top of page
  • Haber Merkezi

Eğitim Sektörünün 2/3'ü Çevrimiçi Eğitim Olanaklarini İyileştirmek İçin Bt Bütçelerini Artiracak

Normalleşmeyle birlikte sınıflara geri dönüş gündeme gelse de özellikle yüksek öğretimde sanal derslerin birçok müfredatın parçası olmaya devam edeceği öngörülüyor.Çevrimiçi eğitim, teknolojinin eğitim stratejilerinin merkezinde yer aldığı pandemi döneminde yeni bir çağın başlangıcı oldu. Gelecek belirsizliğini korurken, dijital planlar eğitim kurumları için daha önemli hale geldi. BT ekipleri, mevcut altyapıların ve teknolojilerin güvenli bir eğitim deneyimi sunmaya uygun olup olmadığını değerlendirerek teknoloji sıfırlaması yapmak durumunda kaldı. Dynabook'un bir süre önce yaptığı The Hybrid Shift: Managing an increasingly remote workforce (Hibrit Değişim: Giderek artan uzak işgücünü yönetmek) adlı araştırma, eğitim alanında faaliyet gösteren BT liderlerinin yaklaşık üçte ikisinin bu yıl BT bütçelerini artırmayı planladığını ortaya koydu.


Pandemiyle birlikte okulda ve evde kullanılabilecek uygun eğitim teknolojilerine ihtiyaç duyulmaya başlandığını belirten Dynabook Türkiye İş Birimi Yöneticisi Ronald Ravel, eğitim dünyasında BT liderliğinde nelerin değişeceğini paylaştı. Uzaktan eğitimin bulut tabanlı teknolojilerin gücünü gösterdiğini belirten Ravel, “Eğitim kurumları sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte kapılarını kapatırken dijital çözümler sayesinde eğitim internet üzerinden devam edebildi. Bunun BT dünyasına da büyük etkisi oldu.


Örneğin, Dynabook'un çalışmasına göre, bulut tabanlı çözümler, uzaktan BT desteği ve siber güvenlik altyapısı, eğitim sektörünün en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. BT karar vericilerinin yüzde 84'ü pandemi öncesine göre güvenlik konusunda daha hassas. Aynı zamanda kurumların dörtte üçü artık bulut platformu kullanımına daha çok önem verdiğini söylüyor” ifadelerini kullandı.


Eğitim sektörünün yüzde 73’ü dizüstü bilgisayar satın alımını eskisinden daha fazla önemsiyor

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletlerin pandemi öncesinde bile sınıfların önemli bir parçası olduğunu söyleyen Ronald Ravel, geçtiğimiz yıl bu cihazların eğitim dünyasındaki rollerinin büyük ölçüde değiştiğini vurguluyor. Ravel, “Özellikle dizüstü bilgisayarlar karantina döneminin isimsiz kahramanları olarak öne çıktı. Araştırmamıza göre, eğitim sektöründeki BT departmanlarının neredeyse yüzde 73’ü bu cihazlarla ilgili satın alma kararlarını geçen yıla göre artık daha önemli olarak görüyor. Eğitim kurumları yüksek performanslı, düşmelere ya da darbeler karşı dayanıklı, eğitim ve öğrenim deneyimi için her şeyi sunan cihazlara ihtiyaç duyuyor. Kuruluşların büyük bölümü cihaz seçiminde güvenliğin, bağlantı seçeneklerinin, performansın ve dayanıklılığı önceliklendiriyor” diyor.


Öğretmenler için uzaktan destek teknolojileri, eğitim kurumlarının yüzde 58’inin öncelikleri arasında

Eğitim teknolojileriyle ilgili çalışmalar büyük ölçüde öğrenci verimliliğine odaklanıyor. Ancak öğretmenler de güvenli ve etkili bir eğitim ortamı için BT desteğine ihtiyaç duyuyor. Normalleşme süreciyle birlikte sınıflara geri dönüş gündeme gelse de özellikle yüksek öğretimde sanal derslerin birçok müfredatın parçası olmaya devam edeceği öngörülüyor. Bu, pandemi sonrası döneme girerken öğretmen üretkenliği ve iş birliği argümanının önemini koruyacağı anlamına geliyor. Bu nedenle öğretmenlere de öğrencilerin eğitimini desteklemeye devam etmeleri için doğru teknolojinin sağlanması gerekiyor. Dynabook'un araştırmasına göre, eğitim kurumlarının yüzde 58’i öğretmenler için uzaktan destek teknolojilerine öncelik veriyor.


“Teknoloji eğitimin en önemli parçası olmaya devam edecek”

Geçtiğimiz bir buçuk yıl içerisinde birçok okulda dijital dönüşümün hızlandığını söyleyen Ronald Ravel, “Pandemi, eğitimi destekleyen dijital hizmetler konusunda farkındalığı artırdı ve bunun sonucunda birçok BT departmanının BT önceliklerini yeniden belirlemesine ve altyapıyı gözden geçirmesine neden oldu. Geçtiğimiz yıl, teknolojinin hem okullarda hem de evde hayatı kolaylaştırdığını gördük. Teknoloji, önümüzdeki yıllarda da eğitimin en önemli parçası olmaya devam edecek” diyor.


Günlük bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayan güçlü araç setiyle eğitim için doğru tercih

Dynabook’un performans, üretkenlik ve çağdaş tasarımı uygun bir fiyat noktasında birleştiren 15 inç ekrana sahip cihazı Satellite Pro C50-G, eğitim için uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Koyu mavi şık dış yüzeyiyle modern bir estetik görünüme sahip olan cihaz; evde, ofiste veya hareket halinde olan günümüzün modern profesyonelleri ve öğrencilerine hitap ediyor. Satellite Pro C50-G, premium fiyat etiketi olmadan, kompakt ve çekici form faktörüyle kullanıcısına günlük bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayan güçlü bir araç seti sunan Satellite Pro C50-G; günümüzde veri güvenliğinin birçok işletme ve eğitim kurumu açısından büyük bir endişe kaynağı haline gelmesi nedeniyle, tüm bilgileri cihazda şifreleyen ve verilerin değiştirilme riskini azaltan fTPM 2.0 (Firmware Based Trusted Platform Module) teknolojisiyle geliştirildi.


Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comments


bottom of page