top of page
  • Haber Merkezi

GPS ve Yaşanan Büyük Gelişme

Günümüzde sadece bilmediğimiz adresleri sorduğumuz bir sistem olmanın ötesine çoktan geçti. ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yönetilen GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) hızla büyüyen bir ekonominin de baş aktörlerinden birisi haline geldi.05.11.2020 tarihinde fırlatılan Tesla SpaceX’ in uydusu 5.000Kg’ lık yeni bir GPS uydusu taşıması hakikaten heyecan verici bir haber.


Konum bilgisi yani bir şeyin nerede olduğunu ya da meydana geldiğini bilme arzusu ile beraber GPS teknolojisi hayatımızın başköşesine kurulalı az bir süre olmadı. Gelinen noktada fırlatılan GPSIII uydusu ile birlikte finansal işlemlerde ve hisse senedi alım satımlarında, hava durumunu tahmin etmede, depremleri izlemede ve elektrik şebekesini çalışır tutmada daha hassas ve doğru bilgilere sahip olacağız.


Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geçen yıl yaptırılan bir araştırmaya göre GPS, ABD'de günde yaklaşık 1 milyar dolarlık ekonomik etkiye sahip. Google’ a sunulan bir raporda ise yakın gelecekte arama motorlarından elde edecekleri gelirden daha fazlasının Google Maps’ ten kazanılacağı öngörülmüştür.Kaynak:

1. GPS rules everything. And it's getting a big upgrade

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page