top of page
  • Haber Merkezi

FED Tutanakları Sonrası Bitcoin Tekrar 25.000$ Direncini Test Ediyor

“Dün merakla beklenen FED tutanakları yayımlandı. Tutanaklar öncesi piyasalarda risk iştahı düşmüş, ABD hisse senedi endeksleri sert satış yemiş ve Bitcoin 23.700$ seviyelerine gerilemişti. Ancak tutanaklardan korkulan mesajlar çıkmadı. Kripto paralar tutanakların ardından değer kazandı. Bitcoin 24.500$’ı, Ethereum 1675$’ı gördü.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kripto paraların 24 saatini değerlendirdi.

Şahin olması beklenen ve önümüzdeki para politikası toplantısında 50 baz puan faiz artırımına ışık tutan demeçler gelebileceğini fiyatlayan piyasa açıklanan tutanaklar sonrası rahatladı. Fed tutanaklarına göre yetkililer faiz artış sürecinin bir süre daha devam etmesi gerektiğini ancak artış hızının 25 baz puana düşürülmesinin doğru bir adım olduğunu değerlendiriyor. Son dört günde %5’e yakın geri çekilme kaydeden ABD piyasaları bu mesajlardan sonra rahatladı ve dört gün sonra günü yatay pozitif kapatmayı başardı. Aynı şekilde son iki günde %5 civarı geri çekilen kripto para piyasası da akşam saatlerinden sonra toparlandı ve gözünü tekrar 25.000$ direncine çevirdi. Bitcoin dominasyonu 44,2 seviyesinde yatay kalırken Ethereum dominansı 19,2’ye yükseldi. Kripto para piyasasının toplam değeri ise tekrardan 1,1 trilyon doların üzerine çıktı. Altcoinler ise dün akşamdan sonra yükseldi. Dün Bitay’da en çok yükselen kripto paralar ACH, AMP, DODO ve RVN oldu.

Dün beklentiden olumlu mesajlar içeren Fed tutanakları sonrası ABD vadeli piyasaları sabah saatlerinde pozitif seyrediyor. Yeni günde risk iştahında artış var. Haftanın geri kalanında ciddi bir makro veri bulunmazken bugün TSİ 13.00’da açıklanacak olan Euro bölgesi tüketici enflasyonu verisi takip edilecek. Enflasyonun beş ay sonra artması beklenirken Euro’da baskı görülüyor. Beklentiden güçlü gelebilecek veriler küresel hisse senetlerinde bir baskı oluşturabilir. Ancak verinin kripto para piyasasına doğrudan ciddi bir etkisi olacağını kanaatindeyiz.


BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Dün FED tutanakları öncesi 23.700$ seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, hem dördüncü kez 25.000$ seviyesinden ret almış hem de son iki günde %6 gerilemişti. Dün açıklanan tutanaklar sonrası toparlayan ve tekrar 24.400$ seviyelerinden alıcı bulan Bitcoin, tekrardan gözünü 25.000$’a dikmiş durumda.


Hareketlilik gösterdiği kanalın orta bandına tutunmayı başaran ve tekrar kendisini yukarı atan Bitcoin için yukarı yönlü hareketin devamında tekrar kanalın üst bandı yani 24.800$ seviyeleri test edilebilir. Ardından bir sonraki direnç seviyesi olarak 25.220$ seviyesi karşılanabilir. 24.400$ seviyelerine tutunamaması halinde ise önce 24.000$ ardından 23.250$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentit


bottom of page