top of page
  • Haber Merkezi

Sağlık Sektörü Zyxel’in Uçtan Uca Çözümleriyle Dijitalleşiyor

Sağlık sektörünü hedef dikeylerden biri olarak konumlayan Zyxel, WiFi 6 destekli access point’leri, akıllı Switch’leri ve yetenekli bulut tabanlı ağ yönetimi platformu Nebula ile hastanelerin dijitalleşme yolculuğundaki en önemli çözüm ortağı olmayı sürdürüyor.

Günümüzde diğer tüm endüstriler gibi sağlık sektörü de hızla dijitalleşiyor. Son teknolojik ekipmanlarla yenilenen hastanelerin sayısı her geçen gün artarken, sektörde kalite en üst seviyeye çıkartılmaya çalışılıyor. Diğer yandan artık hastanelerde tüm operasyonlar veri odaklı çözümlerle yönetiliyor. Örneğin sağlık verileri mobil cihazlardan takip edilebiliyor, dijital altyapı aracılığıyla her türlü tıbbi cihaz, ağlar ve sensörler birbirlerine bilgi gönderebiliyor. Bugün geldiğimiz noktada dijitalleşme sayesinde hastane bünyesinde kâğıt kullanım oranı da minimuma inmiş durumda. Tüm bu süreçlerde kesintisiz bir iletişim altyapısı ise olmazsa olmazların başında geliyor.


Sağlık sektöründe ağ altyapısı her geçen gün önem kazanıyor

Hastanelerde birim zamanda üretilen işin maksimum seviyeye çıkarılması da sağlık sektörü için bir diğer önemli husus. Bu noktada sektörde e-dönüşüm ve dijital veri kullanımı mevcut sorunların çözümünde en önemli temel faktörler olarak karşımıza geliyor. Bu faktörlerin hayata geçirilebilmesi için en önemli parametre ise yine ağ altyapısı. Hastalara ilişkin, bilgilerin merkezileştirilmesi için, verilerin merkezi bir veri tabanına ya da birbiriyle etkileşimli bir yapıda olmaları gerekiyor. Bu nedenle güçlü ağ altyapısına olan ihtiyaç günden güne artıyor.


Hastaneler Zyxel Switch’lerle ağlarını kolayca geliştirebiliyorlar

Sağlık sektörü, güvenli ve bulut destekli ağ çözümleri lideri Zyxel Networks için kritik dikeylerin başında geliyor. Yenilikçi şirket, bu bağlamda yıllar içerisinde Türkiye’nin farklı noktalarındaki birçok hastanenin ağ altyapısını uçtan uca yeniledi. Son dönemde Zyxel çözümlerini tercih eden hastanelerden biri de Zonguldak Devlet Hastanesi oldu. Hastanenin yeni binasının ağ altyapısında Zyxel ürünlerinin tercih edilmesi ile tüm ağ Switch’leri ve kablosuz access pointlerin Nebula platformu üzerinden yönetilebildiği bir ağ yönetimi hayata geçirildi.


Zonguldak Devlet Hastanesi’nde omurga Switch olarak kullanılan XS3800-28 modeli, kullanıcıların iyi bir bağlantı deneyiminin elde edilmesini sağlıyor. 28-port desteği bulunan 10G Yönetilebilir Switch, hastane gibi trafiği yoğun işletmeler için tasarlandı. Çoklu bağlantı (Multi-Gigabit) imkânı sunan yönetilebilir Switch 100M, 1G, 5G, 2.5G ve 10G hızlarını destekliyor.


Aynı projede kenar Switch olarak kullanılan GS1920-24HPv2, Zyxel’in en çok satan GS1920 serisinin başarısını şık ve yeni bir görünümle devam ettiren bir diğer yenilikçi ürün. Zyxel Nebula Flex teknolojisi destekli Switch ile bulut yönetimini sağlayabileceğiniz gibi, birden fazla senaryoda SMB dağıtımı için ideal bir kullanıcı deneyimi elde etmek mümkün hale geliyor. Hastaneler GS1920-24HPv2 serisi ile benzersiz bağlantı noktası kombinasyonları sağlayarak ağlarını kolayca geliştirebiliyorlar.


Zyxel’in çözümlerini tercih eden sağlık kurumları arasında yer alan Nazilli Devlet Hastanesi’nin veri iletişim altyapısı, XS3800-28, SFP10G-SR, SFP-SX-D, XGS1930-52HP, XGS1930-52, GS1920-48V2 ve GS1920-24HPV2 ile güçlendirilirken, kurum genelinde güvenli ve yüksek hızda internet erişimi sağlandı. Nazilli Devlet Hastanesi GS1920 serisi kenar switch’ler ile tek noktadan kolay bir şekilde yönetilebilen merkezi ağ altyapısına kavuştu. Bir başka proje kapsamında Keçiören Hastanesi Ağ Projesi kapsamında hastanede ağ performansı ve internet erişim hızını Zyxel çözümleri ile artırılırken, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nin tüm bilgi işlem ağ alt yapısı yeniden konfigüre edildi ve aktif ağ cihazları Nebula Bulut Çözümleri ile 7/24 mekân bağımsız; her yerden kontrol edilebilir ve kolay yönetilebilir duruma getirildi.


WiFi 6 destekli access point’ler ile daha hızlı ve kolay bir dolaşım bağlantısı

Zyxel’in WiFi 6 teknolojisi destekli access point’leri NWA110AX, NWA90AX, WAX510D, WAX610D, ve WAX630S, akıllı anten teknolojisi ile enterferans/kanal parazit sorununu ortadan kaldırarak ağ performansını en üst seviyeye çıkartıyor. Böylece hastane gibi kalabalık yaşam alanlarında aynı anda aynı ağdan faydalanmaya çalışan herkes, eşit hızda internete bağlanabiliyor. Şirketin yenilikçi access point’leri hastane çalışanlarının daha hızlı ve kolay bir dolaşım bağlantısına sahip olmasına yardımcı oluyor. Bu özellik personelin WiFi’a bağlı şekilde yaptıkları IP telefon görüşmelerinin kesintisiz hizmetinin sağlanmasına yarıyor.


Nebula ile hastane ağları tek merkezden yönetiliyor

Zyxel’in bulut tabanlı ağ yönetim platformu Nebula, hastane gibi çok kullanıcılı yoğun ağların yönetim ve kontrol süreçlerini de ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Wireless Health özelliği sayesinde kablosuz ağ optimizasyonunu otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Nebula platformu ile tek bir merkezden yönetilebilir bir sistem hayata geçiren sağlık kurumlarında hem hastane personeli hem de hastalar ve yakınları çok daha iyi bağlantı deneyimine kavuşuyorlar.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Comments


bottom of page