top of page
  • Haber Merkezi

Mikro Yazılım Halka Arz İçin SPK’ya Başvurdu

Mikro Yazılım, şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için SPK’ya başvuruda bulundu.


Halka arza Yapı Kredi Yatırım ve İş Yatırım liderlik ediyor.

1988 yılında kurulan ve kurumsal ticari yazılım sektöründe faaliyet gösteren Mikro Yazılımevi Yazılım Hizmetleri Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Mikro Yazılım), şirket paylarının ek satış hariç yaklaşık yüzde 54,35’lik kısmının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) onay başvurusunda bulundu.


SPK’ya sunulan taslak izahname Mikro Yazılım’ın “mikro.com.tr”, Yapı Kredi Yatırım’ın "ykyatirim.com.tr" ve İş Yatırım’ın “isyatirim.com.tr” adresli internet sitelerinde yayımlandı.

33 yılı aşkın süredir KOBİ’ler için muhasebe ve ticari yazılım programları ile mali müşavirlere yönelik çözümler geliştiren şirket, 2017 yılında Turk Ventures Advisory Limited'in danışmanlığını yaptığı özel sermaye fonları ve Earlybird Digital East Fund’dan yatırım almıştı. Mikro Yazılım’ın iştirakleri arasında, 2018 yılında yüzde 100’ünü satın aldığı Zirve Yazılım’ın yanı sıra yine yüzde 100’üne sahip olduğu Paraşüt Yazılım ile yüzde 60 oranında ortak olduğu Shopside Yazılım, MuhasebeTech Yazılım ve MevzuatTR Yazılım yer alıyor.


Konu ile ilgili açıklamada bulunan Mikro Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Göktekin Dinçerler;

“Mikro Yazılım 2018’den itibaren yaptığı 5 şirket ve yazılım satın almasıyla Mikrogrup’u oluşturmuştur. Mikrogrup olarak, 30 Eylül 2021 tarihi itibarıyla muhasebe ve ticari yazılım programları ile e-Dönüşüm hizmetleri sunduğumuz 100 binin üzerinde aktif müşterimiz bulunuyor. 420’yi geçen çalışma arkadaşımız, 120 kişiyi geçen ARGE ve yazılım geliştirme ekibimiz ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren 345 iş ortağımız ile birlikte ürün ve hizmetlerimizin müşterilerimizle buluşmasını sağlıyoruz. Bu ürün ve hizmetlerimiz perakende, e-ticaret, dağıtım, otomotiv, inşaat, üretim ve sağlık gibi 30’u aşkın farklı sektörde faaliyet gösteren KOBİ’ler, mikro işletmeler ve bu işletmelere hizmet veren mali müşavirler tarafından kullanılıyor. 2020 yıl sonu itibarıyla lisanslı entegratörlerle çalışan kayıtlı e-dönüşüm kullanıcı sayısına göre yaklaşık %19’luk bir pazar payıyla, Türkiye’nin güçlü pazar konumuna sahip e-Dönüşüm hizmet sağlayıcılarından biriyiz. Özel sermaye fonlarından sağladığımız yatırımlarla birlikte son yıllarda ivmemizi artırarak pazardaki konumumuzu güçlendirdik. İş yapış biçimimizi ve şirket kültürümüzü şekillendiren müşteri odaklı yaklaşımımızla, sayıları yüz bini aşan aktif müşterilerimiz olmasının gururunu taşıyoruz. Teknolojinin hızla geliştiği, dijitalleşmenin iş ve yaşam pratiklerini etkilediği günümüz dünyasında yazılım sektörünün potansiyeli ortada. Biz de bunun bilinciyle, Mikrogrup’un mevcut potansiyelini daha yukarı taşıma ve kurumsal yapımızı güçlendirme yönündeki önemli hedeflerimizi gerçekleştirmek için önemli bir karar alarak SPK’ya halka arz başvurumuzu gerçekleştirdik” dedi.Kaynak:

1. Basın Bülteni
Comments


bottom of page