top of page
  • Haber Merkezi

Bitcoin, Madenci Satışları Sonrası Balina Alımları ve NASDAQ’la 25.000$’a Tepki Gösterebilir

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü yaptığı değerlendirmede şu sözlere yer verdi:

Kasım ayında yapılacak Senatör seçimleri öncesinde dün Fed Başkanı Powell, Kongre önünde zorlu bir sınav verdi. Ekonomide sürprizlere açık kapı bırakan cümlelerinden enflasyonun bir süre daha yüksek seyredeceğini ve aynı zamanda yumuşak inişin ise ‘çok zorlu’ olacağını yineledi. Şu sıralar yumuşak iniş kelimesi piyasalar için önemli bir ifade değil. Zira Powell’ın cümlelerinden Fed’in gazı artıracağı ve faiz artırımlarını sertleştirerek devam edeceğini öğrendik. Bunun yanı sıra Philadelphia Fed Başkanı Harker da dünkü yaptığı konuşmada ekonominin birkaç çeyrek daralabileceğinin altını çizdi. Böylelikle ilk kez bir Fed yetkilisinin ağzından resesyonun geleceğini duymuş oldu. Resesyon burada risk olmaktan çıkmalı çünkü kontrollü bir resesyon, işsizlikten feragat edilecek birkaç puan, Fed’i aşırı ısınan ekonomiden kurtarabilir ve enflasyonu soğumaya geçirebilir. Powell sonrası piyasada kısmen rahatlama görüyoruz. DXY ve ABD tahvil faizlerinde hafif gerileme söz konusu olurken, halen daha kritik geçiş sürecini devam ettiriyoruz.


Kripto paralarda ise madencilerin mayıs ayında ürettikleri tüm Bitcoin’leri sattıklarını hatta satış montanı ilk 4 ayın toplam değerinin dört katı olduğunu belirtmiştik. Likidite ihtiyacı, borç ödemeleri, hash rate artışına bağlı coin çıkarma zorluğunun artması gibi etmenler madenciler üzerinde ciddi baskı yaratıyor. Buna rağmen 10 BTC ve üzeri Bitcoin cüzdanlarının birikime geçmesi bizler için önemli ve sarsılan 20.000$ desteğinin kuvvetlenmesinde önemli rol oynayabilir.


Buna ek olarak bir dönem 1,0 seviyesine çok yakın seyreden (super correlated) Bitcoin-Nasdaq ikilisinin ilişkileri zayıflayarak devam etse de halen daha pozitif tarafta 0,47 seviyesinde. Nasdaq son dönemde yapmış olduğu yukarı tepki hareketlerinde Bitcoin’i beraberinde taşıyamadı. Buna karşılık Bitcoin aşırı korku ve endişelerle madenci satışlarının yarattığı panikle aşırı satım bölgesinde tarihsel seviyelere geriledi. Nasdaq’ın hareketlerine ayak uyduramaması ve yukarıdaki nedenlerle birleştirdiğinizde tepki şansını artırıyor.


Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda; 19.800$ seviyesini aşağı yöne esnetmediği sürece burası ikinci omuz olabilir ve ters OBO formasyonuna dönüşebilir. 21.500$ seviyesinin de kırılması durumunda %20’lik bir teknik hareketle 25.000$ seviyelerine doğru tepkiler görülebilir. Haftalık periyotta da RSI tarihsel düşük seviyelerde ve aşırı ucuzluğun yarattığı tepki beklentilerine kapı aralıyor. Yine de 19.800$ gerisi stop loss olarak bulundurulmalı ve 21.500$ bölgesindeki işlem hacmi takip edilmelidir.Kaynaklar:

1. Basın Bülteni


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page