top of page
  • Haber Merkezi

Binance TR’den SMS Dolandırıcılığından Korunma Önerileri

Türkiye’nin güvenilir lider kripto para platformu Binance TR, kullanıcılarını korumak ve kötü niyetli kişilerle mücadele etmek için resmi makamlarla yakın temas halinde çalışıyor. MASAK denetimine tabi ve yükümlülüklerini yerine getiren bir platform olarak aynı zamanda sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine karşı kullanıcıların varlıklarını nasıl koruyabileceklerine dair uyarılarda bulunuyor.

Bu noktada son dönemde mesajlaşma platformları üzerinden artan dolandırıcılık girişimlerine dikkat çeken Binance TR, psikolojik manipülasyonla kişileri kandırarak para gönderme veya hassas bilgileri paylaşmaya ikna etme amacıyla kullanılan bir tür dolandırıcılık yöntemi olan SMS dolandırıcılığından korunma yollarını kamuoyu ile paylaştı.


SMS Dolandırıcılığı Nasıl Gerçekleşiyor?

Alıcının telefonunda görünen ad veya telefon numarası başta olmak üzere gönderen kimliklerini değiştirerek metin mesajını “Binance TR” gibi güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi gösteren saldırganlar, kullanıcılardan mesajdaki talimatlara uymalarını istiyorlar. Talimatlar çoğunlukla kullanıcıları bir bağlantıya tıklamaya yönlendiriyor. Kötü amaçlı yazılım içeren bağlantı adresi ise esasında kullanıcının tek bir tıklama hamlesi ile bilgilerini ele geçirmek üzere tasarlanmış bir tuzak.


SMS Dolandırıcılığı Girişimlerinden Nasıl Korunabilirsiniz?

Gönderilen sahte SMS’de bulunan tuzağa düşmemek için kullanıcıların dikkate alması gereken birkaç önemli nokta var.


SMS Metnini Kontrol Edin

“Binance TR” adıyla size iletilen SMS’de yer alan metinde yazım hatalarının bulunması veya anlatım dilinin her zaman aldığınız mesajlardan farklı olması, o mesajın şüpheli olduğunun önemli bir göstergesi.

MERSIS Numarasına Dikkat Edin

Binance TR gönderici adı ile gelen mesajlarda Mersis numarası yer alır. Bu, mesajın gerçek olduğunun bir göstergesidir.

Gelen Mesajları Doğrulayın

Gelen bir mesajın kaynağının her zaman birden fazla kez kontrol edilmesi önemli. ‘Binance TR’ adıyla gönderilen ancak şüpheli görünen mesajları, Binance TR destek ekibi ile iletişime geçerek doğrulayabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Kullanıcıların hesap güvenliğini artırmak için tasarlanan iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA), SMS sahteciliği de dahil olmak üzere hesap saldırılarına karşı ekstra bir koruma sağlıyor.Kaynaklar:

  1. Basın Bülteni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page