top of page
  • Haber Merkezi

Bitcoin’i Resmi Para Birimi İlan Eden Başkan Beştepe’ye Geliyor, Kripto Görünümleri Zayıf

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü yaptığı değerlendirmede şu konulara değindi:


Ülkesinde alternatif finans oluşturan ve sonrasında bu sistemi ana tabana haline getirerek resmi para birimini Bitcoin ilan eden El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin dün attığı tweetle öğrendik ki yarın Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan – Bukele görüşmesi gerçekleşiyor. Gün itibariyle merkez bankası toplantısına denk gelmesi ve öncesinde BİST’in %6 düşmesiyle harmanladığımızda yarın değişik bir gün bizleri bekliyor.


Bunun yanı sıra küresel piyasalarda risk iştahı oldukça zayıf. ABD- Asya ve Avrupa endekslerinde düşüşler %2-3’leri bulurken, kripto paralara yönelik risk iştahını destekleyen bir durum da bulunmuyor. Fed öncesi ABD tahvillerinde yükseliş sürüyor ve bu durumun yarattığı baskı finansın her unsurunda hissediliyor. Öyle ki Bitcoin 44.000$ seviyesini kıramayarak 50 ve 200 günlük ortalamasının altında seyrediyor. Kaldıraçlı piyasanın payının yüksek olması volatiliteye neden oluyor.


Diğer tarafta spot alımlarda perakende alıcılar olarak nitelendirdiğimiz küçük yatırımcı grubu Bitcoin düştükçe toplamaya devam ediyor. Bitcoin’in ödemelerde kullanımı azalırken, dün çatallanması gerçekleşen MATIC’te önemli bir adım atıldı ve MATIC arzını sınırlandıracak EIP 1559 güncellemesi ilk olarak Ethereum’da yapılmıştı. Kripto paraların teknik görünümleri de zayıf. Bitcoin’de 38.700$ tehlikesi geçmedi, AVAX ise OBO yaparak düşüşünü biraz daha derinleştirebileceği sinyalleri ile güne devam ediyor. Ancak nasıl ki temeli sağlam hisselerde düşüşler uzun dönem için avantaj ise aynı konuyu kripto paralarda AVAX, Fantom, Matic gibi projeler için söyleyebiliriz.Kaynak:

1. Basın Bülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page