top of page
  • Haber Merkezi

Logo Ventures 20 Girişim Şirketine Yatırım Yapacak

Logo Ventures önümüzdeki iki yılda uluslararası piyasalara teknoloji ihraç edecek 20 girişim şirketine yatırım yapacak

2017 yılında Türkiye’deki ilk Kurumsal Girişim Sermayesi Yatırım Fonu olarak kurulan Logo Ventures, ikinci fonunu Haziran 2021’de 12.6 milyon ABD doları büyüklüğü ile kurdu. Fon önümüzdeki dönemde ana yatırımcısı Logo Yazılım’ın yanına yeni katma değerli yatırımcıları da alarak fon büyüklüğünü 25 milyon ABD doları büyüklüğe çıkarmayı ve önümüzdeki iki yılda uluslararası piyasalara teknoloji ihraç edecek 20 girişim şirketine yatırım yapmayı hedefliyor.


Türkiye’de, Orta ve Doğu Avrupa’da yazılım geliştiren erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapan Logo Ventures, tecrübeli ekipler tarafından yönetilen, sundukları çözümler ile kendi sektörlerinde öncü ve global pazarlara teknoloji ihraç edebilecek girişimlere yatırım yapmaya odaklanıyor.


Fon’un Yönetici Ortağı Yiğit Arslan, birinci fondan yatırım yaptıkları girişimlerin elde ettiği uluslararası başarının tekrarlanabilir olduğunu belirterek şunları söyledi. “Birinci fondan yatırım yaptığımız Vispera ve V-Count’un büyüme ve uluslararasılaşma hikayesinde ekibimizin verdiği desteğin güzel sonuçlarını gördükten sonra ana yatırımcımız Logo Yazılım’ın yanında kendi sektörlerinin öncüsü olan diğer katma değerli yatırımcıları da alarak bu başarıları yinelemek için yola çıkıyoruz.”


Fon’un Yönetici Ortağı Merve Zabcı 2022 yılında Logo Ventures’ın fon portföyünü Türkiye’de ve Orta ve Doğu Avrupa’da genişletmeyi ve portföy şirketlerinin sektörlerinde etkin birer oyuncu olması için destek sağlamayı hedeflediklerini belirtti Zabcı, “Her iki pazarda teknik yetenek ve yazılımcı zenginliği, lokal piyasa dinamikleri açısından oldukça benzeşiyor. Amacımız iki pazar arasındaki sinerjileri ortaya çıkartmak ve bölgeden globale açılabilecek ekipleri desteklemek. Logo Ventures girişimlere yeni pazarlara giriş stratejisi, müşteri deneyimi ve finansman gibi stratejik alanlarda destek veriyor. Global çevrede önemli bağlantılar kurarak girişimlerin uluslararası piyasalarda kendi sektörlerinde lider olmaları için uygun ortamı sağlıyor” dedi.


“Logo’nun bilgi birikimini portföy şirketlerine aktarmayı hedefliyoruz”

Girişimcilik ekosisteminde hem yatırım hem de operasyonel tecrübeye sahip bir ekip tarafından yönetilen Logo Ventures, ürün gelişimi ve satış tarafında Logo Yazılım’ın bilgi birikimini portföy şirketlerine aktarmak ve Logo Yazılım ile portföy şirketleri arasında potansiyel sinerjiler yaratmayı amaçlıyor.

Fon’un Yönetici Ortağı Zabcı, ekip olarak zamanlarının önemli bir bölümünü yatırım yapılan girişimlere stratejik, teknik ve operasyonel konularda destek vermeye ayırdıklarını belirterek, “Amacımız katma değerli uzun vadeli bir ortak olmak. Logo Yazılım’ın satış, ürün geliştirme ve uluslararasılaşma alanlarında 30 yılı aşkın tecrübesinin portföy şirketlerimize aktarılması şirketlerin hedeflerine ulaşmalarında etkin rol oynuyor. Logo Yazılım’ın ürün geliştirme konusunda uzmanlığı, Türkiye ve Doğu Avrupa’daki etkin satış ağı Fon’un önemli başarı unsurları arasında” dedi.


Fon’un yatırım ekibi son altı ayda 1.000’den fazla girişim ile temas etti ve Fon’un yatırımları arasında Wask, Inooster, SportsERP ve Evreka bulunuyor. Yatırım yapılan şirketlerin toplam cirolarının %50’den fazlası ihracattan elde ediliyor. Girişimlerin ortak özellikleri kendi sektörlerinde öncü olmaları ve hizmet verdikleri sektörlerde teknoloji dönüşümünü hızlandırarak şirketlerin yaşadıkları temel problemlere uygulanabilir çözümler sunmaları. 2022 yılı içerisinde şirketlerin ortak hedefleri yurtdışı yapılanmalarına hız vermek ve sektörlerindeki konumlarını güçlendirmek.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page