top of page
  • Haber Merkezi

Kritik Gün; Fed Başkanı ‘Omicron’ Etkisinde Ekonomiyi Anlatacak

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, yaptığı değerlendirmelerde şu sözlere yer verdi:


Dünya’da Omicron varyantı endişeleri artırırken, pandeminin ekonomiler üzerindeki etkisini halen daha tam anlamıyla saramayan merkez bankaları şimdi de Omicron varyantı ile önlem almaya çalışacaklar. Sınırlarını kapatan ülke sayısındaki artış ve delta varyantında daha tehlikeli olup, mevcut aşılamanın etkisinin az olduğu söylemleri ekonomilerde normalleşmeyi de geciktirebilir.


Para politikasında normalleşme çabalarını izleyen Fed’in hamleleri böylelikle sekteye uğrayabilir. Bugün Powell’ın Senato Bankacılık Komisyonu’nda yapacağı konuşma metni yayımlandı ve ton bakımından endişelere dikkat çekiyor. Tapering'e başlayan Fed, varyantın tehdit boyutunun artması halinde normalleşmeye ara verebilir ve 2020 üçüncü çeyrek sonu bahsedilen faiz artırımları ötelenebilir. Bu durum 2022’de reelde negatif faizlere yol açacağı ve teşviklerin devam edeceği beklentileri ile kripto para fiyatlarına yukarı yönlü yansıyabilir.


Mevcut durumda DXY ve ABD tahvillerine bakıldığında yatırımcılar risk-off modunda tahvillere yönleniyorlar. Bu nedenle Bitcoin dün 60.000$ seviyesini kıramadı ve 53.000-59.000$ bandına sıkışıp kaldı. Son 24 saat içerisinde de aktif ve yeni adreslerinde artış kaydedilen Bitcoin’de UTXO’nun da artması güçlü bir birikimin de olduğunu gösteriyor. Bu nedenle teknik olarak yaşanan bu sıkışma 53.000$ seviyesinin altına gerilemediği sürece 60.000$ ve 63.800$ seviyeleri test edilebilir."Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page