top of page
  • Haber Merkezi

“Şehrini Geliştir” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ford Otosan ve Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) düzenlediği “Şehrini Geliştir” yarışmasının kazananları belli oldu. Akıllı ve çevreci hareketlilik projelerine odaklanan “Şehrini Geliştir”de kazanan fikirler hayata geçirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ford Otosan ve Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye ortak yürütücülüğünde “Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler” temasıyla 1 Nisan-24 Haziran tarihleri arasında düzenlediği “Şehrini Geliştir” girişimcilik yarışmasında kazanan projeler ödüllendirildi. Akıllı hareketlilik, sürdürülebililik ve erişilebilirlik konularında tüm paydaşları bir araya getiren yarışmada, birinciliği “Kanguru” projesi kazanırken, “Mayna” projesi ikinci, “Cyboard” projesi ise üçüncü seçildi.


İzmir’in yenilikçi ulaşım çözümlerindeki öncülüğü, WRI’ın sürdürülebilir ulaşım konusundaki deneyimi ve Ford Otosan’ın Türkiye’nin akıllı hareketlilikte lider ekosistem sağlayıcısı olma vizyonu doğrultusunda “Sıfır Emisyon Bölgeleri” temalı projede, yerel ekosistemin güçlendirilmesi ve start-upların yatırımcılar ile buluşturulması hedeflendi. Teknolojideki hızlı dönüşüm ve şehirlerin araçlara daha az yer verme motivasyonu, ulaşım alışkanlıklarını hızla değiştirirken şehirlerle barışık, çevreci ve hatta farklı sahiplik modellerine dair ulaşım modelleri geliştirmeyi amaçlayan Ford Otosan da farklı paydaşlarla ortak hedefe koşabilme motivasyonuyla Şehrini Geliştir yarışmasında aktif rol aldı.


Pilot bölge Alsancak’ta, sürdürülebilir ulaşım için çözümler yaratan 6 ekip, Demo Day etkinliğinde “Girişimcilik Merkezi İzmir”de bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, WRI Türkiye Direktörü Güneş Cansız ve Ford Türkiye İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk’ün katıldığı törende, yapılan sunumların ardından ilk 3’e girenlere ödülleri takdim edildi.


WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız: “Projenin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz”

Sürdürülebilir kent için ulaşım ile kentsel gelişimi teşvik etmek amacıyla Şehrini Geliştir yarışmasına destek verdiklerini belirten WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız “Özelikle kent merkezlerinde emisyonu düşürmenin ve çevreye duyarlı alanlar oluşturmanın temeli sürdürülebilir ulaşım modellerinin geliştirilmesine dayanıyor. Şehrini Geliştir yarışması ile Alsancak gibi yoğun kullanılan bir bölgede sürdürülebilir ulaşımın nasıl sağlanacağına dair geliştirilen fikirlerlerin ve projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu: “Şehrini Geliştir yarışmasında geliştirilen projeler İzmir’i akıllı hareketlilik açısından ileriye taşıyacak”

Şehrini Geliştir yarışmasında geliştirilen projelerin İzmir’i akıllı hareketlilik açısından ileriye taşıyacağını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, kentte yaşayan herkesin sokağa çıktığı andan, evlerine döndükleri zamana kadar ulaşım konusunda stres yaşamadan günlerini tamamlamaları için var gücümüzle çalışıyoruz. Alsancak bölgesinde hayata geçirilecek potansiyel düşük emisyon bölgesine odaklanan girişimlere yönelik “Şehrini Geliştir” girişimcilik yarışmasının katılımcılarının fikirleri, bizim ve sektör açısından oldukça kıymetli.” açıklamalarında bulundu.


Ford Türkiye İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk: “Nihai hedefimiz entegre ulaşım çözümleri sunabilmek”

Şehrini Geliştir yarışmasında kazanan projenin hayata geçirilmesini destekleyen Ford Otosan’ın “öncü bir ekosistem sağlayıcısı olmak” vizyonuyla hareket ettiğini aktaran Ford Türkiye İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve WRI Türkiye ile iş birliklerinin öneminden bahsetti.


Yücetürk konuşmasında, “Biz sadece kendi araçlarımızın dönüştüğü bir dünya değil şehirlerin dönüştüğü bir dünya hayal ediyoruz. Bu yüzden de tüm ulaşım modlarını, ulaşım altyapılarını, mobilite alışkanlıklarını ve diğer ilgili faktörleri de araştırıyoruz. ‘Geleceği bugünden yaşa’ derken bütün bir habitattan bahsediyoruz. Dolayısıyla hayalimiz sadece araçlarımızı elektriklendirmekle sınırlı değil. Nihai hedefimiz elektrikli araçlarımızla topyekûn bir entegre ulaşım çözümü sunabilmek.” ifadelerini kullandı.


Birinciliğe layık görülen proje, kentte pilot olarak uygulanacak

İzmir’de kentsel hareketliliğin en yoğun olduğu Alsancak, Punta bölgesi için akıllı hareketlilik çözümleri arayan Şehrini Geliştir yarışmasına 55 girişimci başvurdu. Yapılan değerlendirmelerin ardından 6 ekip programa katılmaya hak kazandı.


Kent içi hareketlilik, temel girişimcilik ve inovasyon, kentsel hareketlilik & paylaşımlı mobilite, sürdürülebilir kentsel hareket planı ve otonom araçlar gibi konu başlıklarında İzmir BB, WRI Türkiye ve Ford Otosan yetkilileri tarafından mentörlük ve eğitim desteği alan 6 takım, farklı paydaş gruplarından farklı yetkililerin bulunduğu jüriye sunum yaptı.


İzmir’in aktif ulaşım problemlerine yönelik çözümler aranan yarışmada ilk 3’e girenler, K-Works’te (Koç Holding Kuluçka Merkezi) ve Ford Otosan Yatırım Komitesi’ne sunum yapma fırsatı elde edecek. Ayrıca projeleri ödüle layık görülen ekipler, İzmir Girişimcilik Merkezi’nde kendilerine sağlanan ofis ve prototip atölyelerde projelerini hayata geçirme şansı bulacaklar.


Akıllı hareketlilik konusuna ilgi duyan start-up’ları, üniversite öğrencilerini, mikromobilite ve teknoloji şirketlerini buluşturan Şehrini Geliştir’de ilk üçe giren çözümler, Ford Otosan tarafından da desteklendi. Kent sakinlerinin ihtiyaçları doğrultusunda çözüm odaklı ve çevre dostu hareketlilik modelleri yaratmak isteyen Ford Otosan, birinci seçilen takımın geliştirdiği çözümün kentte uygulanmasını da sağlayacak.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni


0 yorum

Comments


bottom of page