top of page
  • Haber Merkezi

Lenovo ve VMware Her İşletmeye NVIDIA Destekli Üstün Yapay Zeka ve Çoklu Bulut Çözümleri Getiriyor

Teknoloji devi Lenovo VMware Cloud ile yeni Lenovo ThinkSystem üretken yapay zeka çözümü sunuyor. İş birliği doğrultusunda NVIDIA hızlandırmalı bilişim ve yazılım özellikleriyle yeni nesil yapay zekâ iş yükleri için gereken GPU yoğunluklu bir platform sağlanıyor. Ortak inovasyon laboratuvarları, ticari orta ölçekli uygulamalar ve işletmeler için kullanıma hazır, hibrit çoklu bulut çözümleri her işletme için anahtar teslim olacak.

Lenovo ve VMware, VMware Explore 2023 etkinliğinde, orta büyüklükteki şirketlere modern hibrit çoklu bulut olanakları sunacak çözümleri duyurdu. Lenovo ve VMware, müşterilerin akıllı dönüşümlerini güçlendirmek için verilerden daha kolay faydalanmasına yardımcı olacak ortak “Uç Nokta” ve “Bulut İnovasyon” laboratuvarlarının anahtar teslim çözümlerini sunuyor.


Daha hızlı dijital dönüşüm

Lenovo ayrıca, VMware ile iş birliği içinde, işletmelerin yapay zekâ uygulamasına yardımcı olmak için özel olarak geliştirilen ve piyasadaki en çok yönlü ve hızlandırmalı bilişim platformlarından birini sunan NVIDIA hızlandırmalı bilişim ve yazılımlarına sahip, tamamen bütünleşmiş bir Lenovo ThinkSystem çözümü olan en yeni “Üretken Yapay Zekâ Referans Tasarımını” görücüye çıkardı. Bu çözümler, yeni nesil yapay zekâ ve veri toplama olanaklarının kullanımını basitleştiren yeni ve bütünleşmiş uç noktadan buluta çözümler yoluyla her büyüklükteki işletme için dijital dönüşümün daha hızlı bir yolunu sunmaya odaklanan VMware ile yapılan daha geniş kapsamlı yeni bir ortaklığın parçası olarak karşımıza çıkıyor. Lenovo ayrıca, VMware ve NVIDIA ile iş birliğiyle bugün VMware Explore etkinliğinde duyurulan NVIDIA üretken yapay zekâ çözümüne sahip yeni “VMware Özel Yapay Zekâ Temel Platformu” çözümüne destek sunuyor. Verilerin yaygınlaşması, her yerde bilişime olan talebi artırıyor. Üretim ve perakende dahil olmak üzere tüm sektörlerdeki işletmeler, veri merkezinden uç noktaya ve buluta kadar her yerden yapay zekâ ve gerçek zamanlı bilgiler sağlamaya yardımcı olan BT çözümlerine ihtiyaç duyuyor.


VMware ile olan iş birliğinin kapsamını genişleten Lenovo, NVIDIA Yapay Zekâ platformuna güç veren işletme sınıfı bir yazılım olan NVIDIA AI Enterprise desteğiyle daha tahmin edilebilir sonuçlarla işletmelerini dönüştürmek üzere amaca yönelik NVIDIA yapay zekâ çözümlerini kullanıma sunarak müşterilerin ellerindeki verilerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oluyor. NVIDIA AI Enterprise, kullanıma hazır büyük dil modellerinin (LLM) geliştirilmesini ve dağıtımını hızlandıran NVIDIA NeMo yazılımı da içeriyor. Lenovo'nun LLM temelli en yeni Üretken Yapay Zekâ Referans Tasarımı, işletmelere VMware vSphere üzerinde çalışan veri merkezleri için önceden doğrulanmış, tamamen bütünleşmiş ve performans için optimize edilmiş bir çözüm kullanarak güçlü yapay zekâ araçlarını ve temel modellerini nasıl dağıtıp ticarileştirebileceklerini gösteriyor.


