top of page
  • Yazarın fotoğrafıYazar

Matematikçi Alan Turing’li Para Tedavüle Çıkarılıyor


İngiltere Merkez Bankası, müttefiklerin, şifre kırma cesaretiyle II.Dünya Savaşı'nı kazanmalarına yardımcı olan ancak eşcinselliği nedeniyle hükümetin zulmüne maruz kaldıktan sonra zor koşullar içerisinde ölen matematikçi ve bilgisayar bilimi öncüsü Alan Turing'in yer aldığı yeni 50 sterlinlik notu açıkladı.


Banknot, Turing'in doğum günü olan 23 Haziran'da resmen dolaşıma girecek.
İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Bailey "Alan Turing, bilgisayar bilimi, kod çözme ve gelişimsel biyoloji alanlarındaki dönüşümsel çalışmaları, maruz kaldığı korkunç muameleden onu kurtarmaya hala yeterli olmayan bir eşcinsel insandı," dedi. Onu bu yeni 50 sterlinlik banknotun üzerine koyarak, başarılarından ve sembolize ettiği, hepimizin gurur duyabileceği değerlerden dolayı kutluyoruz." (1)


Bilim insanlarına bu şekilde değer verilmesi onları yaşadıkları toplumlarda rol model olan insanlar haline getirir. Hatırlayacak olursak bizde de benzer bir çalışma ödüllü matematikçimiz Cahit Arf için yapılmıştı ve fotoğrafı halen tedavülde olan 10TL ye basılmıştı. (2)
2015 yılında kimya dalında nobel ödülünü alan Aziz Sancar’ ın da benzer yöntemlerle onurlandırıldığını görmek dileğiyle... (3)


Kaynaklar:0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page