top of page
  • Haber Merkezi

Kripto Para Ticaret Platformu 1 Milyar Dolar Değerlendirmeyle Unicorn Oldu

Hong Kong merkezli kripto para ticareti platformu Amber Group, aldığı 100 milyon dolarlık yatırımla unicorn olduğunu duyurdu. Amber Group'un Kurucu Ortağı ve CEO'su Michael Wu, “Stratejik yatırımcılardan gelen bu yeni sermayeyle Amber Group, müşteri talebini karşılamak ve dünyanın önde gelen kripto yatırımcıları ve şirketleri için pazar çözümleri geliştirmek için küresel operasyonlarını genişletmeye devam edecek” dedi.Kripto para ticareti tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Küresel kripto para piyasa değeri 1,4 trilyon doları aşarken Market Research tarafından yapılan güncel bir araştırmaya göre, küresel kripto para piyasasının 2025'e kadar yıllık %7,22’lik büyümeyle hacmini 2.018,48 milyon dolar artırması bekleniyor. Kripto para ticareti büyürken, bu alanı geliştirmeye yönelik faaliyet gösteren şirketlere verilen destekler de artıyor. Son olarak Hong Kong merkezli kripto para ticareti platformu Amber Group, China Renaissance'ın ev sahipliğinde düzenlenen ve Tiger Brokers, Tiger Global Management, Arena Holdings, Tru Arrow Partners, Sky9 Capital, DCM Ventures ve Gobi Partners’ın katıldığı B Serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 1 milyar dolara ulaştırdığını duyurdu. Daha önce 2019 yılında yapılan A Serisi yatırım turunda da Coinbase'ten 28 milyon dolar yatırım alan platform, böylece milyar dolarlık şirketlere verilen unicorn unvanını almaya hak kazandı.


Konuya ilişkin açıklamada bulunan Amber Group Kurucu Ortağı ve CEO'su Michael Wu, “Stratejik yatırımcılardan gelen bu yeni sermayeyle Amber Group, müşteri talebini karşılamak ve dünyanın önde gelen kripto yatırımcıları ve şirketleri için pazar çözümleri geliştirmek için küresel operasyonlarını genişletmeye devam edecek” dedi.


1,5 milyar dolarlık ticaret sermayesini yönetiyor


Amber Group olarak temel algoritmik ticaret, elektronik piyasa yapımı, yüksek frekanslı ticaret, OTC ticareti, borçlanma ve borç verme, türevler ve diğer yapılandırılmış ürünler dahil olmak üzere hem bireylere hem de 200’den fazla kuruma hizmet verdiklerini belirten Michael Wu, “Şu anda BTC ve ETH fiyatlarına göre değişen yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ticaret sermayesini yönetiyoruz. 60'tan fazla elektronik borsada kümülatif olarak 200 milyar doların üzerinde işlem yapıyor ve günlük ortalama 100-200 milyon dolar arasında işlem hacmine ulaşıyoruz. 2020’nin 3. çeyreğinin başlarında kullanıcılarımızın yatırımlarında optimum yatırım getirisi elde etmelerine yardımcı olmak için geliştirdiğimiz Amber App ile de ekosisteme yeni bir soluk getirdik. Mobil uygulama sayesinde kayıtlı kullanıcı sayımızı Aralık 2020'den bu yana dört kat artırarak 100 binin üstüne çıkardık” ifadelerini kullandı.


“Amacımız daha geniş coğrafyaların önde gelen likidite sağlayıcılarından biri olmak”


Wu, "Yılın ilk çeyreğinde hem müşteri akışında hem de borsada piyasa oluşturma hacimlerinde rekorlara imza attık. Piyasalardaki toplam işlem hacimlerinin %2-3'ünü oluşturuyoruz ve hızla büyümeye devam ediyoruz. Kümülatif işlem hacmimiz, yılın başından bu yana iki katına çıkarak 500 milyar doları aştı. Büyümemizin lokomotifi ise ürün geliştirme ve inovasyona odaklanmamız oldu. Ürünlerimizi sürekli olarak yeniliyor, küresel kullanıcı tabanımıza daha iyi hizmet sunmak için ekibimize en iyi yetenekleri eklemeye devam ediyoruz. Kurulduğumuz 2017 yılında 10 kişiden daha az küçük bir ekiple yola çıktık ve şu anda dünya çapında 330’u aşkın üyesi olan bir aileyiz. Ayrıca ilk günden bu yana karlıyız ve tüm iş kollarında artan gelirlerimizle Ocak-Nisan 2021 rakamlarına göre yıllık 500 milyon dolarlık gelir elde ediyoruz. Amacımız bu aileyi büyüterek yalnızca Asya’nın değil, daha geniş coğrafyaların önde gelen likidite sağlayıcılarından biri olmak” diye konuştu.


Türkiye pazarının önde gelen oyuncuları arasına girmeyi hedefliyor


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin yatırım ekosisteminde de kripto paralara olan ilginin her geçen gün artığına değinen Amber Group Türkiye Sorumlusu Metin Mehmet Durgun ise “Türkiye, %16 ile dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusuna oranla kripto para kullanımının en yaygın olduğu dördüncü ülke olarak konumlanıyor. Bu noktada bizler, Türkiye’deki yatırımcıların da taleplerine yanıt vererek bu gelişen pazarın önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz”Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page