top of page
  • Haber Merkezi

Kolay İK’ dan Yapay Zeka Destekli İnsan Kaynakları Dijital Asistanı


Son birkaç yıldır chatbot alanında özellikle yapay zekanın doğal dil işleme ve derin öğrenmesiyle birlikte önemli gelişmeler yaşanıyor. Bugün iki insan gibi karşılıklı konuşabileceğiniz birçok chatbot mevcut. Bunlardan biri de Kolay İK ve MindBehind ekiplerinin birlikte geliştirdiği ‘Kolay Sor’ adındaki yapay zeka destekli chatbotu.
Kolay İK, MindBehind işbirliği ile birlikte yapay zeka, doğal dil işleme ve derin öğrenme teknolojilerini de kullanarak insanların izin süreleri, bordro parametreleri, net/brüt maaş hesaplaması ve daha fazlası hakkında WhatsApp üzerinden sorular sormasına olanak tanıyan bir chatbot hizmeti oluşturdu.


Chatbotu şu ana kadar 1200’den fazla kişi kullandı ve her bir oturumda yaklaşık 4 soru yanıtlandı. En çok sorulan sorular ise genellikle ücretli ve ücretsiz izinlerle alakalı oldu. Chatbotla ilgili olarak Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı şunları söyledi: “Bir şirketin karşılaştığı ana zorluklarlardan biri de günün her saati verimli bir müşteri hizmeti için gereken insan gücünü sağlamaktır. Fakat bu neredeyse imkansız."


Örneğin bir müşteri hizmetleri uzmanının iki temel işlevi bulunuyor;

1) Kullanıcının isteklerini analiz etmek,

2) Gecikmesiz yanıt vermek.


Sohbet robotları ise tam olarak burada devreye giriyor. MindBehind ekibiyle birlikte geliştirdiğimiz, Yapay Zeka (AI), Doğal Dil İşleme (NLP), Makine Öğrenimi (ML) ve otomatik kurallar tarafından yönlendirilen chatbot, her türlü isteğe yanıt vermek için kullanıcı tarafından paylaşılan verileri işliyor ve sorulara anında yanıt veriyor.”


Tüm soruları WhatsApp’tan yanıtlıyor


Chatbotlar bir ana uygulamaya entegre olduğundan (WhatsApp, Messenger vb.) ekstra olarak farklı bir uygulama indirmenize veya bir yerlere kayıt olmanıza gerek kalmıyor. Bu nedenle, WhatsApp’tan Kolay Sor chatbotuna “Merhaba” yazarak sohbet başlatabiliyor ve insan kaynakları ile ilgili tüm sorularınıza hızlıca yanıt alabiliyorsunuz.


Eğer sizin de insan kaynaklarına dair merak ettikleriniz varsa chatbot ile sohbete başlayabilirsiniz.
Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page