top of page
  • Haber Merkezi

CZ Vazgeçti Piyasa Düştü

Binance Ceo’su CZ, FTX’in sorunlarının düşünülenden daha büyük olduğunu ve şirketi almaktan vazgeçtiklerini duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı ve SEC, FTX’e inceleme başlattı. Bitcoin, en son Kasım 2020 tarihinde test ettiği 15.500$ seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Geçtiğimiz 24 saat içinde 365 bin kişi tasfiye edildi ve toplam tasfiye miktarı 700 milyon $ olarak gerçekleşti. Tüm piyasaları ilgilendiren ABD enflasyon verisi bugün Türkiye saatiyle 16:30’da açıklanacak. Enflasyon verisi ile ilgili beklenti %8,0


Piyasa Notları

· Küresel piyasalar ABD’deki ara seçimlere ve bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisine odaklanmışken hafta başından bu yana süren iyimser hava bozuldu.

· İki büyük kripto para borsası Binance ve FTX arasında yaşanan sıkıntılar ve oluşan riskler Nasdaq başta olmak üzere hemen hemen tüm küresel piyasalara da yansıdı. ABD endeksleri olan S&P 500 ve Nasdaq günü %2’lerin üzerinde düşüşle kapattı.

· Hafta sonundan bu yana kripto para piyasasının odaklandığı tek konu olan FTX krizi günden güne büyüdü ve dün itibariyle umutlar yok olmuşa benziyor. FTX borsasının çok ciddi bir nakit ihtiyacı var ve bunu karşılayacak bakiyeleri bulunmuyor.

· Yükümlülükleri 8 milyar dolara çıkan FTX borsasının CEO’su Sam Bankman Fried (SBF) yatırımcılarına platformun nakit enjeksiyonuna ihtiyacı olduğunu, aksi halde iflas başvurusu yapacaklarını söylemesinin ardından Bitcoin 17.000$ seviyelerinin altını gördü.

· Özellikle dün akşam saatlerinde Binance CEO’su CZ’nin “üzücü bir gün. Denedik, ama…” şeklindeki twiti açıklamaları piyasadaki umudu yok eden açıklama oldu. Açıklamanın ardından Bitcoin 15.600$’a kadar geriledi.

· FTX’i satın almak için niyet mektubu imzaladığını açıklayan Binance’in anlaşmadan çekilmesi ile kriz derinleşti ve FTX çalışanlarının çok büyük bir bölümü istifa etti.

· Yaşanan olaylar sadece bir borsanın iflas etmesinden ziyade tüm kripto para piyasasıyla birlikte bu sektöre yatırımı yapan büyük fonların da sistemik risklerle karşı karşıya kalabileceği bir hale dönüşebilir. Nitekim JP Morgan analistleri de “dalga dalga gelebilecek” bir teminat tamamlama çağrıları finans sektörünü karşılayabilir şeklindeki açıklamaları endişe verici.

· Sabah saatlerinde Tron ağının kurucu Justin Sun, likitide kriziyle karşı karşıya kalan FTX borsasıyla krizi çözmek ve ileriyle dönük bir yol haritası oluşturmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu son haberle piyasa genelinde %5 civarında bir yukarı yönlü gerçekleştiğini görüyoruz.


10 KASIM BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Kripto para piyasaları son dönemde 18.900$ seviyelerini dip olarak kabul etmişken üst üste yaşanan olumsuz gelişmelerle birlikte 18.000, ardından 17.000 ve daha sonra 16.000 seviyesinin altını gören Bitcoin, yeni güne %5’lik primle başladı.


Fibonacci 0’a denk gelen 15.500 seviyelerine kadar gerileme kaydeden Bitcoin buradan ve yaklaşık iki yıllık desteğinden güç alarak tekrar 16.000 seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin, şu anda 16.700 seviyelerinde fiyatlanıyor. Eski destek olan 17.000 seviyesi ilk etapta ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkarken açıklanacak ABD enflasyonu ile birlikte FTX tarafından gelebilecek kötü haberler Bitcoin’i tekrar 15.000 seviyesinin altına düşürebilir.


10 KASIM ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum bir günde %20 düşüş yaşayarak 1070$ seviyelerini test etti. Tepki alımlarıyla sabah saatlerinde %6 civarında yükselerek 1.170$ seviyelerinde fiyatlanıyor. 1.152$ destek seviyesinin üzerinde hareketlilik göstermesi olumlu fakat bu seviyenin üzerinde günlük kapanış yapması önemli olacaktır. Ethereum olumsuz haber akışının devamında ilk destek 1.152$ ardından ise 1000$ psikolojik destek seviyesi karşılanabilir. Eğer bu seviyelere tutunamaması halinde 878$ seviyeleri test edilebilir. Olumlu senaryoda ise ilk olarak 1.152$ üzerinde günlük kapanışlar ardından önemli bir direnç seviyesi olan 1280$ ardından ise 1.322$ test edilebilir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page