top of page
  • Haber Merkezi

Kripto Para Piyasasında SEC Gerginliği

“SEC ve sorun yaşadığı şirketler kripto para piyasasında endişeye sebep oluyor ve piyasa üzerinde baskı, stresi artırıyor. Bu gelişmelerin ışığında Bitcoin bu sabah 21.730$, Ethereum da 1500$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Ayrıca bugün saat 16.30’da ocak ayı ABD tüketici enflasyonu açıklanacak.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto para piyasasını değerlendirdi.

Kripto para piyasası son bir haftadır durgun şekilde kar satışlarıyla hareket ederken SEC, önce Kraken borsası ve daha sonra Blockchain platformu olan Paxos ile sorunlar yaşıyor. Hatırlayacağımız üzere SEC, geçen hafta aldığı kararla Kraken borsasının staking programını iptal etmiş ve Bitcoin’de %5’lik bir düşüşe sebep olmuştu. Öte yandan dünyanın en büyük borsası olan Binance’in dolara sabitli sabit coini (stablecoin) BUSD’u üreten şirket olan Amerika merkezli Paxos, şu günlerde SEC ile sıkıntı yaşıyor. Beklenmedik bir şekilde BUSD sabit coinin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu açıklayan SEC, bu açıklamasıyla kripto para piyasasında endişeye sebep oldu. Birbirlerine dava açmaya hazırlanan bu kurumlar piyasa üzerindeki baskıyı ve stresi de artırıyor. Bu gelişmelerle Bitcoin bu sabah 21.730$ seviyelerinde fiyatlanırken Ethereum 1500$ bölgesini korumaya çalışıyor. Yurt dışı hisse senedi piyasası alıcılı seyrederken bu tarz gelişmeler kripto para piyasası üzerinde risk oluşturuyor.


Ek olarak son dönemde 1,1 trilyon dolara kadar yükselen kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 1 trilyon dolar civarında. Bitcoin dominansı 43,7 olarak birkaç gündür yükselirken Ethereum dominansı 19,2 ile düşüyor. Bugün haftanın en önemli makro verisini alacağız, TSİ 16.30’da ABD tüketici enflasyonu verisi açıklanacak. Beklenti enflasyonun yıllık %6,5’den %6,2’ye gerilemesi yönünde. Veri beklentilerden düşük gerçekleşirse, FED'in faiz artırımlarında sona yaklaştığı beklentisi güçlenebilir ve piyasaya pozitif etki edebilir.
Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page