top of page
  • Yazarın fotoğrafıYazar

Nevada Çölünde Muhtariyet İsteyen Bir Teknoloji Firması


Sektörde 20 küsur sene önce çalışmaya başladığımızda işlerin buralara kadar geleceğini hiç birimiz tahmin etmemiştik. Artık çoğu insanın şüpheyle yaklaşmaya başladığı bir güce erişiyor teknoloji firmaları. Bu haber ise mevcut durumu adeta özetler nitelikte.


Nevada çölünde, bir kripto para birimi patronu fütüristik bir "akıllı şehir" hayalini gerçeğe dönüştürmeyi umuyor. Eyalet yönetiminden bunu yapmak için izin istemişler. İznin kapsamı biraz geniş görünüyor burada yerel yönetimler kumaları için de izin istemişler ki bu onlara okul kurmadan, kanun yapmaya kadar çok sayıda yetki verecek. Geçerli para birimi olarak kendi para birimlerini dolaşıma sokmayı ise ayrıca belirtmemize gerek yok sanırım.Nevada merkezli Blockchains LLC firmasının CEO' su Jeffrey Berns, insanların yalnızca dijital para birimiyle mal ve hizmet satın almakla kalmayıp aynı zamanda tüm çevrimiçi ayak izlerini (mali tablolar, tıbbi kayıtlar ve kişisel veriler) blockchain' e kaydettiği bir şehir kurmayı planlıyormuş.


Şirket, 2022 yılına kadar Reno'nun 12 mil doğusundaki kırsal Storey County'de temel atmak istiyor. Bazı milletvekillerinin geçen hafta kapalı kapılar ardında gördükleri yasa tasarısının temelini oluşturan Berns, geleneksel hükümetin, insanların onun teknolojisi için yeni kullanımlar icat edebilecekleri bir topluluk oluşturmak için yeterli esneklik sunmadığını söyledi.


Bunun adı, ne şekilde olursa olsun muhtariyet talep etmektir ki sonucunu merakla bekliyoruz.


Kaynak:

1. In Nevada desert, a technology firm aims to be a government

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page