top of page
  • Haber Merkezi

Pera Müzesi Ve Meditopia Sanatseverleri Meditatif Bir Yolculuğa Çıkarıyor

Pera Müzesi, Meditopia iş birliğiyle hazırlanan İstanbul Panoraması'na Farkındalıkla Bakış videosu ile benzersiz bir dijital deneyim sunuyor. Müzenin YouTube kanalından izlenebilen video, sanatseverleri Antoine de Favray’nin 18. yüzyılda tuvale resmettiği “İstanbul Panoraması”nın içinde üç boyutlu bir gezintiye çıkarırken, sanatı bilinçli farkındalık ile buluşturuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi koleksiyonlarındaki eserleri yeni teknolojilerle harmanlayan projelere bir yenisini ekledi. Meditopia iş birliğiyle hazırlanan İstanbul Panoraması'na Farkındalıkla Bakış adlı video, ilhamını Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergisindeki panoramik bir eserden alıyor.

İstanbul’a bir de farkındalıkla bakın

Antoine de Favray’nin 1770-1773 yılları arasında tuval üzerine yağlıboya ile resmettiği İstanbul Panoraması tablosunu farkındalıkla deneyimlemeye alan açan video, sanatın ve zihinsel deneyimin gücünü bir araya getiriyor. Tuvalden dijital platforma taşınan, eşsiz detaylarla dolu bu sanat eserinin içinde meditasyon müzikleri eşliğinde keyifli bir gezintiye çıkan sanatseverler, 18. yüzyıl İstanbul’una ait ayrıntıları incelerken içlerinde uyanan duyguları da keşfetme fırsatı buluyor.


Ekranlarından yüzyıllar öncesinin İstanbul manzarasına üç boyutlu bakarken ses ve meditatif müzik eşliğinde zihinsel bir yolculuğa çıkmak isteyenler, İstanbul Panoraması'na Farkındalıkla Bakış videosunu Pera Müzesi YouTube kanalından ücretsiz izleyebilir.


18. yüzyıl sanat ortamının resmi

Fransız asıllı sanatçı Antoine de Favray’nin İstanbul’da yaptığı resimler arasında panoromik İstanbul manzaraları önemli bir yere sahip. Tüm detayların son derece titizlikle işlendiği bu manzaralar, önemli bir belge niteliği taşıyor. Favray’nin, manzara eserlerini dönemin diğer Batılı sanatçılarının çoğunlukla yaptığı gibi Pera’daki elçiliklerden, özellikle de İstanbul’dayken bir süre yaşadığı Rus Sarayı’ndan bakarak resmettiği biliniyor. Sanatçının 1770-1773 yılları arasında resmettiği “İstanbul Panoraması”, 18. yüzyılın ikinci yarısındaki İstanbul sanat ortamına ışık tutuyor.


KÜNYE

Animasyon Video: Kabuk Studio

Yürütücü Yapımcı: Hazal Altun, Volkan Şenozan

Meditopia iş birliğiyle

Yazan: Berna Kızılkaya

Düzenleyen: Sevgen Bengi Kıran, Deniz Bağan

Seslendiren: Deniz Bağan

Müzik: Mustafa Emrah BingölKaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page