlayacağı içgörülerle nasıl daha sağlıklı ve güvenli sınıflar oluşturulabileceğini gözler önüne seriyor.


Hava akışı fiziğini ve hastalık potansiyeli taşıyan havada asılı durumdaki damlacıkların hangi yönlere gideceğini anlamak, bunların etkilerini azaltmak için neler yapılabileceğini belirlemeye yardım edebiliyor. 3DEXPERIENCE platformu tarafından desteklenen Dassault Systèmes’in SIMULIA uygulamaları, son derece hassas sonuçlar veren Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyonunu kullanarak pandemi sırasında öğrencilerin güvenliğini artırmada rol oynayabiliyor. Bu doğrultuda uygulamanın neler yapabileceğini göstermek isteyen Dassault Systèmes, bir sınıftaki görünmez riskleri ve uygun çözümleri gözler önüne sermek için SIMULIA’yı kullandı.


Simülasyonlar, maske takmanın damlacıkların bir öğrenciden diğerine yayılmasını azalttığını ortaya koydu. Ancak aynı simülasyonlar, yetersiz havalandırılan sınıflarda az miktardaki damlacıkların havada asılı kalabileceğini ve daha sonra eşyaların ya da öğrencilerin üzerine bulaşabileceğini de gösterdi. Hava yoluyla virüs bulaşma riskinin nasıl daha da azaltılabileceğini göstermek isteyen Dassault Systèmes, içinde enfekte bir öğrencinin bulunduğu bir sınıf simülasyonu gerçekleştirerek farklı havalandırma, oturma düzeni ve hava akışı yollarıyla hangi sınıf yerleşiminin öğrenciler arası enfeksiyon riskini en az seviyeye indirdiğini belirledi.


CFD simülasyonunu ve son teknoloji mühendislik yöntemlerini kullanan Dassault Systèmes, daha önceden değerlendirilmeyen, düzensiz bir oturma planının nasıl daha etkili sonuçlar verebileceğini ortaya koydu. Her ne kadar bir kişinin COVID-19'a yakalanmasını yüzde 100 engelleyecek bir çözüm olmasa da, elde edilen sonuçlar simülasyonların bir mekanı en doğru şekilde değerlendirerek mümkün olduğunca güvenli bir ortam tasarlanması için mühendislere olanak sağladığını gösterdi.Sınıfları daha güvenli hale getirmenin yanı sıra, Dassault Systèmes'in SIMULIA uygulamaları ve diğer hizmetleri inşaat mühendislerinden tesis yöneticilerine kadar herkesin kamu ve çalışma alanlarını yeniden değerlendirmesine yardımcı olmak için de kullanılıyor. Böylece simülasyon uygulamaları pandemi döneminde hastanelerde, havalimanlarında, fabrikalarda, ofislerde ve yaşam alanlarında daha güvenli ortamlar yaratılmasına olanak sağlıyor.


Projeyle ilgili videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=1pZCRTPKmuE


SIMULIA hakkında daha fazla bilgi için: https://www.3ds.com/products-services/simulia/Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page