top of page
  • Haber Merkezi

İngiltere’ye Gitmek İsteyenlerin Sayısı Arttı: İki Merkeze SELT Onayı Verildi

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık'ta çalışmak, yaşamak ya da okumak isteyen kişilerin girmesi gereken PTE Güvenilir İngilizce Dil Testi (SELT) için İzmir ve Ankara’da yer alan iki sınav merkezine onay verdi. Her iki merkez de Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi adına hizmet verecek.Dünyanın önde gelen eğitim şirketi Pearson, bugün itibarıyla İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ankara British Side İngilizce Dil Okulu'ndaki iki PTE sınav merkezinde Güvenilir İngilizce Dil Testi (SELT) düzenlemeye başlayacağını açıkladı. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan sınav merkezleri, Vize ve Göçmenlik Dairesi (UKVI) adına ülkede çalışmak, yaşamak ya da okumak isteyen kişilerin yaptırması gereken dil yeterliliği ölçümü için, PTE Academic UKVI ve PTE Home sınavlarıyla hizmet verecek.


İstanbul’daki 2 sınav merkeziyle birlikte toplam sayı dört oldu


SELT testleri, bilgisayar tabanlı test çözümleri sunan Pearson VUE ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Yapay zeka teknolojisi sayesinde çok yüksek bir tutarlılık oranına sahip olan PTE Academic, ortalama 48 saat içerisinde sonuç vererek şu an dil yeterlilik sınavları arasında en hızlı sonuç veren sınav konumunda yer alıyor.


Pearson’dan yapılan açıklamaya göre, tüm test merkezlerinde sınava girenler ile görevli olacak personelin güvenliğini sağlamak amacıyla, sosyal mesafe dahil olmak üzere COVID-19'un yayılmasını önlemek için yerel sağlık otoritelerinin belirlediği tüm tedbir ve yönlendirmelere uyuluyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Pearson Kıdemli Başkan Yardımcısı Freya Thomas Monk şunları kaydetti:

Birleşik Krallık'ta çalışmak, okumak veya yaşamak isteyen herkes için hızlı, adil ve erişilebilir bir seçenek sunuyoruz. Pearson olarak, UKVI adına sağladığımız dil yeterlilik hizmetini Türkiye’de yaygınlaştırmaktan heyecan duyuyoruz. Bunun birçok öğrencinin ufkunu genişletmesine ve Birleşik Krallık'taki fırsatları değerlendirmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.


Dünya genelinde 190’dan fazla sınav merkezi bulunuyor


Yurt dışında eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin sayısının giderek arttığını belirten PTE Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü İpek Aydın ise İngilizce dil yeterlilik sınavının başvuru sürecinde önemli bir rol oynadığını aktardı. Aydın sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’de daha fazla UKVI onaylı sınav merkezinin kurulması, Pearson'ın göçmenlik ve yurt dışında eğitim amaçlayan adaylara yüksek standartlarda bir test deneyimi sunma hedefiyle de örtüşüyor. Dünya çapında tanınan, hızlı ve güvenilir bir İngilizce dil yeterlilik sınavına kolay erişim sağlamak için Türkiye genelindeki merkezlerimizin sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Dünya genelinde 190’dan fazla sınav merkezi bulunuyor. Türkiye’de de sağlam bir test merkezi ağı oluşturmayı hedefliyoruz.”

Göç ile ilişkili gereksinimlere odaklanan Pearson Güvenilir İngilizce Dil Testi (SELT) iki farklı seçeneğe sahip:


· PTE Academic (UKVI) – çalışma ve öğrenim vizesi için kabul edilen dört becerili dil testidir. Konuşma, Yazma, Okuma ve Dinleme becerilerini test eder.

· PTE Home – aile, yerleşim, vatandaşlık başvurularının yanı sıra Sporcu ve Denizaşırı Şirket Temsilcisi başvuruları için kabul edilen iki becerili bir dil testidir. Konuşma ve Dinleme becerilerini test eder.

Şu anda dünya genelinde 190'dan fazla UKVI onaylı PTE merkezi bulunmaktadır. En son onaylanan sınav merkezleri Pearson web sitesinden kontrol edilebilir. Ayrıca Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı Vizeleri ve Göçmenlik süreci hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.Kaynak:

1. Basın Bülteni
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page