top of page
  • Haber Merkezi

İş Zekası Çözümleri, Mağazaları Verimli İşletmelere Dönüştürüyor

Rekabetin arttığı, karlılığın azaldığı bu dönemde, perakende sektörü verimliliğini artırmak için iş zekası teknolojilerine daha fazla ihtiyaç duyuyor. İş zekası çözümleri, mağazaların doğru ürünü, doğru zamanda ve doğru yerde bulundurmalarını sağlayarak, verimli birer işletmeye dönüşmelerini destekliyor.

Yoğun rekabetin yaşandığı perakende sektöründe ekonomik şartlara ve yeniliklere hızlı uyum sağlayabilmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek büyük önem taşıyor. Bu noktada iş zekası teknolojileri, süreçleri yönetmek ve tüketici tarafındaki gelişmeleri yakından takip etmek için sektöre büyük bir fırsat sunuyor.


Bu teknolojiler, ihtiyaca göre bazen müşteri davranışlarını, bazen değişen fiyatları, bazen ödemesi yapılmadan mağazadan çıkan ürünleri, bazen de reyonda eksik olan ürünleri algılıyor. Elde ettiği parametreleri sayısal verilere dönüştürüyor ve mağaza güvenliğini, kârlılığını, verimliliğini geliştirmek üzere anlamlı raporlar haline getiriyor. Bu teknolojilerin başında da RFID, Video Analiz, Elektronik Raf Etiketi ve Trafik Analiz çözümleri geliyor.


Akıllı ve başarılı rekabetin yolunu gösteriyor

Verimli ve etkili mağazacılığın, başarıyla işleyen bir perakende operasyonu için hayati önem taşıdığını vurgulayan Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, “Perakende işletmeleri, tedarikçi verilerinden müşteri satın alma davranışına, çalışan bilgilerinden envanter ayrıntılarına kadar çok büyük miktarda bilgiyi yönetmek zorunda. Bu noktada devreye giren iş zekası çözümleri, perakende işini daha verimli ve başarılı kılmak için bir fırsat sunuyor. Perakendeciler bu çözümlerden yararlanarak müşteri trendlerini yakından takip edebildikleri gibi, tedarik zincirindeki karmaşıklıkları kolayca çözebiliyor ya da bir mağazanın neden iyi performans göstermediğini veya müşterilerin belirli bir mağazadan ürün almadığını kolayca analiz edebiliyor. İş zekası çözümleri bir anlamda pazarda nasıl akıllıca ve başarılı şekilde rekabet edebilecekleri konusunda perakendecilere yol gösteriyor. Operasyonel verimlilik hız ve müşteri memnuniyetini birlikte getiriyor .” dedi.


RFID ile gerçek zamanlı envanter takibi

RFID (Radyo Frekanslı Tanıma), perakende şirketlerinin ulaşmak zorunda olduğu hız ve hatasızlığı sunan, son dönemin devrim diyebileceğimiz en önemli teknolojilerinden biri. Bu teknolojiyi kullanan perakendeciler eskiden günler süren stok sayımlarını, sadece birkaç saat içerisinde yapabiliyor. RFID ile stok doğruluğu yüzde 99’un üzerine çıkıyor. Örneğin; tedarikçiden alınan bir kolinin üstünde 100 yazarken içinde 95 adet bulunabiliyor. Onlarca kutuyu açıp tek tek ürünleri saymak epey zaman alırken, kolinin içinde RFID ile etiketlenmiş ürünler varsa bunları birkaç saniyede saymak mümkün hale geliyor. Böylece ürünler daha depoya girerken stoklara sıfır hatayla işleniyor. RFID teknolojisi şirketlerin tüm stoku bir bütün olarak yönetebilmelerine olanak tanıyor. Böylece gereksiz stok bulundurmanın önüne geçilmiş oluyor. Daha az ürünle, daha fazla satış cirosu yakalanabiliyor.


RFID teknolojisinin sağladığı avantajlardan bir diğeri, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarması. RFID çözümünün kullanıldığı mağazalarda, müşterilerin aradığı bir ürüne ulaşılması dakikalar sürüyor. RFID çözümü kullanmayan mağazalarda kasadan ya da bilgisayardan bakıldığında ürün depoda var olarak gözükse de depoda bulunmuyor. Bu, müşterinin kötü bir deneyim yaşamasına neden oluyor. RFID teknolojisi kullanan mağazalarda ise ürünün stokta olup olmadığı birkaç saniye içinde görülebiliyor ve depodan çok hızlı bir şekilde müşteriye getirilebiliyor. Ayrıca reyonlarda çok hızlı bir şekilde sayım yapılabildiğinden reyon tamamlama işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede müşteriler denedikleri ürünün başka bir bedenini ya da rengini her zaman kolaylıkla bulabildiklerinden hem satışa dönüş hızı artıyor hem de müşteri memnuniyeti en üst düzeye çıkmış oluyor.


