top of page
  • Haber Merkezi

Samsung’dan Servise Giden Cihazlar İçin Yeni Gizlilik Özelliği: ‘Bakım Modu’

Kullanıcıların güvenliğini her zaman odağında tutmayı sürdüren Samsung, yeni gizlilik özelliği ‘Bakım Modu’nu tanıttı. İlk etapta Kore ve Çin’de kullanıma açılan özellik, servise giden cihazlardaki kişisel bilgilere ve şahsi dosyalara erişimi engelliyor.

Samsung, kullanıcı güvenliğinde yenilikçi uygulama ve çözümler geliştirmeye devam ediyor. Şirketin tanıttığı yeni gizlilik özelliği ‘Bakım Modu’, servise ve onarıma giden cihazlardaki kullanıcı bilgilerini ve dosyaları koruma altına alıyor. Böylece, başkalarının bu bilgi ve dokümanlara erişimini kapatıyor. Yeni gizlilik özelliği, Galaxy S22 ile başlayarak diğer Galaxy cihazlarında da kullanıma sunulacak.[1]


Servise veya onarıma giden cihazlardaki tüm güvenlik endişelerini ortadan kaldırıyor

Bakım Modu, kullanıcıların fotoğraf, mesaj ve doküman gibi kişisel bilgilerine erişimi kapatmasını sağlayarak, servise giden cihazlar için tüm endişeleri ortadan kaldırıyor. Servis uzmanlarının ayrı bir kullanıcı hesabı açabildiği Bakım Modu, telefonun temel işlevlerinin kişisel bilgilere erişmeden çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar, ‘Ayarlar’ altındaki ‘Pil ve Cihaz Bakımı’ menüsünden Bakım Modu'nu seçebiliyorlar. Daha sonra akıllı telefonlarını yeniden başlatarak, özelliği aktif hale getirebiliyorlar. Cihaz yeniden başlatıldığında, fotoğraflar, belgeler ve mesajlar dahil tüm kişisel bilgiler kısıtlanmış oluyor[2].


Bakım Modu’nda kullanıcı tarafından yüklenen uygulamalar ve buradaki bilgiler de koruma altına alınıyor. Bakım Modu kullanılırken oluşturulan hesaplar, servis yetkilisinin indirdiği uygulama ve veriler cihaz Bakım Modu’ndan çıktığında otomatik olarak siliniyor.


2023 yılına kadar tüm cihazlarda kullanıma açılması hedefleniyor

Bakım Modu, Temmuz ayında ilk olarak Kore’de Galaxy S21 serisi cihazlarda denendi. Daha sonra, Eylül 2022’de Çin’de kullanılmaya başlandı. Bugünden itibaren de dünya çapında One UI 5 arayüzüne sahip modellerde kullanılabilecek. Samsung, Bakım Modu’nu 2023 yılına kadar diğer Galaxy cihazlarda da kullanıma açmayı hedefliyor.


Galaxy cihazlar, Samsung'un askeri sınıf güvenlik platformu Knox korumasına sahip bulunuyor. Knox platformu, Güvenlik, Gizlilik Panosu ve İzin Yöneticisi gibi özelliklerle kontrol ve şeffaflığı sağlarken, kullanıcılar verilerinin ne ölçüde gizli kalacağını belirleyebiliyor. Kullanıcıların güvenliği önceliğinde tutan Samsung ayrıca, 2021 yılında en kritik bilgileri cihazın geri kalanından izole eden Knox Vault platformunu da kullanmaya başladı. Şirket, geçtiğimiz ay ise en yüksek güvenlik düzeyi olan Knox Matrix'i de belirli cihazlarda kullanıma sundu.


“Kullanıcılar, yeni mobil deneyimleri güvenle keşfetmeye devam edebilecek”

Samsung Electronics Mobil Deneyim Bölümü Başkan Yardımcısı ve Güvelik Ekibi Başkanı Seungwon Shin, konuyla ilgili olarak “Kredi kartı bilgilerimizden aile fotoğraflarına kadar tüm yaşantımız artık akıllı telefonumuzun içinde. Bakım Modu sayesinde, Galaxy kullanıcılarına telefonlarını bir başkasına teslim ettiklerinde gizliliklerini koruyabileceklerinin garantisini veriyoruz. Attığımız bu adım da kullanıcıların kendilerini güvende hissetmesi ve kontrolün ellerinde olduğunu bilmesi için çok önemli. Bu sayede kullanıcılar yeni mobil deneyimleri gönül rahatlığı ve güvenle keşfetmeye devam edebilecek.” diye konuştu.Kaynaklar:

[1] Kullanılabilirlik pazara ve modele göre değişebilir. Bakım Modu, Galaxy S21 ve S22 serisi dahil olmak üzere One UI 5 veya sonraki sürümleri çalıştıran bazı Samsung Galaxy cihazlarında mevcuttur. Kullanılabilirlik süresi pazara, modele ve ağ sağlayıcısına göre değişebilir. [2] Kullanıcıların önlem olarak Bakım Modunu etkinleştirmeden önce tüm kişisel verilerini yedeklemeleri önerilir. 3. Kullanılabilirlik servis merkezlerinde yapılacak işlemlere göre değişebilir.0 yorum

Comments


bottom of page