top of page
  • Haber Merkezi

Risk İştahıyla Kripto Paralar ve Endekslerde Yukarı Tepki Görebiliriz

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü yaptığı değerlendirmede:

ABD’de bir sene öncesine kadar ‘geçici’ olduğu iddia edilen enflasyon konusu ne kadar gerçekçiyse ABD’nin resesyona doğru gitmesi bir o kadar gerçekçi. Biden ve Yellen'in bu durumun kurtarılabilir olduğunu ifade etmesi piyasanın genelinde iyi bir intiba ve görünüm bırakmamaktadır. Enflasyonu önlemede geç ve yetersiz kalan Fed’in Temmuz ayında 75bp faiz artırma ihtimali dahilinde bir resesyonu da önlemesi oldukça zor duruyor. Son olarak 1994 yılında 75bp faiz artıran Fed, o dönem de ekonominin resesyona girmesini önleyememişti. Bu veriler altında bugün küresel piyasalarda risk iştahı bir önceki güne göre daha iyi.


Dün ABD borsaları kapalı olmasına rağmen açık olan vadeli piyasa artıdaydı. Bu sabah da açılış öncesi ABD vadelileri teknoloji hisseleri önderliğinde %2’ye yakın kazanımlarla (TSİ 11:26) devam ediyor.


Bitcoin bu sabah %2 kazançla 21.100$ seviyesinden işlem görüyor. Risk iştahının da katkısıyla bugün 22.000$ seviyelerinin test edilmesini bekliyoruz. Zincir verilerinde görülen para çıkışları ufak da olsa yerini para girişine bıraktı. Spot BTC hesaplarına alınan BTC’lerde artış, borsalardan da çıkış var. Hal böyle olunca haftanın geri kalan yönü yukarı çevirme ihtimali de söz konusu. Google Trends’de ‘Bitcoin Öldü’ aratmaları ATH (2) yapmış. İsterdik ki fiyat ATH yapsın. Ayrıca aşağı yönlü metriklerin de fazla olmasından ziyade fiyatlanmış olmaları da önemli.


Bitcoin teknik olarak 17.600$ seviyesinden itibaren yükselen kanal oluşturdu. Kanal üst bandı da 22.300$ seviyelerinden geçiyor. Bu nedenle eski direnç yeni destek 21.060$ seviyesi aşağısına geçilmediği sürece Bitcoin’de bu birkaç günü yukarı yöne takip edebiliriz." sözlerine yer verdi.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni

2. ATH: All Time High (Tüm zamanların zirvesi)

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page