top of page
  • Haber Merkezi

Dassault Systèmes adına gerçekleştirilen CITE Research anketi sonuçları

ABD ve Avrupa'da teknoloji sektöründen 1.000 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen bir anket yapay zeka, yetenek açıkları ve dijital dönüşüm konularındaki eğilimleri ortaya koyuyor.

Ankete göre yapay zeka, siber güvenlik alanındaki endişeler ve dijital dönüşüm maliyetleri ilk akla gelen konular arasında yer alıyor. Bunları pazara çıkış süresi, gelirler ve daha birçok konuyu etkileyen yetenek eksiklikleri takip ediyor.

Sonuçlar, daha küçük şirketlerin yapay zeka yetenekleri, doğru yetenek setleri ve dijital platformlar aracılığıyla yakalayabilecekleri fırsatların altını çiziyor.

Dassault Systèmes (Euronext Paris: FR0014003TT8, DSY.PA) CITE Research anketi, start-up'lar ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin, mevcut yerleşik süreçlere ve kurumsal yapılara sahip büyük şirketleri geride bırakma fırsatlarını vurgulayan eğilimleri ortaya koydu.

 

Bağımsız pazar araştırma şirketi CITE Research tarafından ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'da teknoloji sektöründen 1.000 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen yapay zeka, yetenek açıkları ve dijital dönüşüm eğilimleri üzerine gerçekleştirilen ankette, kullanılmayan yapay zeka, BT ve siber güvenlik yetenekleri ile dijital platformların kullanım kolaylığı gündeme geldi.

 

Katılımcılara işyerindeki yapay zeka araçlarına ilişkin algıları, siber güvenlik sorunları hakkındaki endişeleri ile zayıf BT ve siber güvenlik yeteneklerinin kullanılmasının doğurduğu sonuçlar, dijital dönüşüm seviyeleri ve daha birçok konuda sorular soruldu. Önemli bulgular ise aşağıdaki gibi özetlendi:

 

·         Yapay zeka, endüstriyi ve toplumu radikal bir şekilde dönüştürecek. Bu bağlamda yapay zeka temel bilgi işlem yeteneklerinin yardımıyla yeni başlayanlara ve küçük/orta ölçekli işletmelere avantaj sağlayacak;

·         İşletmelerin %84'ü yapay zeka kullanımına izin veriyor ve %68'i sohbet robotlarını kullanıyor. Ayrıca işletmeler makine destekli tasarım, entegrasyon ve makine öğrenimi gibi daha etkili diğer yetenekler kullanıcı verimliliğini artırmaya hazırlanıyor;

·         Katılımcıların %64'ü rekabet edebilmek için gereken yeteneklere sahip çalışanları bulmanın giderek zorlaştığı görüşünde. 73'ü siber güvenlik sorunlarından endişe duyuyor. Katılımcıların yalnızca %40'ı bu sorunları çözebilecek doğru siber güvenlik yetenekleri olan çalışanlara sahip;

·         Siber güvenlik yetenekleri açığının sebep olduğu problemler arasında daha yüksek ürün ve hizmet maliyetleri, güvenlik sorunları, daha yavaş pazara sunma süresi, daha düşük gelir yer alıyor. Doğru yetenek setleri aracılığıyla küçük işletmeler için iyileştirme alanlarını ortaya çıkarıyor; 

·         Kuruluşların %87'sinin dijital dönüşümlerini büyütme imkanı bulunuyor.  Büyük şirketlerin üçte birinden fazlası, dijital dönüşümü uygulama maliyetlerini ve yönetim becerilerini benimseme sürecini şirketlerin önündeki engeller olarak görüyor. Bu da daha küçük işletmelerin dijital platformlarla önemli fırsatları yakalamaları için daha avantajlı bir pozisyonda olduklarını ortaya koyuyor.

 

Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE Works Kıdemli Başkan Yardımcısı Gian Paolo Bassi araştırma ile ilgili şunları söyledi: "SOLIDWORKS ve 3DEXPERIENCE Works topluluğumuzu etkileyen güncel konuları keşfetmek istedik. Bu ankette ortaya çıkan eğilimler, küçük işletmelerin daha çevik, yenilikçi, güçlü ve işbirlikçi pozisyona gelerek elde ettikleri benzersiz avantajları vurguluyor. 3DEXPERIENCE platformundaki 3DEXPERIENCE Works portföyünün bir parçası olan SOLIDWORKS uygulamalarımız, topluluğun bunları başarmak ve işlerinin her alanında başarılı olmak için sanal ikizlerin gücünden yararlanmasını sağlıyor."

 

Anketin bulguları, Dassault Systèmes'in 3DEXPERIENCE Works ve SOLIDWORKS topluluğuna yönelik 11-14 Şubat tarihlerinde Dallas'ta düzenlenen 3DEXPERIENCE World'de çeşitli oturumlar, networking ve atölye çalışmalarına yansıtıldı.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Opmerkingen


bottom of page