top of page
  • Haber Merkezi

İşte 2023’te en çok dinlediklerimiz

Spotify, 2023 Yılın Özeti ile yılın en çok dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve podcast’leri açıkladı

Lider audio streaming platformu Spotify bugün dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcısına etkileşimli özellikleriyle kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini sunarken, 2023 yılı boyunca en çok dinlenen sanatçı, şarkı, albüm ve podcast’leri açıkladı. Bu yıla Semicenk en çok dinlenen sanatçı oluşu ve en çok dinlenen şarkılar listesindeki ağırlığıyla damga vururken, bu yıl ilk defa bir kadın sanatçı yılın en çok dinlenen şarkısına imza attı. 


Yılın büyük bir merak ve heyecanla beklenen anı nihayet geldi ve Spotify, 2023 Yılın Özeti’ni yayınladı. Dünyanın her yerinden 574 milyondan fazla kullanıcısının tüm yıl boyunca nasıl bir dinleme deneyimi yaşadığını tüm gerçekliğiyle ortaya koyan 2023 Yılın Özeti ile Spotify, yılın en çok dinlenen sanatçıları, şarkıları, albümleri ve podcast’lerini açıkladı. Yılın ‘en’lerinin yanı sıra Spotify’da geçirdikleri tüm bir yılı büyük bir keyifle kutlayabilmeleri için, kullanıcılara, yeni ve etkileşimli özelliklere sahip kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini de yayınladı. 


Semicenk, Türkiye’nin 2023 Top listelerine damgasını vurdu!

2023 yılında Spotify’da Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı olan Semicenk, 2018 yılından beri zirveyi bırakmayan müzik türü Rap’i de tahtından etmiş oldu. Semicenk sadece en çok dinlenen sanatçı olmakla kalmadı aynı zamanda 2023’te en çok dinlenen şarkılar listesine de dört şarkısıyla birden girerek Türkiye’nin Top listelerine damgasını vurdu. 

Geçen yılın en çok dinlenen ismi UZI, Semicenk’in ardından 2023’te ikinci en çok dinlenen sanatçı olurken onu Sezen Aksu üçüncü olarak takip etti. Motive ve Lvbel C5 ise sırasıyla listenin dördüncü ve beşinci sırasında yer aldı. 


Simge’den Aşkın Olayım, 2023’ün en çok dinlenen şarkısı oldu 

Futbolseverlerle arasında müstesna bir bağ kurmayı başaran Galatasaraylı futbolcu Icardi ile adeta özdeşleşen Simge’den Aşkın Olayım, bu yılın en çok dinlenen şarkılar listesinin zirvesine oturdu. Semicenk ve Reymen’den Yana Yana en çok dinlenen şarkılar listesinde ikinci sıraya yerleşirken Lvbel C5 ve Güneş’ten NKBİ X YAPAMAM - Remix, üçüncü sırada yer aldı. Onları AFFETMEM ile BLOK3 dördüncü; Pişman Değilim ile Semicenk ve Doğu Swag ise beşinci sıradan takip etti. 


En çok dinlenen kadın sanatçı yine değişmedi

2017’den beri zirvesindeki ismin asla değişmediği en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde 2023’te de birinci yine Sezen Aksu oldu. Onu Güneş takip ederken listenin üçüncü sırasında ise Melike Şahin yer aldı. Simge ve Hande Yener ise en çok dinlenen kadın sanatçılar sıralamasında dördüncü ve beşinci sıraya yerleşti. 


En çok dinlenen albümler listesinde Mabel Matiz ve UZI’nin yıldızı parlıyor

2023’ün en çok dinlenen albümleri sıralamasında Motive’den ROMANTİK listenin zirvesine yerleşti. İki albümüyle birden ilk 10’a giren UZI ise EL CHAVO ile ikinci sırada yer alıyor. Heijan ve Muti’nin bu yılki hit albümü Hermano üçüncü olurken Mabel Matiz’in son albümü Fatih onu dördüncü olarak takip etti. Mabel Matiz aynı zamanda 2018 albümü Maya ile de yılın Top 10 albümleri arasında yer aldı. 2023’ün en çok dinlenen albümlerinin beşinci sırasına ise Simge’den Ben Bazen yerleşti. 


