top of page
  • Haber Merkezi

Gerçeklerle Black Friday!

‘Kaçırılmayacak Fırsatlar’ algısı ile yapılan iletişimler, kullanıcıları ihtiyaçlarından fazla alışveriş yapmaya iterken; Kasım ayında yapılan milyonlarca alışveriş dünyada olumsuz etki yaratmaya devam ediyor. Bu yıl da aynı sorunlar devam ederken; Nivogo, farkındalığı artırmak adına ‘Döngüsel Kasım’ filminde Black Friday gerçeklerine değindi.

Kasım ayı boyunca süren “fırsatlar kaçacak” iletişimleri kullanıcıları ihtiyaçlarından fazlasını almaya iterken, üretilen atık miktarını da giderek artırıyor.


2000’lerin başından bu yana Kasım ayı, indirimlerin ve fırsatların dönemi olarak geçiyor. Kasım ayı boyunca yapılan iletişimler ile insanlar fırsatları kaçıracağı korkusuyla ihtiyaçlarından fazla ürün satın alıyor. Araştırmalar ay boyunca satın alınan bu ürünlerin %80’inin çöpe atıldığını veya yakıldığını belirtiyor. Öte yandan sadece İngiltere’de bu yılki Black Friday’in ürün teslimatlarının 429.000 metrik ton sera gazı emisyonuna sebep olması bekleniyor. Böylece ay boyunca artan üretim ve tüketimin yarattığı karbon emisyonu ve su kullanımı dünya üzerinde yük oluşturmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik Akademisi’nin yılın startup’ı olarak seçtiği Nivogo, ihtiyaç fazlası alınarak dünya üzerinde oluşan bu yüke karşılık, hızlı modaya döngüsel bir alternatif sunuyor.


Hızlı modaya sunduğu döngüsel alternatifle hem markaların hem kullanıcıların farklı sebeplerden artık kullanamadıkları ürünlerini Türkiye’nin ilk ve en büyük Yenileme Merkezi’nde yenileyerek tekrar satışa sunan Nivogo, Kasım ayı fırsatlarına da yepyeni bir bakış açısı getirdi. Nivogo tarafından hazırlanan farkındalık filminde, Kasım ayı boyunca göz ardı edilmesi imkânsız gibi görünen fırsatların arka planındaki çevresel etki konusuna değinildi. Oben Alkan’ın samimi anlatımıyla çekilen “Döngüsel Kasım” filmi, Black Friday haftası yayınlandı. Binlerce kişinin paylaşarak destek olduğu ve toplam 3 milyondan fazla insana ulaşan “Döngüsel Kasım” farkındalık filmi büyük beğeni topladı.


Nivogo Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Tunahan Kafa; “Fırsatlar kaçacak korkusuyla ihtiyaçtan fazla alınan ürünlerin dünyamıza inanılmaz bir yük oluşturduğunu, sürdürülebilir iyi bir dünya hayali olan herkesle paylaşmak istedik. Amacımız, insanların ihtiyaçları olmayan ürünleri sırf fırsat kaçacak korkusuyla satın almaması konusunda farkındalığı sağlamak ve döngüsel alışveriş konusunda alışkanlıkları değiştirmek. 1 milyon yenilenmiş ürünümüze yaklaştığımız bu günlerde, Nivogo olarak yarattığımız iletişimin herkes tarafından sahiplenilerek paylaşıldığını, böylece farkındalığın giderek arttığını görmek hepimizi mutlu etti ve yaşanabilir yarınlara dair umudumuzu artırdı.” diyerek iyi bir gelecek için harekete geçmek isteyen herkesi, döngüsel dönüşüm hareketinin bir parçası olmaya davet etti.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Comments


bottom of page