top of page
  • Haber Merkezi

Mercedes-Benz Türk ve İKSV’nin Birlikte Yürüttüğü SaDe Programı

Mercedes-Benz Türk ve İKSV iş birliği ile hayata geçirilen SaDe (Sanatçı Destek Programı) proje üretim süreçlerinde sanatçıları ve mentorları bir araya getirmeye devam ediyor. Programa kabul edilen Alev Ersan, Ezgi Tok, Müge Yıldız, Onur Karaoğlu ve Yasemin Özcan mentorlarıyla birlikte çalışmaya başladı.

35 yılı aşkın bir süredir iş birliği içerisinde olan Mercedes-Benz Türk ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın hayata geçirdiği SaDe (Sanatçı Destek Programı), kültür sanat profesyonellerini, kurumlar ve üreticilerle bir araya getirmeye devam ediyor. Program kapsamında sanatçılara tasarı aşamasındaki projelerini hayata geçirebilmeleri için finansal katkı sağlanmasının yanı sıra, İKSV tarafından da yıl boyunca mentorluk desteği veriliyor. Dijital ve görsel sanatlar alanında faaliyet gösteren ve üretimlerine Türkiye’de devam eden sanatçıların sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen projeye yapılan açık çağrı sonucu programa katılmaya hak kazanan Alev Ersan, Ezgi Tok, Müge Yıldız, Onur Karaoğlu ve Yasemin Özcan mentorlarıyla birlikte çalışmaya başladılar.


Mentorler sanatçılarla buluştu

Her bir sanatçının tema veya üretim pratiğine yakın bir mentor ile buluştuğu projede;


. • Türkiye ve ABD’de sosyal, kültürel ve çevresel sorumluluk konuları üstüne araştırmalarını sürdüren, bireysel ve ortak çalışmaları İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali, Milano, Viyana ve Londra Tasarım Haftaları, Matadero Madrid, New York Mimarlık Ligi, MIT Müzesi, Detroit Çağdaş Sanatlar Müzesi, Yeni Müze, New York, Philadelphia Sanat Müzesi, Walker Sanat Merkezi ve Londra Tasarım Müzesi gibi uluslararası mekânlarda ve etkinlikte sergilenen Orkan Telhan, Müge Yıldız’ın mentorluğunu üstlendi.


• İstanbul’da Arter, Protocinema, The Pill, Pi Artworks, Galerist ve Bilsart ile, Fransa’da ise CNAC Magasin, Grenoble; thankyouforcoming, Nice ve La Box Bourges ile küratoryal iş birlikleri olan, 2018’den bu yana Sotheby’s Institute of Art, Londra; Arter Araştırma Programı, İstanbul; ENSA Bourges ve MOCO Montpellier gibi kurumlarda sanatsal araştırma odaklı atölyeler yürüten, AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği), C-E-A (Fransız küratörler birliği) ve ICI (Independent Curators International) üyesi bağımsız küratör ve yazar Aslı Seven, Alev Ersan’ın mentorluğunu üstlendi.


• Son dönemde Versus Art Project’te “her şey tanıdık her şey yabancı”, Pera Müzesi’nde “Zevk Meselesi” ve 601 Artspace New York’ta “Bu durumda nasıl giyinmeli?” sergilerinin küratörlüğünü üstlenen, yazıları Art Agenda, Texte zur Kunst, Sanat Dünyamız, Argonotlar, Manifold ve Art Unlimited gibi mecralarda yayımlanan Ulya Soley, Ezgi Tok’un mentorluğunu üstlendi.


• Tiyatro bölümlerinde oyun yazarlığı ve tiyatro teorisi dersleri vermenin yanı sıra tiyatro ve anlatı teorisi üzerine kitaplar ve oyunlar yazan, okuryazarlık atölyeleri düzenleyen, oyunları Devlet ve Şehir Tiyatroları'nda ve bağımsız tiyatrolarda sergilenen, kurmacaların yapısına ilişkin ürettiği "Manyetik Alan Yöntemi"ni anlatmayı ve yazmayı sürdüren Beliz Güçbilmez, Yasemin Özcan’ın mentorluğunu üstlendi.


• Birçok farklı festival ve sanat merkezi için gösterimler ve sergiler kurgulayan, Centre Pompidou’da yeni medya koleksiyonunun konservasyonu üzerine çalışan, araştırma ve arşiv projelerini yürüten, kurucularından olduğu, Avrupa video sanat tarihini yazmak ve tartışmak amacıyla düşünülmüş uluslararası konsorsiyumda aktif olarak yer alan sanat tarihçisi, araştırmacı ve bağımsız küratör Yekhan Pınarlıgil, Onur Karaoğlu’nun mentorluğunu üstlendi.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comentários


bottom of page