top of page
  • Haber Merkezi

Metee: Yeni Flört Uygulamasını Nasıl Güvenle Kullanırsınız?

Metee, dünya genelinde 17 milyonun üzerinde indirmeyle Z kuşağı arasında hızla popülerlik kazanan yeni bir flört uygulaması. Metee'yi farklı kılan, kullanıcıların gönderdikleri ve aldıkları mesajlardan para kazanmasına olanak sağlaması. Flört uygulamaları, kullanıcılar açısından doxing veya istenmeyen takip gibi çok sayıda risk barındırabilir. Ayrıca banka kartı bilgilerinin bağlantılı olduğu uygulamalarda veri sızıntısı riski daha da büyüktür. Kaspersky uzmanları, olası bir siber güvenlik riskinden korunmak için bu yeni flört uygulamasının nasıl güvenli bir şekilde kullanılabileceğine dair ipuçlarını paylaştı.

Meete, ilk bakışta kullanıcıların profil oluşturduğu ve eşleştiği diğer insanlarla sohbet başlattığı diğer flört uygulamalarına benziyor. Ancak Metee kullanan erkeklerin, eşleştikleri kadınlara mesaj atmak için “mücevher” satın almaları gerekiyor. Kadınlar aramalar, mesajlar ve sesli notlar aracılığıyla uygulamadaki kişilerle ne kadar çok etkileşime girerlerse o kadar çok paraya dönüşen puan alıyor. Altı ay içinde binlerce dolar kazanmayı başaran kişiler mevcut.


Ancak diğer flört uygulamaları gibi, Metee de kullanıcıları hedefleyen siber güvenlik riskleri taşıyabiliyor. Meete'i kullanırken risklerden kaçınmak için Kaspersky gizlilik uzmanı Anna Larkina şunları öneriyor:


Kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının

Flört uygulamalarında gerçek adınızı tam olarak paylaşmayın. Aksi halde saldırganlar eğitim, iş ve hatta ikametinizi kolayca tespit edebilir. Bunun yerine bir takma isim kullanmanızı öneririz.


Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı platforma bağlamaktan veya yabancıların sizi tanıyabileceği türden kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınmalısınız. Kötü niyetli kişiler sosyal medyada paylaşılan bu tür bilgileri toplayabilir ve size karşı kullanabilir. Sizin hakkında ne kadar çok şey öğrenirlerse, bunları kötü amaçları için kullanmaları o kadar kolay olacaktır. Buna tehdit, şantaj, çevrimiçi veya gerçek hayatta takip edilmek de dahildir.

Bu tehditler arasında doxing, yani gerçek adınızın, ev adresinizin, işyerinizin, telefon numaranızın, finansal detaylarınızın ve diğer önemli kişisel bilgilerinizin çevrimiçi ortamda ifşa edilmesi önemli bir risk unsurudur. Doxing, genellikle flört uygulamalarında ve sosyal medyada kendileri hakkında pek çok bilgi paylaşan gençlerin sıkça karşılaştığı türden bir tehlikedir. Bu sayede birlikte vakit geçirdiğiniz insanları, gittiğiniz üniversiteyi, aile hayatınızı ve hatta tatilde nereye gideceğinizi bile kolayca öğrenebilirler.


Coğrafi konumunuzu gizlemek için VPN kullanın

Coğrafi konumunuz, sizi tehlikeye atabilecek en hassas veri türleri arasındadır. Suçlular coğrafi etiketleri takip ederek nerede yaşadığınızı, hangi rotayı takip ettiğinizi ve ne zaman evinizden uzak olduğunuzu belirleyebilir. Metee'de coğrafi konumunuzu gizlemenin tek yolu premium hesap satın almaktır. Premium hesabı olmayan diğer tüm kullanıcılar, aktif olarak takip edilme riskiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle, uygulamayı kullanırken VPN hizmetinizi açmayı unutmayın.


Sizi sonrasında tehlikeye atabilecek fotoğraflar göndermeyin

Bazı kişiler, iletişim kurduğu kişiye puan/para kazandırdığında daha samimi fotoğraflarını paylaşma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanır. Ancak bu doğru değil ve Metee de bu klişeyi kırmaya çalışıyor. Sizden bu gibi fotoğraflar istenirse, böyle bir şey göndermeniz gerekmediğini ve konuştuğunuz kişiyi engelleyebileceğinizi unutmayın.


Konuştuğunuz kişiye bu gibi fotoğraflar göndermeyi düşünüyorsanız, Kaspersky uzmanlarının uygulamanın gizlilik politikasında bazı gri alanlar tespit ettiğini bilerek karar verin. Örneğin uygulamanın sohbetlerden ve aramalardan gelen verileri toplayarak analiz edip etmediğine veya sohbetlerin şifreleme düzeyinin ne olduğuna dair bir bilgi mevcut değil. Uygulama sahipleri konuşmalarınızla ve aramalarınızla ilgili verileri saklıyorsa, olası bir sızıntıdan kaynaklanacak potansiyel zarar çok büyük olabilir.


Apple aracılığıyla kaydolurken e-posta adresinizi gizleyin

E-posta gibi görünüşte önemsiz bir bilgi bile siber suçlular tarafından kurbanın kimliğini ortaya çıkarmak ve onları hedef almak için kullanılabilir. Örneğin uygulama sayesinde sizi daha iyi tanıyan siber suçlular, kimlik bilgilerinizi, paranızı ve sosyal medya hesaplarınızı çalmak amacıyla size özel olarak hazırlanmış hedefli kimlik avı e-postaları gönderebilir.

Bu nedenle flört uygulamalarına kaydolurken, yalnızca banka kartıyla ödeme yapmak için kullandığınız ve gerçek bir adresle örtüşmeyen ayrı bir e-posta hesabı kullanın. Kayıttan sonra e-posta adresinizi gizlemeyi unutmayın.


Kaspersky Gizlilik Uzmanı Anna Larkina, şunları söylüyor: “Son yıllarda flört uygulamaları dünya genelinde oldukça popüler hale geldi. Tinder ve Badoo gibi tanıdık örneklerin yanında artık bu alanda Metee adlı yeni bir uygulama var. Flört uygulamalarını kullanmanın yanlış olan bir tarafı yoktur, ancak kullanırken bazı risklerin farkında olmanız gerekir. Paylaştığınız bir fotoğraf veya anlattığınız bir hikaye, saldırganlar tarafından sizi tehdit etmek, şantaj yapmak, çevrimiçi veya gerçek hayatta sizi takip etmek için kullanılabilir. Bu nedenle paylaştığınız içeriği dikkatli seçin ve coğrafi konumunuzu gizlemek için VPN'i etkinleştirmeyi unutmayın.”Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum
bottom of page