Kameralar veri üretiyor, mağaza performansı artıyor

Birkaç yıl öncesine kadar sadece özel segment kameralarda mevcut olan video analiz özelliği, günümüzde neredeyse her seviye kamerada görülmeye başlandı. Her sektörde farklı alanlarda kullanılabilen yapay zeka destekli, akıllı, analiz yeteneğine sahip kameralar, video analiz sorgulaması ile veri çıktısı üretmesi sayesinde perakende mağazalarında geniş çaplı bir çözüm sunuyor. Perakende mağazalarında kasa sırası, raf durumu, mekan yoğunluğu, masaların durumu, mağaza temizlik, çalışan kıyafeti gibi durumları analiz ederek ürettiği çıktılarla mağaza performans iyileştirmesine katkıda bulunuyor. Örneğin; bir mağazada kasada bekleyen kişi sayısının interaktif şekilde takip edilmesini sağlayarak yığılma durumunda çözüm sunmak için hızlıca harekete geçilmesine imkan veriyor. Ya da bir kafede masalarda bırakılan fincan ve tabakların temizlenmesi için uyarı veriyor.


Etiketler artık tek merkezden değişiyor

Son dönemde giderek yaygınlaşan teknolojik çözümlerden biri olan Elektronik Fiyat Etiketi ile zaman kaybı ve ek maliyete neden olan etiket değiştirme işlemi, artık tek bir merkezden ve saniyeler içinde tamamlanıyor. Bu çözüm sayesinde raf-kasa-online mağaza arasındaki fiyat farklılıkları da son buluyor. Etiket değiştirme için ayrılan iş gücü farklı alanlara yönlendirilerek operasyonel verimlilik sağlanıyor. Örneğin; bugün büyük bir mağazada ayda en az 25-30 bin kağıt etiket değişimi yapılıyor. Yoğun kampanya dönemleri düşünüldüğünde bu rakam 50 bine kadar yükseliyor. Bu etiketleri mağazada çalışan personele değiştirtmek ise çok yoğun bir işgücü kullanımını gerektiriyor. Bu durum hem ciddi bir zaman ve maliyet kaybını ortaya çıkarıyor hem de çalışan memnuniyetsizliğine yol açıyor.


Elektronik Fiyat Etiketi, fiyat güncellemesinin yanı sıra raf yönetimi, sipariş toplama, promosyon kampanyaları için de kullanılabiliyor. Hızlı fiyat değişikliğine imkan verdiği için, sık kampanya yönetimi yapan indirim marketleri ya da kozmetik mağazaları gibi perakendecilerde karlılık ve rekabette ciddi avantajlar sağlıyor. Merkezi yönetim sayesinde insani hatalar da en aza iniyor. Ayrıca operasyona ayrılan sürenin düşmesiyle personel verimliliği ve memnuniyeti kayda değer oranda artıyor. Elektronik Fiyat Etiketi, ürün sergilemeyi de şık hale getiriyor. Etiket yönetmeliğine uyumu artırıyor. Ayrıca kağıdın yazıcısı, toneri, raf düzenlemesi gibi işletim giderleri de son buluyor.

Mağazadaki trafik satışa dönsün!

Trafik Analiz Çözümleri, mağaza ve AVM'ler için veriye dayalı yönetim kolaylığı sağlayarak satış, operasyon ve kiralama gibi alanlarda karar almalarını kolaylaştırıyor. Mağaza giriş-çıkış trafiğini, tarih ve saat bilgisiyle birlikte ölçen Kişi Sayma Çözümü, 3D sensörleriyle mağazalardaki müşteri trafiğini yüksek doğruluk oranında tespit ediyor ve bu trafik değerlerini anlamlı raporlara dönüştürüyor. Yapılan kampanyaların ziyaretçi sayılarına ve satış oranlarına etkisini görmeyi sağlayan sistem, satış ve pazarlama departmanları için aktif satışı izlemeyi kolaylaştırıyor. Bu sayede yeni kampanyaları düzenlemede ve stratejik kararlar almada önemli ipuçları veriyor.


Ayrıca daha fazla dikkat çeken vitrin düzenlemeleri yapılmasına, mağazaların özel günlerde, hafta içi ve hafta sonlarındaki müşteri yoğunluğuna göre personelin çalışma gün ve saatlerini düzenlemesine, haftalık/yıllık izinlerini ayarlamasına, performans artışı, mağaza açma ya da kapatma, kira belirleme gibi stratejik konularda kararlar alınmasına yardımcı oluyor.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page