top of page
  • Haber Merkezi

Hepsiburada Yılın ilk Çeyreğinde 24 Milyon Siparişle %78 Büyüdü

● Hepsiburada’nın toplam satış hacmi yılın ilk çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine göre %78 artarak 14,8 milyar TL’ye ulaştı.

● Hepsiburada platformu üzerinden verilen toplam sipariş adedi, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %61 artarak 24,1 milyona yükseldi.

● Hepsiburada, bağımsız araştırma sonuçlarına göre “Türkiye’nin En Çok Tavsiye Edilen E-Ticaret Markası” olma başarısını yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü.

● Ticareti dijitalleştirerek esnaf ve KOBİ’lerin e-ticaretle büyümesini sağlayan Hepsiburada’nın aktif satıcı sayısı %21 artışla 100 bini, platformda satılan ürün adedi ise %63 artışla 180 milyonu aştı.

● Hepsiburada’nın yılın ilk çeyreğindeki müşteri sayısı 11,9 milyon olurken müşteri başına düşen sipariş sıklığı %52 artışla 4,9’dan 7,5’e çıktı.

● Hepsiburada’nın Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), 2023’ün ilk çeyreğinde 176 Milyon TL olarak gerçekleşti.

● Hepsiburada Premium’un üye sayısı 30 Nisan 2023 itibarıyla 1 milyon oldu.

● Türkiye’nin en büyük 5 kargo şirketi arasına giren HepsiJet’in Hepsiburada dışında hizmet verdiği şirket sayısı 1400’ü geçti.

● Müşterilerine hızlı ve güvenli yeni nesil ödeme ve vadelendirme çözümleri sunan Hepsipay ise 1. çeyrek sonu itibarıyla 11,8 milyon kullanıcıya ulaştı.

Türkiye’nin, Nasdaq’ta işlem gören ilk ve tek şirketi Hepsiburada, 2023 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde Hepsiburada, e-ticaret için stratejik öneme sahip tüm göstergelerde başarılı rakamlara imza attı ve 2023 yılına güçlü bir giriş yaptı.


Öngörülerin üzerinde büyüme

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 2023 yılının ilk çeyreğinde 14,8 milyar TL’ye ulaştı ve yılın ilk çeyreğine ilişkin %70 oranındaki büyüme öngörüsünü aştı.


İlk çeyrekte 24,1 milyon siparişle müşterilerin tercihi

Hepsiburada müşterilerinin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine göre %61 artışla 24,1 milyona yükseldi. Mevcut aktif müşteri tabanını koruyarak ilk çeyreği 11,9 milyon müşteri ile bitiren Hepsiburada’nın müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise %52 artışla 4,9’dan 7,5’e çıktı.


Aktif satıcı 100 bini, toplam ürün 180 milyonu geçti

Hepsiburada, ‘Hepsiburada İş Ortağım’ programıyla satıcılarına ve KOBİ’lere kapsamlı imkanlar sağlamaya devam etti. Platform üzerinden satış yapan aktif satıcı sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %21 artarak 100,7 bine yükseldi. Platformdaki ürün adedi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %63 oranında artarak 180 milyon oldu. Pazaryeri satışlarının toplam satış hacmi içerisindeki payı ise %68 olarak gerçekleşti.


Hepsiburada Premium Üyesi 1 Milyonu aştı, NPS Liderliği devam ediyor

Hepsiburada, müşteri sadakatini ve deneyimini ölçmede kullanılan ve bağımsız araştırmalar sonucunda hesaplanan Net Tavsiye Skoru (NPS) performansına göre sektör liderliğini 2023’ün ilk çeyreğinde de devam ettirdi.


Türkiye’de geliştirilen ve hayata geçirilen ilk üyelik bazlı sadakat programı olma özelliği taşıyan “Hepsiburada Premium” ise Mart sonu itibarıyla 915 bin, 30 Nisan itibarıyla ise 1 milyon üyeye ulaştı.


Hepsiburada siparişlerinin %84’ü ertesi gün teslim edildi

81 ilde verdiği hizmetle Türkiye’nin en büyük ilk beş kargo şirketinden biri olan HepsiJet, 2023’ün ilk çeyreğinde satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin %84’ünü Türkiye'nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti. HepsiJet sadece Hepsiburada platformu üzerinden gerçekleştirilen siparişlerin teslimatını gerçekleştirmekle kalmayıp, farklı markaların da kargo taşımacılığını üstleniyor.


