top of page
  • Haber Merkezi

Bitcoin, Yeni Günde 24.485$’ dan Alıcı Buluyor

“Haftaya yükselişle başlayan kripto paralarda Bitcoin, yeni günde 24.300$; Ethereum da 1700$ seviyesinden işlem görüyor. Günün en önemli olayı ise ABD’de açıklanacak Şubat ayı enflasyon verisi. Piyasaların gözü kulağı bu veride.” Bitay Araştırma Departmanı Betül Yavuz piyasaları değerlendirdi.

ABD’de banka iflaslarının ardından hisse senedi piyasalarında baskı dün de devam etti. ABD Başkanı Biden’ın 2008’de yaşanan bankacılık krizlerin tekrar etmemesi için önlemler alınacağını ve bankalardaki varlıkların korunacağını açıkladı. Bu açıklama ardından hisse senedi piyasaları ufak toparlanmalar yaşayarak yatay kapanışlar yaptı. Süregelen banka krizleriyle beraber ABD borsalarında görülen çıkışlar kripto piyasasına pozitif etki yarattı. Dün itibariyle Bitcoin %13 civarında artış göstererek 24820$ seviyelerini test etti. Bu sabah saatlerinde de 24300$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Ethereum da Bitcoin’i takip ederek %8 yükselişle 1700$ seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinlerde ise %5 civarında toparlanmalar mevcuttu.


Bir ayda %20 civarındaki geri çekilmeleri toparlayan Bitcoin’in bu yükselişiyle beraber kripto piyasasının toplam değeri psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde hareketlilik gösteriyor. Bitcoin’in dominasyonu (hakimiyeti) %45, Ethereum dominasyonu da %19,6 seviyelerinde yer alıyor. Yükselişlerin ardından bugün LOOM %80’lik yükselişle ilk sırada yer alırken, HT, KEY ve RIF çift haneli kazançlar ile Bitay’da en çok yükselen kripto para olarak öne çıkıyor.


Bugün TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verisinin yıllık %6.4’ten %6’ya gerilemesi bekleniyor. Piyasalarda son zamanlarda yaşanan banka iflaslarından sonra FED’in faiz artışlarını azaltması beklentisi hakim. Fakat Powell’ın daha önceki konuşmalarında sıkça bahsettiği verilerden biri olan enflasyon verisi faiz kararı için oldukça önemli olacaktır. Veri sonrası piyasa beklentilerinin netleşmesi bekleniyor. Verinin açıklanacağı bu günde piyasalardaki volatililenin tekrar artmasını bekliyoruz.


BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, dün itibariyle %12 civarında hızlı bir artış göstererek bugün sabah saatlerinde 24820$ test ederek 24390$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Mart ayının başında kırdığı yükselen kanalın içine tekrar dahil olan Bitcoin kanalın orta bandından ret almış gözüküyor. 200 günlük hareketli ortalamadan destek alarak yükselen ve 50 günlük hareketli ortalama üzerinde olan Bitcoin için pozitif bir görünüm hakim.


Yukarı yönlü hareketliliğin devamında tekrar kanalın orta bandı olan 24800$ seviyelerini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılmasıyla daha önce birçok kez denediği ve kıramadığı 25250$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.


Aşağı yönlü bir harekette ise önemli ve ilk destek seviyesi olan 23950$’a tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde 23103$ seviyesi ardından da 22850$ seviyeleri karşılanabilir.


XRP TEKNİK ANALİZ

XRP, XRP, Kasım 2022’den bu zamana kadar yükselen bir kanalın içerisinde hareketlilik gösteriyor. Dün itibariyle birçok kez test ettiği bir seviyeden destek bugün sabah itibariyle 0.3697$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç seviyesi olarak 50 günlük hareketli ortalama olan 0.3816$ seviyesi karşılanabilir. Ardından hem 200 günlük hareketli ortalama hem de fib seviyesi olan 0.3984$ oldukça kritik bir direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağı yönlü bir harekette ise ilk olarak 0.3605$ ardından da 0.3556$ seviyelerinin güçlü bir destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyelerin kırılması halinde ise 0.3313$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page