top of page
  • Haber Merkezi

Otomotiv Endüstrisinde Çip Krizi mi Var?

Amerikan otomobil üreticileri, ABD hükümetinden dünya çapındaki otomobil fabrikalarını kapatan ve sonbahara kadar üretimi kısıtlayabilecek bilgisayar çipi sıkıntısını çözmeye yardımcı olmasını istiyorlar.Pandemi süreci ile birlikte global olarak düşen araba satışları ve buna bağlı olarak üretim durdurma kararları ile birlikte uzakdoğulu chip üreticilerinin üretim planlarını buna göre revize etmelerine bağlı olarak ciddi manada sıkıntılı bir döneme girilmiş oldu.


Otomobil üreticilerinin beklentileri yeni göreve seçilen Joe Biden’ in yapılacaklar listesinde bu konunun ilk sıralarda yer almasıymış. Şu anda piyasada artan talepler karşısında chip üreticilerinin yüksek karlılık hoşlarına gitse de otomobil üreticilerinin iflas noktasına gelmek üzere olduklarını ifade etmeleri durumun vahametini ortaya koyuyor.


Yaşanmakta olan kıtlık, Ford' u bu hafta Kentucky' deki bir spor hizmet aracı fabrikasını kapatmaya zorladı ve Almanya'daki küçük otomobil fabrikasını bir aylığına kapatıyorlarmış. Fiat Chrysler, Meksika ve Kanada'daki fabrikalarda üretimi geçici olarak durdurmak zorunda kalmış. Önümüzdeki haftalarda daha fazla üretimin durma ihtimalinden söz ediliyor.


Bu tip haberlerin dikkatle takip edilmesinin gereğine inanıyoruz. Yaşanmakta olan ekonomik çalkantı döneminde herkes için fırsat ya da kayıp riskleri bol miktarda vardır. Gelişmeler iyi takip edildiği takdirde avantajlı sonuçlar elde edilebilir.


Kaynak:


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page