top of page
  • Haber Merkezi

“Dijital Tarım Projesinde” Yeni Bir Pazarın Gelişmesi Destekleniyor

Vodafone Business’ın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile hayata geçirdiği dijital tarım projesi kapsamında kurulan Dijital Tarım İstasyonları’nın birinde yüksek katma değere sahip kuşkonmaz üretimi yapılıyor. Kuşkonmaz yetiştiriciliğinde, Dijital Tarım İstasyonlarının kullanılmasıyla üretim süreçlerinde verilen kararların çevresel etkilerini azaltmak, bilgi ve veriye dayalı sürdürülebilir bir değer zinciri yaratmak hedefleniyor.

İşletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business’ın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile hayata geçirdiği, verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen proje kapsamında biri üretici serası diğeri açık alan olmak üzere, yerleştirilen Dijital Tarım İstasyonlarından sonuçlar alınmaya başlandı. Proje kapsamında pilot arazi olarak seçilen sahalardan birinde Türkiye için yeni bir ürün olan ve yüksek katma değere sahip kuşkonmaz üretimi yapılıyor. Kuşkonmaz yetiştiriciliğinde, Dijital Tarım İstasyonlarının kullanılmasıyla üretim süreçlerinde verilen kararların ve yapılan uygulamaların çevresel etkilerini azaltmak, bilgi ve veriye dayalı sürdürülebilir bir değer zinciri yaratmak hedefleniyor. Proje, kuşkonmazın Avrupa’ya ihracatında ve ülkemiz tüketiminde, düşük karbon ayak izine sahip, düşük maliyet-yüksek verim ve kaliteyle sürdürülebilir tarım yapılmasını sağlarken, ülkemiz için getirisi yüksek bir ihracat ürününde yeni bir pazarın gelişmesini destekliyor.


Kuşkonmaz üretiminin gerçekleştirildiği Asparagus Tarım A.Ş. de sulama, ATSO desteği ile tarlaya kurulan meteoroloji istasyonundan alınan sıcaklık ve toprak nem ölçümlerine göre yapılıyor. İstasyondan yapılan rüzgar durumu takibi ve hastalık uyarılarına göre ilaçlama programı yapılırken, kameralı feromon tuzağından alınan verilere göre de zararlılarla mücadele ediliyor. Ayrıca seçilen tarih aralığında hava/toprak sıcaklığı, toprak nemi/yağış miktarı, solar radyasyon/buharlaşma/nem gibi veriler, tarlaya özel takip edilebiliyor. İstasyonlardan elde edilen raporlara göre, kuşkonmaza özel hastalıkların (mor leke, pas) nem-sıcaklık ilişkisine göre riskinin yüzdesel olarak arttığı dönemlerde, önceden aksiyon alınarak, hastalığın tarlada oluşmadan önlenmesi sağlanabiliyor. Toprak sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde bitki uyuma periyoduna geçmeden, hava sıcaklığı ise 1 derecenin altına düştüğünde don tehlikesinden dolayı uyarı sistemi devreye girebiliyor.


ATSO desteğiyle tarlaya yerleştirilen dijital tarım istasyonlarıyla Asparagus Tarım A.Ş. de;

• İthal bir sebze yerli üretilerek ve diğer üreticilerin üretmesine destek olarak, kuşkonmaz üretiminin CO2 eşdeğerini onda bire düşürdü.

• Gerektiği kadar ve zamanında sulama yapılarak, su kaynakları korunabildi.

• Enerji tüketimi azaltılabildi.

• Ürün kalitesi, zamanında yapılan uygulamalarla artırılabildi.

• Kayıplar, henüz oluşmadan önlenebildi.

• İlaç/gübre maliyetleri kontrol edilebildi.

• Vaktinde ve doğru frekansta ilaçlama ve toprak işleme yapılarak traktör kullanımı, dolaysıyla mazot tüketimi de azaltılabildi.

• Toprağın ve suyun gereksiz ilaç ve gübre kullanımlarıyla kirlenmesi önlenebildi.

• Olası don, sel ve su baskınına karşı önlem alınarak ürün zayiatı tarlada önlenebildi.

• Alternatif hasat programları ve hasat öngörüleriyle, geçmiş dönem bitki gelişimi ve iklimsel analizler kullanılarak planlama yapılabildi.


Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, şunları söyledi:

“Vodafone Business olarak sunduğumuz Dijital Tarım çözümümüz hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgarın hızı ve yönü, toprak sıcaklığı ve toprağın nemi gibi kurulu olan arazinin meteorolojik değerlerini ölçebiliyor. Araziye özel 14 günlük hava tahmin raporu oluşturulabiliyor ve don ile fırtına uyarısında bulunabiliyor. İklime bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturulabiliyor ve ilaçlamada %50’ye yakın bir oranda tasarruf sağlanabiliyor. Arazideki buharlaşma hesaplanarak ve toprak nemi izlenerek sulama planlaması yapılabiliyor. Bölgeye özel tahminlenen meteorolojik datalar sayesinde, ekim yapılacak ürün çeşidinin daha doğru seçilmesine imkan sağlanıyor. Evapotranspirasyon hesaplaması ve kuraklık uyarısına bağlı olarak sulama yönetimi sunulabiliyor. Fenolojik gözlem modellemesi ile gübrelerin bitki üzerindeki gelişimi günlük raporlanabiliyor. Mobil laboratuvar sayesinde topraktan anlık amonyum-nitrat-potasyum-sülfat değerleri ölçülebiliyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında ülkemiz için yüksek katma değere sahip kuşkonmaz üretimine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.”


Vodafone Business ile yürüttüğü Dijital Tarım Projesiyle gelinen noktadan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, şunları söyledi:

“İki yıl sürecek projenin pilot uygulamasına ATSO üyesi iki firmada istasyon kurularak başlandı. Proje kapsamında ATSO üyesi Eli Belinde - Asparagus Tarım A.Ş. ve Kaltun Organik Tarım Ürünleri Ltd. Şti. dijital tarım uygulamasına geçen firmalar oldu. Kuşkonmaz üretiminin gerçekleştirildiği Asparagus Tarım A.Ş. de istasyonlardan elde edilen raporlara göre iyi sonuçlar alınmaya başlandı. CO2 salınımı, sulama, elektrik tüketimi, ilaç-gübre maliyetleri, vaktinde ilaçlama ve toprak işleme yaparak traktör kullanımı dolayısıyla mazot kullanımı azaldı ve ürün kalitesi artırıldı. Yakın zamanda Odamız bünyesinde eğitim faaliyetleri veren ATSO Akademi bünyesinde kurulacak olan Dijital Tarım Akademisi tarafından da online ve yüz yüze eğitimlere başlayacağız.”Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Comentarios


bottom of page