Hepsiburada platformu dışında kargo hizmeti verdiği şirket sayısı 1.400’ün üzerine çıkan HepsiJet, Randevulu Teslimat, Ertesi Gün Randevulu Teslimat ve Kapıdan Randevulu İade gibi hizmetleri sayesinde ilk çeyrekte %90 müşteri memnuniyeti puanı elde etti.


Alışveriş arkadaşı Hepsipay 11,8 milyon kullanıcıya ulaştı

Hepsiburada’nın e-cüzdan ve ödeme geçidi çözümü sunan yeni nesil ödeme yöntemi Hepsipay 2023 yılının ilk çeyrek sonu itibarıyla 11,8 milyon kullanıcıya ulaştı. Hepsiburada platformunda yapılan toplam satışların %87’si Hepsipay'in kolay ve güvenli ödeme çözümü Hepsipay Cüzdanım aracılığıyla yapıldı.


Hepsipay’in sunduğu Hemen Al Sonra Öde uygulaması ise 180 binin üzerinde müşteriye ihtiyaçlarını ertelemeden ve kredi kartı limitlerine takılmadan alışveriş yapma imkânı sundu.


Enflasyondan Arındırılmış Toplam Satış Hacmi 15,1 milyar TL

Hepsiburada, ayrıca Türkiye'yi dünya teknoloji borsası Nasdaq'da temsil eden ilk ve tek Türk şirketi olarak, uluslararası finansal raporlama standartları ile uyum çerçevesinde 2023 yılı ilk çeyrek verilerini enflasyon etkisinden arındırarak da açıkladı. Hepsiburada'nın 2023 yılı ilk çeyreğinde enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %15 artarak 15,1 milyar TL olarak gerçekleşirken, enflasyon muhasebesine göre hesaplanan FAVÖK 7,3 Milyon TL oldu.


Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin: HepsiJet ve Hepsipay ile E-ticaret ve Perakende Oyuncularının En Büyük Çözüm Ortağı Olacağız

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “2023 yılına ülkemizi derin yasa boğan deprem felaketinin acısı ile başladık. Bu çeyrekte bir yandan Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak depremin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da ortaya koyduğumuz strateji çerçevesinde toplam satış hacmimizde geçen yıla kıyasla %78 oranında büyüme sağladık. Büyüme oranımızla birlikte son dönemdeki en yüksek kârlılık oranına ulaşarak 176 Milyon TL FAVÖK elde ettik.

Üstün hizmet anlayışımızla ve alım gücünü destekleyen çözümlerimizle müşterilerimizin güvenini kazanmaya devam ettik ve Türkiye e-ticaret pazarında “en çok tavsiye edilen e-ticaret markası” olmaya devam ederek bu alandaki lider konumumuzu sağlamlaştırdık. Müşterilerimizle kurduğumuz bağı yeniden tanımlayan Hepsiburada Premium ise sadece 10 ayda bir milyon kullanıcıya ulaştı.


Sektöre getirdiği teknoloji odaklı lojistik çözümlerle her geçen gün büyüyen HepsiJet’i tüm e-ticaret oyuncuları için en önemli çözüm ortağı yapma hedefimizde bu çeyrekte önemli adımlar attık. Öte yandan Hepsipay ile finansal teknoloji yeteneklerimizi de yeni kurumsal müşterilerimizle paylaşma konusunda önemli yol kat ettik. Hepsipay’in güvenli ve hızlı ödeme çözümleriyle vadelendirme imkanlarının ülkemizin perakende sektörü için önemli fırsatları beraberinde getireceğine inanıyoruz.


Yüksek müşteri deneyimi sunarken, paydaşlarımızla birlikte sürdürülebilir ve verimli büyümeye odaklanıyoruz. 2023 yılının ilk çeyreğinde elde ettiğimiz bu güçlü sonuçları devam ettirmekte kararlıyız. Bu çerçevede yılın ikinci çeyreği için toplam satış hacmimizde yıllık yaklaşık %95 oranında bir artış ve karlılığımızın devam etmesini öngörüyoruz. E-ticaretin milli takımı olarak bu başarıda katkısı olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Comments


bottom of page