2023’te Türkiye’nin müzik trendleri

Spotify Yılın Özeti, 2023’te de bir kez daha Türkiye’deki kullanıcıların en gerçek dinleme alışkanlıklarının aynası olmaya devam etti. 2023 adeta, Türkiye’nin eski ve köklü sanatçılarına ait parçaların dinlenmelerinin arttığı, “oldies but goldies” yılı oldu. Ancak sadece geçmiş yılların hit parçalarını bol bol dinlemekle kalmadık. 2023’ün bir diğer yeni trendi, 80’li ve 90’lı yıllardaki arabeskin yıldızlarını cover’lamak ve onlardan ilham almak oldu. Ayrıca etnik sound’lar da yıl boyunca Türk dinleyiciler tarafından çok sevildi ve ilgi gördü. İşte, 2023 yılında Türkiye’deki müzik dinleme alışkanlıkları ve trendleri:  


·  Bu yıl Türkiye Top 100 listesi içinde 2010 yılından önce çıkış yapmış 10’un üzerinde şarkı yer aldı. 

·  Yeni nesil genç Rap sanatçılarının tamamı çalışmalarında etnik ve geleneksel enstrümanları tercih etti. INJI’den BELLYDANCINGEzhel’den Kuğulu Park ve Mert Demir’den Ateşe Düştüm bu trendin birkaç örneği. 

·  Phonk fırtınası tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. DEHA INC.’ten PHONK (200mg) viral oldu ve 2023 yılında Türkiye’de en çok dinlenen 10 çalma listesinden biri olan global phonk çalma listesinde yer aldı. 

·  Bu yıl hip-hop ve dance türlerinin bir araya gelmesine bayıldık. BEGEALIZADE ve Lil Zey gibi yenilikçi sanatçıların şarkıları çıktıkları gibi hitler arasına adını yazdırdı. 

Türkiye’de 2023’te en çok dinlenen podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu 

Türkiye’de 2023 yılında en çok dinlenen podcast, bir kez daha Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken Hayalhanem, listede beşinci sırada yer aldı. 


Globalde Taylor Swift rüzgarı 

Dünya çapında bu yıl Taylor Swift, tüm dünyada en çok dinlenen sanatçı oldu. Swift’in ardından ikinci sırada Bad Bunny gelirken The WeekndDrake ve Peso Pluma, onları sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci olarak takip etti. 

Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara geldiğimizde ise zafer, bu yıl dillerden düşmeyen Flowers ile Miley Cyrus’un oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla SZA’dan Kill Bill ve geçen yılın şampiyonu As It Was ile Harry Styles oluyor. Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.) ile Jung Kook ve Latto dördüncü olurken Ella Baila Sola ile Eslabon Armado ve Peso Pluma beşinci sıradan listeye giriyor. 

Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimleri ile 2023’ün sizin için özeti

Kullanıcılar, kişiselleştirilmiş 2023 Yılın Özeti deneyimine Spotify mobil uygulamasından (iOS ve Android) ve bu yıl ayrıca Spotify.com/Wrapped adresine giderek mobil veya masaüstünde web üzerinden de erişebiliyor. 

 

İşte 2023 yılı Spotify TOP listeleri: 

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar: 

1.    Semicenk

2.    UZI

3.    Sezen Aksu

4.    Motive

5.    Lvbel C5

6.    BLOK3

7.    cakal

8.    Mabel Matiz

10.  Ezhel

 

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar: 

1.    Aşkın Olayım - Simge

2.    Yana Yana - SemicenkReynmen

4.    AFFETMEM - BLOK3

8.    Antidepresan - Mert Demir

 


Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page