top of page
  • Haber Merkezi

DE-CIX Global Pazarlardaki Varlığını Meksika Pazarı ile Genişletiyor

Dünyanın lider internet değişim operatörü DE-CIX, Meksika pazarına girdiğini duyurdu. Şirkete ait dağıtılmış İnternet Değişimi, Mexico City ve Santiago de Querétaro’da yer alacak ve ISP’ler, içerik dağıtım ağları, ağ operatörleri, bulut hizmeti sağlayıcıları ve her büyüklükteki kuruluş için veri merkezi ve operatörden bağımsız, güvenli ve yüksek performanslı bir birbirine bağlantı platformu sağlayacak. İlk adım olarak, DE-CIX’in küresel ağına eklenen 45’inci pazar olan İnternet Değişim Noktası, KIO Veri Merkezleri’nde barındırılacak ve 2024’ün başlarında hizmete hazır hale gelecek. Zamanla çeşitli operatörlerden daha fazla sayıda veri merkezi etkinleştirilerek, şirketin ülkedeki erişimini genişletecek. DE-CIX Meksika, güneybatı bölgesine hizmet veren, operatör ve veri merkezi bağımsız en büyük İnternet Değişimi olan ve ABD’deki en iyi ilk 15 İnternet Değişimlerinden biri olan DE-CIX Dallas’ın gelişmekte olan birbirine bağlantı ekosistemine doğrudan bağlanarak, Kuzey Amerika bulutlarına, içeriğine ve uygulamalarına düşük gecikme süresi ve yüksek performanslı erişim sağlayacak. Yeni İnternet Değişim Noktası, Kuzey Amerika ve global DE-CIX ekosistemine entegre edilecek. İlk günden itibaren, DE-CIX’in tüm hizmet portföyü kullanıma sunulacak.

DE-CIX CEO’su Ivo Ivanov konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Meksika’daki milyonlarca kullanıcı, en son teknolojiye sahip dijital hizmetleri hak ediyor. Bu, düşük gecikmeyle birbirine bağlanan ve hem özel hem de ticari amaçlar için içeriği, bulutu ve uygulamaları son kullanıcılara mümkün olan en yakın şekilde yerelleştiren olası olan en iyi altyapıyı gerektiyor. Bu önemli pazara girişimizde KIO Veri Merkezleriyle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Meksika, şu anda halen güçlü bir İnternet Değişiminden ve uyumlulaştırılmış birbirine bağlantı ekosisteminden yoksun. DE-CIX, artan birbirine bağlantı talebini yalnızca eşleşme (peering) ile değil, aynı zamanda bulut bağlantısı ve bulut tabanlı uygulamalara doğrudan erişim gibi modern kurumsal düzeyde birbirine bağlantı hizmetleriyle karşılamaya hazır. Bu durum, içerik ve uygulamalarda daha yüksek performans ve daha iyi kullanıcı deneyimi ile işletmeler ve bireyler için uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli internet erişimi sağlayarak dijital ekonominin potansiyelini ortaya çıkaracak.”


KIO Veri Merkezleri CEO’su Santiago Suinaga ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “DE-CIX’i Meksika pazarında karşılamaktan memnuniyet duyuyoruz ve KIO platformunun, DE-CIX platformuna ev sahipliği yapmak için en iyi seçenek olarak seçilmesinden onur duyuyoruz. Bağımsız hizmet sunabilme, bizim işimizin temellerinden biri ve ekosistemimizin tüm üyelerine daha fazla katma değerli hizmet sunulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Meksika pazarının dijital alana sürekli olarak yatırım çektiğini görmek harika.”


DE-CIX’in Meksika pazarına girişinin ilk adımı olarak, Santiago de Querétaro’da bir veri merkezi olan KIO QRO1 etkinleştirilecek ve Mexico City’de KIO MEX2, MEX4 ve MEX5 olmak üzere üç tesis faaliyete geçecek. Platform, DE-CIX Dallas’ın gelişen birbirine bağlantı ekosistemine doğrudan bağlanarak Kuzey Amerika içeriğine ve uygulamalarına düşük gecikmeli ve yüksek performanslı erişim sağlayacak. Meksika’daki; AWS, Microsoft, Oracle ve Google’ın yanı sıra zaten konumlanmış veya pazara girmeyi planlayan bulut hizmeti sağlayıcılarının büyüyen yerel ekosistemi, Kuzey Amerika bulut bölgelerine erişim yoluyla ve kurumsal ağların DE-CIX Bulut Değişimi üzerinden bulutlara doğrudan bağlanması sağlanarak daha da zenginleştirilecek.



Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni





0 yorum

Comments


bottom of page