top of page
  • Haber Merkezi

Kripto Paralarda Regülasyon ve Soruşturma Endişeleri

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, kripto paralar ile ilgili yaptığı değerlendirmede

Bu hafta kripto paralar için oldukça yoğun bir akış geçiyor. Nasdaq korelasyonu yavaşlarken, diğer tarafta altınla olan korelasyonu da 0,08 ile oldukça zayıf. Bitcoin bu dönem içerisinde Bitcoin gibi davranmaya başlıyor dememiz yanlış bir yorum olmaz. Bu nedenle kripto paralara ilişkin gündemdeki gelişmeler, lokal konular fiyatlandırmada başrolü oynayacak. Bu konular arasında olumsuz başlıklar gündemde olsa da talebin de güçlendiğini izliyoruz.


Zincir üstü verilere göre yüksek montanlı Bitcoin adresleri bir yıl içindeki en büyük BTC miktarına geldiler. Borsalarda Bitcoin arzı azalmayı sürdürüyor. Bazı madencilik şirketleri geçen ay maliyetleri karşılamak amacıyla ellerindeki bir miktar Bitcoinleri sattıklarını biliyoruz. Madenci net pozisyon değişikliğine göre toplam havuz şu anda aylık 5000-8000 BTC arasında azalıyor. Madenciliği zorlayan diğer bir durum ise New York’da Bitcoin madenciliğini çevresel faktörler nedeniyle kabul edilen moratoryum 36-27 oy ile onaylandı. Eğer NY Valisi de imzalarsa NY’de iki yıl boyunca yeni madencilerin maden açmasını veya yenilemesini engelleyecek. Bunun yarattığı stres faktörü bugün kripto paraların düşmesinde ikinci faktörü oynuyor.


Bugün ABD Kongresinde kripto para dostu Senatör Lummis tarafından Kongre’ye beklenen dijital varlık yasa tasarısı gelecek. Burada önemli bir not; kripto paraların menkul kıymet sınıfına yer alması SEC’in yetkilerini artıracağı gerekçesi ile kripto paraların değer kaybına yol açabilir. Ancak beklediğimiz senaryo da bu.


Son ama en önemli konu ise SEC, Binance ve BNB coin için soruşturma açtı. Tüm bu unsurlar atlatıldığında piyasa daha kuvvetli bir hale geleceğini de notlarımıza ekleyelim. Yine de bu kadar olumsuz habere rağmen Bitcoin 29.000$ bandında fiyatladığı gündemi şimdilik aşırı satıcılı bulmuyoruz. 1000 BTC ve üzeri cüzdanlar 27.000-28.000$ aralığından alımlarını yapmaları ve LUNA olayı sonrası fiyatların tepkide gecikmesi nedeniyle Bitcoin bu haberlerle birlikte 26.800$ üzerinde tutunması muhtemel olabilir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page