top of page
  • Haber Merkezi

Bitcoin Yeni Haftaya 29.400$ Bölgesinden Başladı

“Lider kripto para birimi Bitcoin, cuma günü kapanışını gerçekleştirdiği 29.400$ bölgesinden hafta sonu da ayrışmadı ve yeni haftaya bu bölgeden başladı. Lider altcoin Ethereum 1.850$ bölgesinden alıcı bulurken, kripto para piyasasının toplam değeri 1,17 trilyon dolar düzeylerinde seyrediyor. Hafta sonu kripto para piyasasını ilgilendiren bir haber piyasalarda yankılandı. Bu haber, ABD Eski Başkanı Donald Trump’un sahip olduğu Ethereum miktarıydı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk iş gününde gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen olumlu tüketici enflasyonu verisiyle bir miktar hareketlenen Bitcoin, cuma günü beklenti üstü açıklanan üretici enflasyonu ve SEC’in Ark 21Shares’in spot Bitcoin ETF başvurusunun değerlendirme süresini uzatma kararı sonrası tekrar yatay düzleme geri döndü. Geride bıraktığımız haftada olduğu gibi tekrar yakın dönem tarihsel ortalamaların bir hayli altında bulunan hacimlere sahne olan kripto para piyasasında günlük hacimler 25-30 milyar dolar düzeylerinde fiyatlanıyor.


Kripto para piyasasında hafta sonu ciddi ilgi gören bir haber yankılandı. ABD’nin bir önceki başkanı ve 2024 seçimlerinde cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump’ın son mali açıklamasında 250 bin dolar ila 500 bin dolar arasında Ethereum’a sahip olduğu ortaya çıktı. Kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılan 2023 OGE mali açıklama belgelerine 500 bin dolara yakın kripto varlığa sahip olan Trump’ın bu varlığı çeşitli kaynaklara göre 2022 yılının aralık ayında piyasaya sürülen ve 24 saat içerisinde tükenen Trump NFT’lerinden oluşuyor. Farklı bir başkan olarak görülen Trump’ın başkan seçilmesi halinde kripto para sektörünü heyecanlı günler bekleyebilir. Doğrudan ABD eski başkanının ve 2024 başkan adayının kripto para yatırımı yapması ise piyasa oyuncularını mutlu etti ve geleceğe yönelik beklentilerin olumlu şekilde ilerleyebileceği konusunda piyasaya umut veriyor.


Diğer yandan hareketsiz geçen haftada yatırımcıların ilgisini çeken ve ön plana çıkan bazı altcoinler de mevcuttu. RUNE, MC, DODO, AKRO ve OXT çift haneli kazançlar sağlayarak yatırımcılarını geçtiğimiz hafta sevindiren kripto paralar oldular.


Bu hafta da piyasaları önemli gelişmeler bekliyor. Özellikle çarşamba günü FED tutanakları piyasalar tarafından dikkatli şekilde takip edilecek. Uzun vadeli enflasyon görünümünün gerilemesi piyasada faiz konusunda beklentileri olumlu tarafa yönlendirirken bir sonraki toplantıda FED’in olası bir faiz artırmama sinyalini vermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyebilir.


Bitcoin (BTC) Teknik Analiz          

Bitcoin hafta sonu %0.7’lik düşüş hareketi ardından bu sabah saatlerinde 29.400$ seviyelerinde alıcı buluyor.


Hacimsiz ve düşük volatil hareketliliğine devam eden Bitcoin hala düşen kanal trendini sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde 29.100$ seviyelerini test etmesinin ardından tekrar yukarı yönlü hareketlenen Bitcoin için olası yükseliş hareketine devam etmesi halinde 29.500$ üzerinde fiyatlanması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde günlük mum kapanışları yapması halinde ilk olarak 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 29.620$ ardından da kanalın üst bandı 29.880$ seviyeleri bir sonraki direnç seviyeleri olarak çalışabilir.


Olası aşağı yönlü bir harekette ise sırasıyla 29080$ ve majör yükselen trend çizgisine denk gelen 28.860$ seviyeleri önemli destek seviyeleri olarak karşılanabilir. 


Ethereum (ETH) Teknik Analiz             

Ethereum, düşen kanal içerisindeki hareketliliğine devam ederken yaklaşık altı gündür kanalın orta bandını kıramadı. Yeni güne yeşil mum ile başlasa da bu sabah saatlerinde tekrar kanalın orta bandında 1.850$ seviyelerinde alıcı buluyor.


Kanalın orta bandı seviyesi olan 1.850$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamaması halinde aşağı yönlü hareketle ilk olarak 1.835$ ardından da majör yükselen trend seviyesi olan 1.820$ seviyelerini test edebilir.


Olası yukarı yönlü bir harekette ise 1.850$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Ardından da 50 günlük hareketli ortalama seviyesi 1.866$ seviyesinin bir sonraki direnç seviyesi olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyelerin kırılması halinde 1.885$ seviyelerine kadar bir yükseliş gözlemlenebilir.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page