Lenovo ve NVIDIA teknolojilerinin gücünü VMware ile birleştiren sunucular

Lenovo ThinkSystem SR675 V3 ve ThinkSystem SR670 V2 gibi, yapay zekâ iş yükleri için geliştirilmiş NVIDIA GPU yoğunluklu platformlar içeren bu çözüm, en yüksek performanslı hızlandırılmış iş yükleri için 3U kompakt veya daha küçük bir yer kaplayan çözümde sekiz GPU'ya kadar destekleyen bir sistem sunuyor. NVIDIA NVLink teknolojisi ve Lenovo Neptune hibrit su soğutmasına sahip NVIDIA HGX A100 4 GPU'lu sistemlerin yanı sıra dört NVIDIA L40S ve 80GB NVIDIA H100 Tensör Çekirdeği GPU'ları içeren dört veya sekiz GPU'lu konfigürasyonlar veya NVIDIA H100 NVL sunucular dahil olmak üzere üç sunucu konfigürasyonunu bir arada sunan Lenovo bilgi işlem platformları, piyasadaki en çok yönlü ve hızlandırmalı bilgi işlem platformları olarak işlev görüyor. Lenovo ve NVIDIA teknolojilerinin gücünü VMware ile birleştiren bu sunucular, dünya genelinde profesyonellerin yapay zekayı geliştirerek akıllı sohbet robotları, arama ve özetleme araçları gibi üretken yapay zeka uygulamalarını sektörlerdeki kullanıcılara taşımasına yardımcı olacak.


Daha hızlı ağ bağlantısı

Kritik ağ entegrasyonuna daha fazla destek sağlamak amacıyla Lenovo, daha gelişmiş yapay zeka iş yükü entegrasyonu için üretken yapay zeka referans tasarımında NVIDIA BlueField®-3 veri işleme birimleri (DPU) ve NVIDIA Spectrum-4 anahtarlarını kullanarak NVIDIA'nın yapay zeka portföyüne en yeni NVIDIA Spectrum-X™ ağ teknolojisini ekliyor. Bu seçeneklerle, NVIDIA ConnectX-7 Ethernet NIC'leriyle daha hızlı ağ bağlantısı için mevcut seçeneklere yenileri ekleniyor.


Yeni hiper yakınlaştırılmış altyapı çözümleri

Bunun yanında, VMware destekli yeni ThinkAgile VX Entegre Sistemleri, orta ölçekli müşterilerin yeni yapay zekâ ve makine öğrenmesi uygulamalarına hibrid çoklu bulut ve uç nokta ortamlarında daha kolay dağıtılan daha verimli BT teknolojileriyle adım atmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Ortak geliştirilen yeni hiper yakınlaştırılmış altyapı çözümleri, fabrika çıkışı bütünleşmiş, önceden yapılandırılmış ve kullanıma hazır durumda olup, orta ölçekli müşterilerin hibrid çoklu bulut uygulamalarına girişini basitleştiriyor. Gelişmiş ölçeklenebilirlik, yüksek performans ve güvenilirlik sunan VMware Cloud Foundation ile Lenovo ThinkAgile VX, VMware'in altyapı ve uygulamaların dağıtımını ve yönetimini otomatikleştirme araçlarından yararlanarak özel ve hibrid bulutlar oluşturmak ve yönetmek için eksiksiz ve bütünleşmiş bir çoklu bulut altyapısı çözümü sunuyor.


Lenovo ayrıca, VMware için Lenovo TruScale Hybrid Cloud ile geleceğe hazır bir isteğe bağlı model sunuyor. Hizmet olarak sunulan bu yeni özel bulut altyapısı, BT yöneticilerinin ve geliştiricilerin birden fazla özel veri merkezi ve bulut sağlayıcısında geleneksel ve yeni nesil uygulamaları daha kolay oluşturmasına, çalıştırmasına, yönetmesine ve güvenliğini sağlamasına olanak tanıyacak. VMware için Lenovo TruScale Hybrid Cloud, VMware Bulut altyapısının genişletilebilirliğini ve gelişmiş güvenliğini bulut işlemlerinin basitliğiyle bir araya getirerek, müşterilerin hibrid bulut iş yüklerini isteğe bağlı olarak kolayca ölçeklendirebilmesini sağlıyor. VMware için Lenovo TruScale ile müşteriler, tek bir entegre faturalandırma ve büyüdükçe öde modeliyle desteklenerek toplam sahip olma maliyetinden tasarruf edebilecek.


Lenovo ve VMware arasındaki genişletilmiş iş birliği, ortak pazara açılma stratejilerini artırıp yeni isteğe bağlı hizmetler sunarak, modern BT altyapı çözümlerini daha geniş bir müşteri grubu için daha kolay erişilebilir hale getirecek.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page