top of page
  • Haber Merkezi

Kripto Paralara Olan İlgi Çığ Gibi Büyüyor

Hayatımıza girmesiyle birlikte milyonlarca kişinin dikkatini üzerinde toplamayı başaran kripto paralar, özellikle de son yıllarda Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Yerli kripto borsalarının yatırımlarıyla birlikte kullanıcı kitlesi günbegün artarken, Gemius’un yayınladığı yeni veriler kripto paralarla ilgili önemli noktaları gün yüzüne çıkardı.

Kripto para borsaları yükselişini sürdürüyor. 2021 yılında büyük bir yol kat eden bu mecralar, Gemius’un raporlarında da çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor.


OCAK AYINDA ZİRVE YAPTI

Gemius Audience'ın Eylül 2021 - Şubat 2022 dönemini baz alan verilerine göre kripto para platformlarına olan ziyaretçi sayısı aydan aya yükselişini sürdürdü ve Ocak ayında da zirve noktasına ulaştı.


Peki kripto borsalarında hangi markalar öne çıkıyor? Gemius Audience'ın aynı dönemi baz alan verilerine bakıldığında Çin merkezli Binance'in önde olduğunu görüyoruz.

Özellikle Ocak ayında 13.7 milyon ziyaretçiyle tepe noktasına ulaşan Binance'i Paribu ve BTCTürk takip ediyor. İKİ DEV ARASINDA REKABET KIZIŞIYOR Türkiye’nin iki büyük kripto para borsası olan Paribu ile BTCTürk cephesinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu iki markayla ilgili verilere dikkatlice bakıldığında ikili arasındaki dengelerin değiştiği görülüyor. Eylül ayında Paribu açık ara önde yer alırken sonraki aylar BTCTürk Paribu'yu yakalıyor ve Kasım ayında öne geçiyor.


ORTA YAŞ KRİPTO PARALARI SEVDİ

Kripto para borsaları 7'den 70'e geniş bir kullanıcı kitlesini kendisine çekiyor. Bu platformlara erişen ziyaretçi profillerine yakından bakıldığında ise önemli noktalara ulaşıyoruz. Gemius Audience'ın Şubat 2022'yi kapsayan verilerine göre erkekler kadınlara oranla biraz daha fazla kripto para platformlarına ilgi gösteriyor.


Bu platformları ziyaret edenlerin büyük kısmı ise aynı zamanda süpermarket alışverişini de internetten yapıyor, otomotiv ve turizm alanlarına da ilgisi var. Ziyaretçilerin ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunlarından oluştuğu göze çarparken, yaş aralığı dikkate alındığında da daha çok genç ve orta yaşta bulunan ziyaretçiler öne çıkıyor.


KRİPTO REKLAMLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Kripto para mecralarının daha çok kullanıcıya ulaşmasında en büyük rol ise elbette dijital reklamlar. Bu kapsamda platformlar, reklam gösterimlerini artırarak rakiplerini geride bırakmaya çalışıyor. Gemius Adreal'in 2021 yılını temel alan verilerine göre, yılın ilk gününden son gününe kadar kripto para mecraları özelinde reklam gösterim sayısı düzenli olarak artış gösteriyor.

Yaz aylarına doğru yatay bir seyir izlenirken, özellikle de Ekim ayında başlayan yükseliş trendinin Aralık ayında katlanarak tepe yaptığı dikkatlerden kaçmıyor.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comentarios


bottom of page