top of page
  • Haber Merkezi

Gittigidiyor Bir Kez Daha “Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” Listesinde

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, insan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından Great Place to Work Enstitüsü (GPTW) tarafından açıklanan “Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” (Turkey Best Workplaces for Women) listesinde 2. sırada yer aldı.


Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, insanı odağına alan yaklaşımı, çeşitlilik ve dahil etme odaklı kurum kültürüyle önemli başarılara imza atmayı sürdürüyor. 2017’den bu yana Great Place to Work Enstitüsü (GPTW) tarafından belirlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde en üst sıralarda yer alan şirket, 250-500 çalışan sayısı kategorisinde, “Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” listesine de 2. sırada adını yazdırmayı başardı.


Bu ödüle ikince defa layık görülen GittiGidiyor, son 6 yılda 5 defa yine GPTW tarafından verilen Diversity (Çeşitlilik) Özel Ödülü’nü kazanırken; bu yıl “Avrupa’nın En İyi İşverenleri” listesinde de 5. sırada yer almaya hak kazanmıştı.


“Toplumsal cinsiyet eşitliği kurum kültürümüzün bir parçası”

Kadının kamusal alandaki gücünün ve varlığını artırmanın ülkenin hem toplumsal hem ekonomik kalkınmasında vazgeçilmez bir unsur olarak gördüklerini söyleyen “GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, “2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin kapanması için bir nesil daha beklemek gerekeceğine işaret ediyor. Biz kurum olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu almak için bekleyecek vaktimiz olmadığına inanıyoruz. Kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan toplumsal cinsiyet eşitliğini her zaman önceliğimiz olarak görüyor, bununla birlikte kadının hem iş hem de sosyal hayatında güçlenmesine katkı sağlayacak projeler yürütüyor ve yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz” dedi. UN Global Compact ve UN Women’ın ortak girişimi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayan şirketler arasında yer aldıklarını hatırlatan Öget Kantarcı, “Teknolojide Kadın Derneği’nin (Woman in Tech) de kurucu üyeleri arasında yer alıyoruz. Özellikle kadın istihdam oranlarının düşük seviyelerde seyrettiği teknoloji gibi bir alanda hizmet veren bir şirket olarak, kadınlar için en iyi işyerleri arasında olmak bizim için büyük bir gurur. Bu başarıda emeği geçen tüm GittiGidiyor ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


“Kadın istihdamının artması için çalışmaya devam edeceğiz”

Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” listesinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden GittiGidiyor CPCO’su (Chief People and Culture Officer) Murat Yüksel, kurum olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı konularında çalıştıklarını belirtti. Yüksel,


GittiGidiyor olarak, kadın yöneticilerimizin oranı yüzde 31, yönetim kurulumuzun ise yüzde 30’u kadın yöneticilerimizden oluşuyor. Geçen yıla oranla kadın çalışan sayımızı yüzde 23 arttırdık. Bu oranları artırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte çeşitlilik ve kapsayıcılık bakış açımızla kadın/erkek tüm çalışanlarımız için en iyi şirket olmayı hedefliyoruz. Buradan hareketle cinsiyetler arası eşitsizliğin giderilmesine yönelik çok sayıda uygulama yürütüyoruz. Bunlar arasında Ebeveyn Manifestomuz, pandemi koşullarında önemi daha da ortaya çıkan iş-özel hayatın dengelenmesi için oluşturduğumuz Uzaktan Çalışma Tüzüğümüz, kadınların kariyer adımlarını daha güçlü atmaları için iş birliğinde olduğumuz pek çok STK ile toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptığımız özverili çalışmalarımız var. Çalışanlarımızın gönüllü olarak kurdukları Women’s Initiative Network (WIN) grubumuzun önderliğinde, kadınların kariyer yolculuklarında onları destekleyen pek çok projeye imza atıyoruz. Bunların sonucunda GPTW gibi çalışanların oylarının sonucuna göre belirlenen bir listede yer almak bize doğru yolda olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor ve motivasyonumuzu artırıyor. Bu başarıları elde etmemiz noktasında var gücüyle çalışan, emek veren tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page